Ana Sayfa İpuçları Mac’te CD/DVD yazmak çok kolay

Mac’te CD/DVD yazmak çok kolay

30

Mac’imizde bizim için basitleştirilen ve kullanımı kolaylaştırılan pek çok şeyden bir tanesi de CD/DVD yazma işi. Bu işlem için elbette çok daha farklı özellikleri olan ücretli veya ücretsiz programlar mevcut, ancak Mac işletim sistemi üzerinde hızlı bir şekilde CD/DVD yazmak istiyorsak elimizin altındakini kullanarak işlemi kolayca gerçekleştirebiliriz.

Boş bir CD/DVD’yi Mac’imize taktığımızda aşağıdaki gibi bir pencere bizi karşılayacaktır. Burayı “Ignore” butonuna tıklayarak geçebilir, ya da “Open Finder”ı seçerek yeni bir Finder penceresi açabiliriz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-1-2010-10-11-14-35.png

Mac’imiz CD/DVD yazmak istediğimizde bizim için önce dosyalarımızı düzenleyeceğimiz sanal bir klasör oluşturur, sonrasında da bu klasörü CD/DVD’ye yazar.

Dolayısıyla CD/DVD yazmak için öncelikle bu klasörümüzü oluşturmamız gerekiyor. Finder açıkken, menü çubuğundaki File menüsünden “New Burn Folder” seçeneğini seçiyoruz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-2-2010-10-11-14-35.png

Böylelikle yeni bir CD/DVD yazma klasörü oluşturmuş oluyoruz. Klasörün farklı olduğunu üzerindeki değişik logodan anlayabiliriz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-4-2010-10-11-14-35.png

CD/DVD’mizin adı yarattığımız klasörün adı olacağı için, bu klasörün adını istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Örnek: “Sihirli Elma DVD”. Daha sonra, CD/DVD içerisinde olmasını istediğimiz dosya ve klasörleri bu yarattığımız klasör içerisine sürükleyip bırakıyoruz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-5-2010-10-11-14-35.png

Dosyalarımız yazmaya hazır olduğu zaman ise File menüsünden ya da Quick Look ikonunun yanındaki dişli çarkın bulunduğu menüden “Burn ‘Sihirli Elma DVD’ to Disc”i seçiyor ve yazma işlemine geçiyoruz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-6-2010-10-11-14-35.png

Açılan onay penceresinde CD/DVD’mizin adını son kez kontrol ediyor ve “Burn” butonuna tıklayarak CD/DVD’mizi yazmaya başlıyoruz.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-7-2010-10-11-14-35.png

CD/DVD’miz yazılırken bize bir durum penceresi eşlik ediyor.

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-9-2010-10-11-14-35.png

Yazım işlemi bittikten sonra artık CD/DVD’mizi Finder’da sol taraftaki menüde, içeriğini ise sağ tarafta görebiliyoruz.
SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-11-2010-10-11-14-35.png

NOT: İşte CD/DVD yazmak bu kadar kolay. Bir yazım klasörü (Burn Folder) yaratıyor, içini dolduruyor ve yazdırıyoruz. Ancak elbette daha detaylı yazım işlemleri için de uygulamalar mevcut. Bu uygulamalardan bir tanesini önümüzdeki yazılarımızda inceleyeceğiz…

SihirliElma.com-CD-DVD-yazmak-12


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

30 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Erdembyzt
Erdembyzt
11 years ago

hocam eline sağlık

Pop_eye90
Pop_eye90
11 years ago

iyi gunler ben error aliorm yazarken the disk cant be burned diye neden acaba

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Pop_eye90

Yazmaya çalıştığınız diskte bir problem olabilir mi?

Skaty
Skaty
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merhaba, yazma bittikten sonra doğrulama yapsın istemiyorum. Nasıl ayarlayabilirim bunu ?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Skaty

bir süredir CD ya da DVD yazdırmadım, ancak hatırladığım kadarıyla yazma işlemi bittikten sonra başlayan doğrulama işlemi zorunlu değil. Doğrulama işlemi başladığında gri çarpı butonuna tıklayarak bu işlemi iptal edebiliyor olmalıyız.

Skaty
Skaty
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Evet edebiliyoruz. Ancak çok sık medya yazdığımdan dolayı her seferinde bunu yapmak istemiyorum. 

İyice araştırdım ancak bu ayarı kapatmak mümkün değil sanırım.

Teşekkürler ilginize…

Hsn_wsn
Hsn_wsn
11 years ago

Selamlar,

Benim maci yerinden kaldırdığımda hafif istemsiz olarak salladığımda sağ tarafından cluk diye bir ses geliyor her zaman değil tam nasıl tarif edeceğimi bilemedim ama masa lambalarının açma kapama düğmelerine bastığınızda tuştan gelen sese benziyor açıkcası tedirgin oldum bir sıkıntı doğurur mu bu ses ya da servise götürmeli miyim ?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

Selamlar,

Sadece MacBook’unuz sallandığı zaman mı geliyor bu ses? İçerisinde CD veya DVD yokken de geliyor mu?

Hsn_wsn
Hsn_wsn
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merhabalar,

içerisinde cd yokken geliyor bu ses çok ufak bi ses ama sadece başka problemlere yol açar mı diye sorumuştum fakat sizin söyleminiz üzerine cd varken bir deneme yaptım ve salladım durum vahim. Sanki içerde bir şey cd yi öğütüyor gibi ses veriyor sallamayı kestiğimde normal cd okuma sesine dönüyor. cdyi kesinlikle okuyor çıkarıp baktım cd de çizik de yok ama yerinden kaldırdığımda cd öğütme sesini her defasında veriyor sanki cd içerde dönerken saü sola salladığımda aniden bir yerlere sürtüyor sona yerine tekrar oturuyor. Çok yavaş sallayınca vermiyor sesi ama yine de mace bu ses hiç yakışmıyor… Benim kanaatimce cd bir şeylere sürtüyor hızlıca salladığımda cd sürtmeden ötürü daha yavaşlıyor bunu duyabiliyorum yavaş dönmeye başlıyor bıraktığımda normale dönüyor yine sizce kronik mi yoksa benim macsıpaya özel bir sorun bu? Ne yapmalıyım garantim var daha 1 yıldan fazla ?

Hsn_wsn
Hsn_wsn
11 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

Bu arada söylemeyi unuttum sallamadığım zaman herhangi bir ses cd varken de yokken de söz konusu değil sadece sarsıldığı zaman yapıyor ..

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

Merhabalar,

Normal bir durum olmadığı kesin gibi.. Tavsiyem yetkili bir servise probleminizi anlatmanız ve MacBook’unuza bir baktırmanız. Zira içeride bu sesi yapan her ne ise, problem ilerlerse ciddi hasar yaratabilir.

Mutlaka kontrol ettirmenizi öneririm…

Hsn_wsn
Hsn_wsn
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

İyi günler,

Dediğiniz gibi en kısa sürede kontrol ettireceğim sonrasında sizi gelişmlerden haberdar edeceğim.. Umarım İstanbul Bilişim bu konuda bana tüm kolaylıkları sağlar ve başımı ağrıtmadan en kısa sürede çözüm bulur ..

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

Umarım bir problem çıkmaz, ve sorunsuz bir şekilde MacBook’unuzu kullanabilirsiniz…

Hsn_wsn
Hsn_wsn
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

İyi hafta sonları , 🙂

MacBook’umu İstanbul Bilişim servisine verdim. 2 gün içinde bana bilgisayarımı geri gönderdiler. Çözüm kısmına yazdıkları şey bilgisayarınızın içinde cd var iken diğer notebooklardan farklı olarak sabit bir zemin üstünde olması beklenir aksi taktirde cd sallama yönüne göre alt ya da üst kısma sürtme yapar ve arıza çıkartmaz uyarısı yapılmış. Şimdi sormak istediğim bu modellerin ( mc371ll /a) hepsinde bu ses var mı bu modeli ve ya benzer bir modeli kullananlar yardımcı olursa denerlerse sevinirim? Gerceçkten arıza çıkarmaz mı? İçimi ferah tutmalı mıyım ? Herkese şimdiden yardımları için çok teşekkürler …

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

Selamlar,

Bahsettiğiniz firmanın servisi yetkili mi emin değilim, ancak önceki mesajlarınızda bahsettiğiniz ses bana pek sağlıklı olduğuna dair izlenim vermedi.

Benim de uzmanlık alanımda olmadığı için detaylı bir yorum yapamıyorum ne yazık ki… 🙂 Umarım problem yaşamaz, keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz… 🙂

Hazal
Hazal
8 years ago
Cevapla  Hsn_wsn

bende de macbookpro var aynı sorunla bende karşılaşıyorum

roz cip
roz cip
11 years ago

merhaba
benim merak ettigim konu bu yokntemle bir cdyi yada dvdyi yazdıktan sonra tekrar yazabiliyor muyuz? yarısı hala bos olan cdyi taktıgımda bos cd koyun diyor. acaba ilk yakmada cd kapanıyor mu bir daha yazılmamak uzere?

tesekkurler…

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  roz cip

Merhabalar,

Bir CD ya da DVD’ye sonradan yeniden yazmak için “DVD’yi açık bırakmak” gerekiyor. Bunun için de Disk Utility adlı uygulamayı kullanmamız gerekiyor…

didemyorulmaz
11 years ago

mac book air almayı düşünüyorum. ancak cd/dvd sürücüsü olmamasından dolayı endişe duyuyorum. merek ettiğim konu şu ki mac book air e herhangi bir usb girişli dvd sürücü (örneğin lg) baplayabiliyor muyuz? teşekkürler

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  didemyorulmaz

Didem Hanım Merhabalar,

Elbette bağlayabiliyoruz. Apple’ın kendi ürününü ya da başka ürünleri de deneyebilirsiniz.

Apple’ın bu konudaki çözümü için şuraya göz atabilirsiniz:
http://store.apple.com/us/product/MC684ZM/A?mco=MTY3ODQ5OTY

A_laraa
A_laraa
11 years ago

Merhaba..Ben bos cd taktigim zaman geri cikiyor hemen ve öyle bir uyari yazisi cikmiyor..Neden acaba bana yardimci olabilirmisiniz?

Agresif
Agresif
11 years ago

cd nın ne kadarının dolu oldugunu gostermedıgı surece bır ıse yaramaz… cok dosyalı ve buyuk boyutlu yazmalar için tabii…

Skaty
Skaty
11 years ago

Merhaba,  acaba discki yazdıktan sonra doğrulama yapmayı nasıl iptal edebiliriz öyle bir seçenek olması gerek değil mi ?

teşekkürler

Astech001
Astech001
10 years ago

mac ile yazılmış bir cd yi win 7 de nasıl açabilirim.

D_suleymanoglu78
D_suleymanoglu78
10 years ago

Final Cut’da .mov uzantılı bir film çıktısı aldım. Masaüstünde duruyor.
Bunu nasıl film DVD si yapabilirim? 
Tamam veri DVD si dediğiniz gibi oluyor ama Film DVD sinide bi anlatsanız harika olacak.
Bekliyoruz. 

Halilizengin
Halilizengin
10 years ago

vcd playerlar için .dat uzantılı bir vcd cd si oluşturmak için ne yapmak gerekiyor?

Misafir
Misafir
9 years ago

müzik (track) cd si nasıl yapılır?

ozgur
ozgur
9 years ago

macbook pro retina aldim tipki iphonelerdeki gibi alt ust sallayinca sanki icinde bisey sallaniyo hareket ediyor gibi ses geliyor neden olabilir?

Naz Yalcınkaya
Naz Yalcınkaya
8 years ago

merhaba imac bilgisayara lg dvd aldım windowsa cevirmek icin ama botcamp acıyorum usb sürücü yok uyarısı alıyorum ne yapmam lazım . yardımcı olursanız sevinirim

Naz Yalcınkaya
Naz Yalcınkaya
8 years ago

bu arada lg dvd yazıcı aldıgım şey macle uyumlu yazıyo ama icinden cıkan cd. for windows kafayı yicem. kurulum yapmam gerekiyor sanırım mac icin kurulumu nerden bulucam bi fikriniz vardır umarım .