Ana Sayfa Videolar Force Touch TrackPad nedir? “Force Click” ne işe yarar?

Force Touch TrackPad nedir? “Force Click” ne işe yarar?

9

Force Touch, yani Apple’ın “Güçlü Tıklama” olarak Türkçeleştirdiği yeni özellikle birlikte artık TrackPad daha akıllı, ve tıklamaya ek olarak basınca duyarlı hale geliyor. Bu bölümde Force Touch ile kolayca neler yapabileceğimize değiniyoruz.

Sihirli elma force touch click hero

Force Touch TrackPad ve Force Click

Eski Mac’lerde TrackPad aynı zamanda kocaman bir butondu. Ama artık bu yeni TrackPad’e bastırdığımızda fiziksel olarak bir buton gibi hareket etmiyor, ve tık sesi gelmiyor.

Ancak Apple’ın yeni teknolojisi sayesinde parmağımızla ne kadar basınç uyguladığımızı anlıyor, ve kendisini titreterek sanki tıklamışız gibi hissetmemizi sağlıyor. Hatta bu sebeple de, MacBook kapalıyken buton hiç titremiyor, tıklamıyor. 🙂

YouTube video

1. Kelimenin sözlük anlamına göz atmak

Safari’de bir kelime üzerine güçlü tıklama yaparak o kelimenin sözlük anlamına ulaşabiliyoruz.

2. Basınca duyarlı ileri-geri alma

QuickTime’daki bir videoyu izlerken, ileri veya geri sarma tuşuna bastırarak videoyu farklı hızlarda ileri veya geri sarmak mümkün oluyor. Ne kadar güçlü tıklarsak o kadar hızlı sarabiliriz.

3. Numara veya e-posta adresinden kişi yaratma

Gelen bir e-posta’daki veya mesajdaki e-posta adresine güçlü tıklayarak, kolayca bir kişi yaratabiliyoruz.

4. Safari’de bir bağlantıyı önizleme

Benim en beğendiğim özellik ise, Safari’de bir bağlantı üzerine güçlü tıklayarak küçük bir safari penceresi içerisinde o bağlantıyı kolayca görebiliyoruz. İleri-geri gitmeden bağlantıya göz atmak müthiş bir pratik özellik!

5. Basınca duyarlı çizim yapma

Tahmin edebileceğiniz gibi, madem basınca duyarlı tıklayabiliyoruz, o zaman neden çizim yapmayalım ki? Bu özellik henüz sadece Önizleme uygulamasında çalışsa da Pixelmator gibi uygulamalardan da destek görmeye başladı bile,  ve eminim yakında farklı uygulamalar da bunu destekleyecektir.

Sihirli elma force touch click

Elbette yapılabilecekler bu kadarla sınırlı değil, ancak videoda kısaca 5 özelliğe değinmiş olduk. Ben de hala 2012 model bir MacBook Air kullandığım için kendi MacBook’umda bu özelliği kullanamıyorum. Belki gelecek sene Mac’imi yenileyebilirsem (bu fiyatlarla biraz zor gibi…) bu özelliği severek kulanabileceğim umuyorum ki… 🙂

Sizin beğendiğiniz kullanım hangisi, ya da olmasını istediğiniz bir şey var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

9 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
MuGi
MuGi
7 years ago

Özellikler güzel erişmemde bir o kadar zor.

Oğuzhan
Oğuzhan
7 years ago

Pixelmator vb. gibi uygulamalara çoktan geldi destek. Yazıda “sadece” Önizleme demişsiniz; oradaki yanlışı düzeltelim 🙂

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Oğuzhan

Gözden kaçırmışım, çok teşekkürler paylaştığınız için. Yazıda da düzelttim. 🙂 Selamlar.

NamıKKemaL Birşen
NamıKKemaL Birşen
7 years ago

Göktuğ Bey merhaba, 27 Nisan tarihinde Macbook Pro aldım. Değişim iade süresini 10 gün geçirdim. Fiyat aynı fiyat herhangi bir değişiklik yok. O kadar para vermişken haliye yeni modeli almak isterim. Bilseydim beklerdim de.. Bilgi ve birikimlerinize göre Apple ürün değişimi yapar mı ?

Goktug Gedik
7 years ago

Nerden almıştınız? Apple Store ise bi uğrayıp konuyu anlatmanızı öneririm.

NamıKKemaL Birşen
NamıKKemaL Birşen
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Online store den almıştım, aradım değişim yapacaklar. Daha önce de çeşitli konularda işim düşmüştü müşteri hizmetlerine , gerçekten 10 numara 5 yıldız hizmet veriyorlar. Bu konuda Apple tek geçerim.

Ufuk Arpacıoğlu
Ufuk Arpacıoğlu
7 years ago

Siparis verecegimiz Macbook pro 15 retina’nin ingilizce q klavye olmasini nasil saglariz ?

Emre Uludağ
7 years ago

Force Touch çok güzel görünüyor.

Erkam
Erkam
7 years ago

bugun tesadufen kesfettigim bir ozellik var. force touch kullanarak safaride baglanti onizleme ozelligini, force touch olmayan mac’lerde kullanmak icin baglanti uzerine gelip sozlukte arar gibi 3 parmakla tiklamamiz yeterli. sizin de dediginiz gibi goktug bey, ileri-geri gitmeden baglantiya goz atmak muthis pratik. 🙂