Ana Sayfa Apple iPhone’da beklenmedik güvenlik açığı!

iPhone’da beklenmedik güvenlik açığı!

0

Dijital dönüşümün hızla sürdüğü 2024 yılında kullanıcı verileri sürekli tehdit altında. Maalesef bu konuda yapabileceğimiz şeyler bir elin parmağını geçmiyor. Peki günlük hayatımızın vazgeçilmezi akıllı telefonlar için durumlar nasıl? Örneğin dünyanın en çok satan markalarından Apple’ın iPhone modelleri güvenilir mi? Son yapılan bir araştırma iPhone modellerinde yeni bir veri sızdırma yönteminin keşfedildiğini ortaya koyuyor.

iPhone’lardan anlık bildirimlerle veri sızdırıldığı ortaya çıktı – iPhone veri sızdırma

Güvenlik araştırmacısı Tommy Mysk tarafından paylaşılan son rapor, aralarında TikTok, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Bing’in de bulunduğu dünyaca ünlü uygulamaların iPhone’lardan bildirimler aracılığıyla veri sızdırdığını ortaya koydu.

Bu uygulamalar, iOS 10 sürümüyle birlikte kullanıma sunulan ve anlık bildirimlerin özelleştirmesine olanak sağlayan bir özellikten faydalanıyor. Bu sayede uygulamalar kapalı olsa bile bu açıktan dolayı arka planda bir şekilde kısa süreliğine aktif durumda oluyor ve arka plan yürütme süresini kullanarak kullanıcı verilerini toplayabiliyor.

Bilindiği üzere Apple, arka plandaki uygulama etkinlikleri konusunda sıkı bir şirket olarak biliniyor ve çoğu durumda son kararı kullanıcılara bırakarak uygulama faaliyetleri ve erişimleri konusunda kontrolü ele alınmasına imkan sağlıyor. Ancak son gelişmeyle birlikte yukarıda bahsi geçen uygulamaların markanın bu kısıtlamalarını aştığı ve kullanıcı verilerinin sızdırılmasına kapı araladığı görülüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şu an için pazarda en güvenilir akıllı telefon hangisi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz