Ana Sayfa Güncellemeler Apple, Erişilebilirlik özellikleriyle yeni bir dönem başlatıyor!

Apple, Erişilebilirlik özellikleriyle yeni bir dönem başlatıyor!

0

Apple, herkes için teknolojiyi daha erişilebilir hale getirmek için bu yıl kullanıma sunacağı bir dizi yeni erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Bu özellikler, fiziksel engelli, görme engelli, işitme engelli veya bilişsel farklılıkları olan kullanıcılar için tasarlandı ve Apple cihazlarını daha kapsayıcı ve kullanışlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Öne çıkan yeniliklerden biri, iPad ve iPhone’da kullanıma sunulacak olan Göz Takibi özelliği. Bu özellik, fiziksel engelli kişilerin cihazlarını sadece gözleriyle kontrol etmelerini sağlayacak. Yerleşik ön kamera ve yapay zeka sayesinde Göz Takibi özelliği saniyeler içinde kurulup kalibre edilebiliyor ve ek donanım gerekmiyor. Kullanıcılar gözleriyle ekranda dolaşabilir, öğeleri seçebilir ve çeşitli işlevleri gerçekleştirebilir.

İşitme engelli veya işitme bozukluğu olan kişiler için, Apple, Music Haptics adlı yeni bir özelliği kullanıma sunuyor. Bu yenilikçi özellik, iPhone’daki Taptic Engine’i kullanarak müziğe göre titreşimler oluşturuyor. Kullanıcılar, müzikteki ritimleri ve nüansları hissedebilir, böylece daha zengin ve etkileşimli bir müzik deneyimi yaşayabilirler.

Ayrıca, iPhone ve iPad kullanıcıları, Siri’ye çeşitli komutları atayabilecekleri Vocal Shortcuts özelliği sayesinde karmaşık işlemleri basitleştirebilirler. Listen for Atypical Speech özelliği ise, farklı konuşma biçimlerini tanıyarak konuşma engelli kişilerin cihazlarını daha rahat kullanabilmelerini sağlıyor.

Hareket halindeki araçlarda iPhone veya iPad kullanırken oluşan mide bulantısını azaltmak için Apple, Vehicle Motion Cues adlı yeni bir özelliği sunuyor. Bu özellik, ekran kenarlarında hareket eden noktalar göstererek görsel uyumu artırıyor ve böylece mide bulantısını hafifletmeye yardımcı oluyor.

Apple ayrıca, CarPlay’e Sesle Denetim, Renk Filtreleri ve Ses Tanıma gibi özellikler ekleyerek, görme engelli veya işitme engelli sürücülerin ve yolcuların CarPlay’i daha kolay ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlıyor.

Apple’ın yeni işletim sistemi visionOS da, kapsayıcı tasarım konusundaki kararlılığını yansıtıyor. visionOS, sistem genelinde kullanılabilen Canlı Alt Yazılar, FaceTime için Canlı Alt Yazılar, Made for iPhone işitme cihazları ve koklear implantlar için destek, Saydamlığı Azalt, Smart Invert ve Yanıp Sönen Işıkları Soluklaştır gibi görsel iyileştirmeler sunacak. Ayrıca, VoiceOver, Zoom, Renk Filtreleri, Denetimli Erişim, Anahtarla Denetim, Ses Eylemleri ve Dwell Control gibi özellikler zaten visionOS’te bulunuyor.

Apple, VoiceOver, Büyüteç, Braille ekranı, Kişisel Ses, Canlı Konuşma, AssistiveTouch, Anahtarla Denetim ve Sesle Denetim gibi mevcut erişilebilirlik özelliklerine de yeni güncellemeler getiriyor. Bu güncellemeler, bu özelliklerin işlevselliğini ve kullanım kolaylığını artırarak, Apple cihazlarını engelli kullanıcılar için daha da kullanışlı hale getiriyor.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz