Ana Sayfa İpuçları Mac’imiz hiç uyumasın… InsomniaX

Mac’imiz hiç uyumasın… InsomniaX

9

MacBook’larımızın ekranını kapatınca hemen uyuduğunu (sleep mode) biliyoruz. Mac’imizi hızlıca uyutup, sonrasında yine aynı hızda uyandırabildiğimiz için uyku modu çok faydalı olabiliyor. Ancak bazı durumlar oluyor ki, MacBook’umuzun ekranını kapatmamıza rağmen uyumasını istemiyoruz. InsomniaX işte bize bu konuda yardımcı oluyor ve MacBook’umuzun uykusunu kaçırıyor 🙂

 

sihirli-elma-insomniax-logo-2011-01-21-19-05.png

Peki bu ne işimize yarayabilir?

Elbette herkesin kendine göre sebepleri vardır. Aklıma gelen birkaç kullanımı ise şöyle listelemek istedim:

 • MacBook’umuzu projektör ya da bir televizyona bağlayıp dizi, film vb. izlemek
 • Gece download, yedekleme vb… uzun süren işlemler yapmak
 • Harici bir monitöre bağlayarak MacBook’umuzu harici klavye ve fare ile kullanmak
 • Ses çıkışını müzik sistemine bağlayarak iTunes’u iPhone üzerinden kontrol etmek
 • vb…

InsomniaX, böyle zamanlarda kullanabileceğimiz, Macbook’umuzun ekranı kapandığında uyku moduna geçmesini engelleyen ufak bir uygulama.

Öncelikle InsomniaX’ı Mac’imize indirmek için buraya tıklıyoruz ve açılan sayfadaki “Download Now” butonuna tıklıyoruz.

GÜNCELLEME: Lion için InsomniaX’ın 2.0 sürümü de çıktı. Eğer Lion kullanıyorsanız, buradaki sayfadan InsomniaX 2.0’ı indirebilirsiniz.

sihirli-elma-insomniax-download-now-2011-01-21-19-05.png

İndirdiğimiz dosya TGZ formatında sıkıştırıldığı için The Unarchiver veya benzeri bir uygulamayı kullanarak bu dosyayı açıyoruz. Eğer sisteminizde böyle bir uygulama yoksa, “Sıkıştırılmış dosyaları açmak için: The Unarchiver” adlı yazımıza göz atabilir ve bu uygulamayı yükleyebilirsiniz.

sihirli-elma-insomniax-tgz-2011-01-21-19-05.png

Sıkıştırılmış arşivin içerisinden InsomniaX.app adlı uygulama çıkıyor. Uygulamamızı Applications klasörüne sürükleyip bırakıyoruz, ve yükleme işlemini başlatmak için çalıştırıyoruz.

Yapmamız gereken tek şey karşımıza çıkan pencerelerdeki OK, Yes ve Agree butonlarına tıklamak. Eğer admin şifremiz sorulursa da şifremizi yazarak onay veriyoruz.

sihirli-elma-insomniax-install-4a-2011-01-21-19-05.png

Ve böylece InsomniaX’ı yüklemiş oluyoruz. InsomniaX çalışırken menü çubuğuna ufak bir ikon ekleniyor ve tüm işlem ve ayarlar buradan yapılıyor.

sihirli-elma-insomniax-menu-bar-running3-2011-01-21-19-05.png

MacBook’umuzun uyumaması için yapmamız gereken şey ise çok basit: Menu çubuğundaki InsomniaX ikonuna tıkladıktan sonra “Enable Insomnia”yı seçiyoruz.

sihirli-elma-insomniax-enable-2011-01-21-19-05.png

Menü çubuğunda gözleri kan çanağına dönmüş bir ikon görüyorsak ekranı kapattığımızda MacBook’umuz uyumayacak demektir 🙂

sihirli-elma-insomniax-menu-bar-running2-2011-01-21-19-05.png

İptal etmek içinse, aynı yerden bu sefer “Disable Insomnia”yı seçiyoruz. Böylece MacBook’umuz eski haline dönüyor, yani ekranı kapattığımızda uyku moduna geçiyor… 🙂sihirli-elma-insomniax-disable-2011-01-21-19-05.png

Küçük ve faydalı bir uygulama olan InsomniaX’ı kullanırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Zira InsomniaX çalışırken MacBook’umuz uyku moduna geçmeyeceği için pil ömrü konusunda sıkıntı yaşayabiliriz. Bu yüzden InsomniaX’ı kullanırken MacBook’umuzun şarjda olmasında fayda var 😉


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


9 Yorumlar

 1. Özellikle Time Machine ve diğer yedekleme işlemlerim sırasında çok işime yarayacak. Teşekkür ederim Göktuğ Bey.

 2. Su da kritiktir ki, kapagi kapattiginizda ekran kapanmayabiliyor. Boyle durumlar icin mutlaka sleep display fonksiyonunu kullanin.

  • Eray çok doğru bir noktaya değindin aslında… Ancak ben nedense bir türlü kullanamadım bu özelliği.

   Sleep Display’i seçtiğimde ekranım hiçbir şekilde kapanmıyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz