Ana Sayfa Apple101 iOS 9’daki 25 Yeni Özellik!

iOS 9’daki 25 Yeni Özellik!

78

iOS 9’da hangi yenilikler var merak ediyor musunuz? Yine bir BETA dönemine girdik, tüm yaz boyunca yeni özellikleri deneyeceğiz, kurcalayacağız, test edeceğiz. Bakalım Apple bizi memnun edecek, istediğimiz, beklediğimiz özellikleri iOS 9 ile sunabilecek mi? Bu yazıda pazartesi akşamı duyurulan iOS 9’daki 25 yeni özelliğe yer veriyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler hero

Önce herkesin en çok merak ettiği 2 soru ile başlayalım:

1. iOS 9 ne zaman çıkıyor?

Her sene olduğu gibi bu sene de WWDC ile birlikte yeni iOS sürümünün BETA’sı duyuruldu. Yani sadece geliştiricilere açık olan, üzerinde yeni özellikler olan, geliştirme ve testlerin yapılabilmesi için hazırlanan sürüm. Bu şekilde iOS 9 Eylül-Ekim gibi son haline geldiğinde, kullandığımız uygulamalar da sorunsuz bir şekilde iOS 9’a uygun hale getirilmiş olacak. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 1

Tıpkı diğer sürümler, ve son 2 senedeki iOS 7 ve 8’de olduğu gibi, iOS 9’u da bu yılın sonbahar aylarında cihazlarımıza yükleyebileceğiz.

Hep söylediğim gibi, BETA sürümleri asla ve asla günlük kullanımınızdaki cihazlara yüklemenizi önermiyorum. Bu sürümler test sürümleri olduğu için her türlü hata, problem ve çeşitli uygulamaların çalışmaması gibi durumlara sebep olabiliyorlar.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 2

2. iOS 9’u hangi cihazlar destekleyecek?

İşte güzel haber burada: iOS 8’i destekleyen tüm cihazlarda iOS 9 çalışabilecek. Yani iPhone 4s ve üzerindeki, iPad 2 ve üzerindeki tüm cihazlar iOS 9’u destekliyor. Aşağıdaki tablodan desteklenen tüm cihazları görebilirsiniz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 3

Gelelim şimdi iOS 9 ile gelen yeni özelliklere… Elbette iOS 9’da sadece 25 tane yeni özellik yok, ancak ben elimden geldiğince öne çıkan ve fark yaratan özelliklere değinmeye çalıştım. Bu özellikleri deneyimleyip, kullandıkça daha detaylı yazılar da paylaşıyor olacağım.

iOS 9 ile gelen yeni özellikler

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 4

1. Ayarlar içerisinde arama

iPhone’daki Ayarlar menüsü o kadar çok uzadı ve detaylandı ki, artık bazen neyi nerede bulacağımızı şaşırır hale geldik. Tıpkı Mac’teki “Sistem Tercihleri” içerisindeki gibi, artık iPhone’da Ayarlar içerisinde de arama yapabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 5

2. Siri’nin dili ve sesi artık farklılaşabiliyor

iOS 9 öncesinde Siri’nin dilini seçiyorduk ve Siri hem o dil ve aksan ile konuşuyor, hem de o dil ve aksan ile konuşmamızı bekliyordu. Şimdi ise iOS 9 ile birlikte, Siri’nin dinlemesi için farklı, konuşması için farklı aksanlar seçebiliyoruz.

Örneğin ABD İngilizcesi ile konuşmamızı bekleyen ve bizi öyle anlayan Siri, İngiliz İngilizcesi ile cevap verebiliyor. Türkçe için henüz böyle bir kırılım olmasa da, olursa çok hoş olacağı kesin. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 6

3. Sessiz modunda Siri de konuşmasın, mesaj atsın

iPhone’u sessize aldığımızda Siri konuşmak yerine bizimle ekrandan yazılı olarak iletişime devam edebiliyor. Tabi eğer istersek… 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 7

4. Düşük Güç Modu

Sadece iOS 9 ile birlikte pil ömrünün yaklaşık 1 saat uzayacağını müjdeleyen Apple, sonunda iOS’in 9.sürümünde düşük güç modu özelliğini getirdi. 🙂 Bu özelliğin detayları pazartesi akşamı sunumunda fazla detaylandırılmasa da, daha önce bizim de önerdiğimiz bir çok şeyi tek düğmede birleştiriyor gibi düşünebiliriz. Tek tek yapmak isterseniz, aşağıdaki videoda özetlemeye çalışmıştık aslında. 🙂

Böylece Apple, pil ömrünü 3 saate varan bir şekilde uzatabildiğini iddia ediyor. Bakalım, göreceğiz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 8

5. Shift tuşu basılı mı değil mi?

iOS 7 ve 8’deki yeni tasarımla birlikte, klavyedeki shift tuşunun basılı olup olmadığını anlamak zorlaşmıştı. Apple da bunun farkında olmasına rağmen beta sürümlerde bu konuya bir türlü adam akıllı bir çözüm üretememişti. Şimdi ise yıllar önce Android platformunda kullanılan çözüme dönüş yapmış. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 9a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 9b

6. Bluetooth klavye ile iPad daha güçlü

iPad’i bluetooth klavye ile kullanmak artık hem daha kolay hem de daha pratik hale geliyor. Çünkü Apple, artık klavyedeki özel tuşları kullanılabilir hale getiriyor. Örneğin Mac’teki gibi Command-Tab ile uygulamalar arasında hızla geçiş yapılabiliyor veya bazı özel tuş kombinasyonlarına özel kısayollar tanımlanabiliyor olacak.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 10

7. iCloud Drive uygulaması

iCloud Drive’ımıza sonunda ayrı bir uygulama ile göz atabiliyoruz. Ayarlar > iCloud içerisindeki özellik ile, artık iCloud Drive’a tek bir noktadan erişebilecek, ve içindekileri yönetebileceğiz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 11a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 11b

8. Türkçe kelime tahminleri

iOS 8 ile birlikte İngilizce başta olmak üzere bir çok dilde “kelime tahminleme” özelliği eklenmişti. Yani yazarken, kelimenin ilk birkaç harfine göre hangi kelimeyi yazacağımız, klavyenin üzerinde görünüyordu. Eğer yazmak istediğimiz kelimeyi orada görüyorsak, devamını yazmaya gerek kalmadan oradan seçebiliyorduk. Ama Türkçe için bu özellik henüz hazır değildi.

iOS 9’da bu özellik Türkçe için de geliyor! 🙂 Bakalım söylendiği kadar pratik miymiş? Bakalım mesajlardaki hatalarımızı azaltacak mı? 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 12

9. Yeni uygulamalar arası geçiş arayüzü

iOS 9’da Home tuşuna 2 defa bastığımızda uygulamalar arasında geçiş yaptığımız arayüzü değiştirmiş Apple. Hem derinlik katmış, hem de hoş bir animasyon kullanmış.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 13a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 13b

10. Android’den geçmeyi düşünenlerin işi artık daha kolay! 🙂

Her yeni iPhone ile birlikte, Android’den iPhone’a geçiş yapanların sayısı artıyor. Apple da bu kullanıcılara yardımcı olmak için özel bir uygulama hazırlamış. Bu uygulama ile kişiler, mesaj geçmişi, fotoğraflar, Safari favorileri, e-posta hesapları, takvimler, duvar kağıtları, müzikler ve kitapları iPhone’a taşıyabiliyoruz. Ayrıca Android’deki uygulamalarımızı da bir kenara not eden iPhone, bunların App Store’daki karşılıkları için öneriler sunuyor 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 14

Son olarak da taşıma işlemi bittikten sonra da “Android telefonunuzu şimdi geri dönüşüme verebilirsiniz” mesajıyla yüzümüzde bir tebessüm bırakıyor. 🙂

11. Parola artık 6 haneli (eğer istersek)

4 haneli parolaları kullanmak çok kolay değil mi? Şu anda eğer istersek alfanumerik, yani rakam ve harflerden oluşan bir parola da kullanabiliyoruz. Ancak bunu yazmak pratik olmuyor, bu yüzden de kullanımı da oldukça az. Fakat daha güçlü bir parola istiyorsak buna mahkum durumdayız.

Böyle düşünenler için Apple 4 rakamlı parolalara ek olarak bir de 6 rakamlı parola seçeneği eklemiş. Bu şekilde, 4 haneli bir parolaya göre 100 kat daha zor bir parola seçebiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 15a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 15b

12. Yazı tipi değişti!

iOS 9’un beta sürümünü yükledikten sonra ilk gözüme çarpan şey yazı tipindeki değişim oldu. Yeni yazı tipi aslında sürpriz değil. Watch’ta da kullanılan San Francisco. Ne diyelim, daha küçük ekranlarda daha okunabilir olan bu font hayırlı uğurlu olsun. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 16

13. Klavyedeki kısayol tuşları (Sadece iPad)

Apple belli ki iPad’i daha pratik bir cihaz hale getirmeyi kafasına koymuş. Öyle ki, senelerdir beklettiği, ısrarla koymadığı bir çok özelliği iOS 9 ile hayatımıza sokuyor.

Artık klavyenin üst kısmında “Kes, Kopyala, Yapıştır”, “Kalın, İtalik, Altçizgi” ve Mail uygulamasında da “dosya ekle” gibi kısayollar kullanılabilir hale gelmiş.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 17

14. Diğer cihazlardan arama ve mesaj alma seçimi

Telefonu çalınca iPad’i ve Mac’i de beraber çalanlardan mısınız? Aslında bunu şurada paylaştığım ipucu ile sınırlandırabilirsiniz. Ancak bu iş o kadar uğraştırıyor ki, Apple sonunda bu özelliği her cihazın içerisinden daha kolay ayarlanabilir hale getirecek hale getirmiş.

Artık her cihazın, hangi cihazlar tarafından arama veya mesaj kabul edeceğini kolayca seçebiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 18

15. Apple Pay, sadece istediğimiz zaman çalışsın

Apple Pay’i ülkemizde kullanmak için hala bekliyoruz. Umuyorum ki 2016 yılında kullanabiliriz. O zamana kadar da yabancı ülkelerdeki öğrenimlerle birlikte, kullanım daha da gelişiyor olacak.

Her NFC okuyucuya yaklaştığında “Bir Apple Pay ödemesi mi vardı abi?” gibi ekranda mesaj çıkartan iPhone o kadar çok sinir bozmuş olacak ki, Apple bu konuyu “Home tuşuna 2 defa basınca Apple Pay aktif olacak” diyerek çözmüş.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 19

16. Sağlık uygulamasında “Üreme Sağlığı”

Sağlık verilerini tutma konusunda ciddi olanlar için “üreme sağlığı” oldukça detaylı verileri saklama imkanı sağlıyor. 🙂 İşin şakası bir yana, bebek sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı olabilir diye düşünüyorum…

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 20b Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 20

17. Harita uygulamasında toplu taşım ve transit bilgileri

Harita uygulaması Apple’ın pazartesi akşamki sunumunda en çok zaman ayırdığı konulardan biri olmuştu. Hem toplu taşıma bilgilerinin detaylı olarak eklenmesi, aktarmaların nereden, ne zaman ve nasıl yapılacağının bulunabilmesi, hem de gecikmeler ve değişimlerin Harita uygulamasından görülebilmesi gerçekten inanılmaz olacak.

Ama tahmin edebileceğiniz gibi bu özelliklerin hiç biri Türkiye’de yakın zamanda kullanılamayacak. Fakat çok üzülmeyin, ABD’de bile ilk başta Apple bunların hepsini sadece belli başlı şehirlerde hayata geçirebiliyor.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 21

18. Notlar uygulamasında “Cetvel” kullanımı

Notlar uygulaması da küçük bir Evernote ve OneNote karması olma yolunda ilerlemiş. Fotoğraf ekleme, elle çizimler yapma, listeler oluşturma gibi özelliklere ek olarak, Apple Notlar uygulamasına bir de cetvel eklemiş.

Bu cetveli istediğimiz açıya getirerek, buna göre çizim yapabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 22a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 22b

19. Daha iyi CarPlay desteği

Henüz CarPlay destekli bir aracım veya ses sistemim olmasa da, gerçek bir soruna, güçlü bir çözüm sunması sebebiyle iOS’in en çok sevdiğim özelliklerinden biri CarPlay.

Yeni ve farklı araç içi ekran boyutlarını desteklemesine ek olarak, iOS 9 ile birlikte CarPlay aracın içini özel bir bölge olarak tanıyabiliyor. Peki bu ne işe yarıyor? Artık Siri’den şöyle bir ricada bulunabiliyoruz: “Siri, arabaya binince karımı aramayı bana hatırlat” 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 23

20. Spotlight ile uygulamalar içinde de arama yapabilme

Belki de iOS 9’daki en önemli yeniliklerden biri “Arama” özelliğinin kapsamının genişlemesi. iPhone’daki kişiler, uygulamalar ve diğer bir çok dosyaları halihazırda bulabilen bu kısım, bundan sonra tıpkı Mac’teki Spotlight gibi sinemalardaki filmleri, maç sonuçlarını, uçak seferlerini söyleyebilecek ve hatta uygulamaların içerisindeki bilgilerde bile arama yapabilecek.

Örneğin “elma” diye arattığımızda, içinde elma geçen kişiler, dosyalarımız, e-postalar listelenirken, bir yandan da Tazedirekt.com’un uygulaması içerisindeki elma ürününü de karşımıza getirebilecek.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 24

21. “Geri Dön” butonu

Safari’de gezerken bazen bir bağlantıya tıkladığınızda sizi istemeden App Store’daki bir uygulamaya attığı oluyor mu? Böyle durumlarda benim canım çok sıkılıyor. Apple da bundan hoşnut olmayanları düşünmüş olacak ki, bir “Geri Dön” butonu eklemeyi uygun bulmuş. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 25

22. Arayan bilmediğimiz numarayı tahmin etme

Diyelim ki yeni birisiyle e-posta üzerinden tanıştık, karşılıklı olarak birbirimize telefon numaralarımızı verdik. Ama rehbere kaydetmeyi unuttuk. Bu kişi bizi aradığında artık iPhone’umuz e-postalarımızdaki numaraları da göz ucuyla incelediği için “Acaba arayan şu kişi olabilir mi?” şeklinde bize önerilerde bulunabiliyor olacak.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 26

23. Daha küçük iOS güncellemeleri (oh be!)

iOS 8’e geçmek için GB’larca boş yer açmak için çabalayanlardan mısınız? Belki de “yuh ama uğraşamam o kadar” diyip iOS 7’de kalmayı tercih ettiniz? 🙂

Böylesine büyük bir sorun elbette Apple’ın da canını sıkmış. iOS 8 için 4.58 GB olan download boyutunu iOS 9’da 1.3 GB’a kadar indirmişler. Geç ama yine de tebrikler Apple.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 27

24. Yandaki anahtar sessize almasın, yön kilidi olsun

iPad’lerde olan bir özellik, artık iPad boyutlarına yaklaşan iPhone’lar içinde geldi. Yan taraftaki sessize alma anahtarını, dilersek yön kilidi olarak da kullanabiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 28

25. Siri’nin yeni tasarımı 🙂

Siri’ye yeni yeni alışıyoruz, sohbeti koyulaştırıyoruz. Ancak Apple, iOS 9 ile birlikte Siri’nin görünümünü Watch’taki gibi yapıyor ve biraz daha renkli hale getiriyor.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 29

BONUS: “Multitasking” in iPad

Bu özellik aslında üzerine ayrı bir yazı yazmayı gerektiriyor. Ancak yine de kısaca değinmeden geçemezdim. 🙂

Yıllarca Microsoft tarafından dalga geçilen Apple, sonunda iPad’lerde aynı ekranda birden fazla uygulama çalıştırabilir hale geldi. Yani bir yandan maillerimizi okurken, bir pencere içinde video izleyebilecek, kenarda Twitter’ı görebilecek, veya haritadan konumumuza bakabileceğiz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 30

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 31

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 32

Nasıl olacağını ve detayları ayrı bir yazıda uzun uzun anlatacağım, ancak yukarıda da söylediğim gibi iOS 9 ile iPad’in çok daha güçlü olacağını söyleyebilirim.

Siz iOS 9’un yeni özelliklerini nasıl buldunuz? Burada yer vermeyi unuttuğum veya atladığım bir özellik var mı beğendiğiniz? Yorumlarınızı bekliyorum…


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


78 Yorumlar

 1. Üreme Sağlığı’ndaki Cinsel Etkinlik tablosu gülümsetti. 🙂 Apple Watch fontu biz 5S kullanıcıları (küçük ekran) için faydalı olacak gibi görünüyor. Güncelleme boyutunun azaltılmasına da ayrıca sevindim. Güzel iş.

 2. gerçekten apple ufak ufak bu zamana kadar eleştirildiği yönlerini kapatmaya başladı. güzel bir güncelleme olacak. ipad’e bu kadar düşmesi pro’nun yolda olduğunun göstergesi.

 3. işletim sistemi artık cihazımızda daha mı az yer kaplıcak demek oluyo bu? 16 GB’lık modellerde gerçekten sorun bu. 11 GB kalıyo sadece bize.

  • Güncelleme boyutunun azalacağını paylaştı Apple, genel olarak işletim sistemi daha az yer kaplar mı bilemiyorum açıkçası. Şu anda yüklü olan 64 GB iPhone 5’imde;

   Gerçek kullanılabilen alan 59.6 GB iken, ayarlar içerisinde
   Kapasite 56.3 GB
   Kullanılabilir 55.6 GB olarak görünüyor.

 4. Acilen mail uygulamasına bir yenilik getirmeli Apple. Çevremde ben dahil aktif olarak iPhone kullanan hiç kimse mail uygulamasını kullanmıyor. İnsanların çoğu ya benim gibi Outlook’a geçmiş vaziyette, ya da Gmail’e. İşin özüne bakacak olursanız Apple mail konusunda kullanıcısını en ciddi iki rakibine kaptırıyor diyebiliriz. Benim Outlook’u tercih etme sebebim, hem kişisel Gmail’imi hem de ofis mailimi kullanabilirken, bu hesaplara gelen yalnızca önemli postaların uyarı vermesi. Apple’ın mail hesabında böyle bir ayrım olmadığı için günde yüzlerce uyarı alırken şimdi tüm reklam amaçlı mailleri, forum yazışmalarını ya da sosyal medya maillerini istediğim zaman görebiliyorum. Acilen Apple’ın da mail uygulamasını bu şekilde bir formata sokması gerekiyor.

  • Ben de Mac’te gmail web arayüzünü kullanıyorum. Ancak benim kullanma sebebim e-postaları lokalde tutarak yer kaybetmemek. 🙂

   E-posta gönderme özelliklerini sevdiğim için Mail uygulaması hep yanımda, arada e-posta gönderiyorum üzerinden, özellikle de resim vs ekleyeceğim veya bir yazı paylaşacağım zaman. Ancak Gmail’den vazgeçmek zor gibi… 🙂

   • Inbox diye Gmail in yeni bir uygulamasi cikmis. Daha once, davet ile indiriliyordu. Bunu tavsiye eder misiniz, bende Mail dan Gmail i kaldirmak istiyorum. Tavsiyeniz nedir?

     • Ben Outlook u da kurdum. Acikcasi bana IOS un mail programindan arayuz olarak pek farkli gelmedi. Evet, belki fonksiyonel acidan avantajlari olabilir ama arayuzu beni etkilemedi. Gmail kullaniyorum, diger POP mail larimida Gmail a yonlendiriyorum. Arayuzu, fena degil gibi. 2 gunluk kullanimda simdilik sorun yok. Keske, IOS da da mail programi bu kadar kolay kullanilabilse.

     • Zaten dikkat çekmeye çalıştığım problem de bu. Mail uygulaması kullanışsız ve demode kaldığı için hepimiz farklı arayış ve programları deniyoruz ne yazık ki.

   • Teşekkür ederim yanıtınız için Göktuğ Bey. Ben 6 plus aldığımda Apple Mail’i kurmadım bile. Outlook’tan önce her iki hesabımı da Mail uygulması ile kullanıyordum. Ancak sürekli gereksiz mailler için bildirim almaktan çok sıkılmıştım. Bugün kuracak olsam yalnızca sesli ve görsel ikazları kapatarak kullanırım heralde.

  • Doğru bir konu, ama Gmail o kadar iyiki, bende bırakamıyorum. Denedim Apple maili kullanmayı ama, yok Gmail bir başka )))
   Yani sonuçta gmail de top level bir marka ve çok iyi bir ürün. Apple’ ın gmaili geçmeside o kadar kolay değil diye düşünüyorum.

 5. Bana kalırsa daş gibi olmuş her geçen gün daha çok seviyorum apple ı 3 senedir ipad ve 1 iphone kullanıyorum en kısa zamanda da insh bi macbook alacağım ve bütün cihazlardan da sonuna kadar memnunum. Sadece mobil yani hücresel olarak geçen bağlantıya kısa yol yapsalar uçak modu ile değiştirseler 10 numara olacak 🙂

   • Benim için taşınabilirlik önemli ee bi o kadar da performans o yüzden 13″ macbook pro retina düşünüyorum sizin öneriniz habgi yönde olur ? Yakın zamanda 13″ pro lar güncellencek mi beklemek mi gerekir almanın tam zamanı mı ? Bi kaç ay içinde almayı düşünüyorum..

    • Kusura bakmayın biraz geciktim cevap yazmakta… Retina ekranlı 13″ MBP modelleri yakın zamanda güncellendi. Bence Air ve Pro arasında karar verirken kullanacağınız uygulamaları ve işlemci gücüne göre karar vermeniz en doğrusu olur.

     • Rica ederim geç olsun güç olmasın cevap vermeniz bile incelik. Perfomans olarak oyun oynamam konsolda oynuyorum çok basit oyunlar vakit geçirmek için belki oynarım o kadar webde aynı anda bi çok sayfada gezinirim ve bu sırada donma olmasın onun dışında ofis programları kullanırm bir de web tasarımı falan yapıyorum hobi olarak o kadar bunları karşılasın bana yeter o yüzden 13″ pro retina bana yeteceğini düşünmekteyim belki ram i yüksek sipariş ederim birde ssd yi se 512 gb olursa süper benim için olmazsa da harici mac uyumlu bir external hdd alırım diye düşünmekteyim.

   • 5s kullanıyorum 9.1 ıos ekran videoları izlerken dönmüyor yazılanların hepsini denedim tünese olmadı yardımcı olabilirmisiniz

 6. muhterem göktuğ bey iphone plus tan memnunmusunuz + düşürmemek için çaba gösteriyormusunuz benim için çok önemli efendim saygılar.

 7. Göktuğ bey merhaba emeğinize sağlık yeniden güzel bir paylaşım olmuş…. bunları okudukça insanın gidip hemen yeni bir mac ipad ve iphone alası geliyor 🙂

 8. Göktuğ, teşekkür ederim. Yaklaşık 3 saatlik Keynote’u izlemekten kurtardın beni. Her seferinde, tek seferde izleyemeyip bölüyordum 2-3 güne. Ama, senin sayende özet geçiverdim. Tekrar teşekkürler.

 9. İyi de, Apple bu özellikleri ve fazlasını uzun bir süredir zaten yapabilirdi. iPhone’larda bile ekranı ikiye bölme vs özelliklerini de çok kolay yapabilirler. Teknolojileri çok ileride diğer markalara göre. Neden yapmadıkları da muamma. Onlar için bu küçük ayrıntılar kullanıcı için çok önemli. Bence artık Apple biraz daha rekabet etmeli, tekel olduğunu unutup…

 10. Süper yeniliklerin anlatımı için teşekkürler.
  Ama insanoğlu istedikçe istiyor 🙂
  BlackBerry ve Android’ten alışık olduğumuz “Geri” tuşu olmayışı büyük eksiklik. Hem de çok büyük. Her seferinde sol üstte farklı şekile bürünen geri tuşu pek bi zahmetli.
  Bir diğer eksikli ise, telefonumuzu seszise aldiğımızda üstte bir ikon ile belirlenmiş olmaması. Kılıf ile kullanildiginda düğmenin kırmızıda mı olduguna bakmak hem zok hem unutuluyor.
  Heyecanla bekliyoruz 🙂

 11. Ekranın ikiye ayrılması artık Ram artırımına sebep olacak. Bundan sonra cihazlarda mutlaka Ram artırımı olacak ki cihazlar desteklesin.

 12. İlgiyle okudum. Güç tasarrufu modu güzel olmuş iPhone 4S kullanıcısıyım hareketlilikleri ve şeffaflığı zaten kısıtlamıştım. Güç tasarrufu modu beni daha fazla etkileyecek mi bu durumda ? Yoksa şuanki gibimi olacak bunu gerçekten merak ediyorum.

 13. iOS 9’u, WWDC Keynote’undan hemen sonra indirip kurdum. Bir kaç günlük deneyimimi iOS 9 kurmak isteyenlerle(artık geliştirici hesabı olmayanlar da beta kurabiliyor) paylaşmak istiyorum. Öncelikle iOS 9 şu an fazlasıyla bug’larla dolu. Teker teker hepsini anlatmıyacağım ama zaman zaman takılmalar, kasılmalar ve kasılmalar sonrası restart atmasına şahit olduğumu söyleyebilirim. Aynı uygulamalarım ve aynı ayarlarımla iOS 8’den 9’a geçtim ama full şarjla ortalama 2 gün dayanan pil ömründe iOS 9’la birlikte 8-9 saatlik azalma olduğunu söylemek istiyorum. Beta olduğu için şarjı bu kadar çok gidiyor, güncellemelerle düzelicektir diye düşünüyorum. Düşük güç modu denilen şeye epey ilgi olduğunu farkettim ama yukarıdaki düşük güç modu resmine bakarsanız o modda iOS’in kapattığı şeyleri görebilirsiniz ki onların genelini zaten şarjımız çok gitmesin diye kapalı tutuyoruz. Performans olarak hissedilir çapta bir artış yok. Sadece yeni gelen özelliklere sevinebildim. Yazıda genel olarak tüm özelliklere değinilmiş ben de bir ekleme yapayım. Benim en çok sevdiğim iOS 9 özelliği “kolay metin seçme” modu. Klavyeye 2 parmağımızla basılı tutup sürükleyerek çok rahat bir şekilde kursörü istediğimiz yere götürüp, istediğimiz yazıyı seçebiliyoruz. Son olarak sırf yeni sistem fontu, yeni notlar uygulaması ve kolay metin seçme için tüm bug’larına rağmen iOS 9’a geçmeye değer diyorum.

 14. Ben bu sürümde hücresel verilerin açma kapaması ile ilgili kısa yoldan kapatma yeniliği göremedim. Wifi için vardı ama Apple üreticileri bu kadar basit ve önemli bir konuya değinmemişler bile

  • Telefon kilitliyken gelen aramayı reddetmek istiyorsanız, kilit tuşuna üst üste iki kez basabilirsiniz. Böylece arama reddedilecektir. ☺️

 15. Merhaba, size bir sorum olacak. Apple Music cihazlara geldiği zaman müzik arşivimizdeki korsan şarkılar silinecek mi? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim hiçbir yerde bulamadım çünkü.

 16. selam Göktuğ kardeşim bir hata yaptım ve telefonuma ( iphone 5s ) ios 9 beta 3 ü yükledim tabi ki bazı hatalar oldu hepsi tolore edilebilir de Ekrandan ( APP STORE ) un yok olması hiç anlaşılabilir değil GENEL-SINIRLAMALAR da açık görünüyor olmasına rağmen ekranda yok ve acayip şekilde uyuz oldum cihazımı yeniden başlatsamda kapatıp açsamda yok, ilginç olan bazı arkadaşlarımda aynı sorun vardı cihazı kapatıp açtıktan sonra ekrana geri geldi yani görünmeye başladı benim cihazımda olmuyor yani ekranda görünmüyor bu kanuda yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…..

 17. Merhaba , Yazınız Gerçekten Çok Faydalı Ve Gerekli Öncelikle Çok Teşekkür Ederim, Benim Sorum ; Bu Yeni İOS 9 Güncellemesi İle Yeni Zil Sesleri Gelicek mi Telefonlara ? Şimdiden Teşekkürler 🙂

 18. home tuşuna iki kere basınca hızlı arama çıkıyordu. Çok alışmıştım. Onu geri getirebiliyor muyuz? Benim için çok önemli lütfen yardım edin 🙁

 19. ilk olarak ipad de çoklu ekranı apple sağolsun sadece pahalı olan yeni modellerine getirmiş bende ipad mini 1.nesil var ve ios 9 la gelen çoğu özelliği kullanamadığımı farkettim. ipad mini 1.nesili olan arkadaşlar fellik fellik aramasınlar bu özellikler nerde diye benim gibi. iphone 5 de notlar uygulamasında çizim yapabiliyorken aynı şekilde minide de yapılamıyor sadece görüntü eklenebiliyor ya da ben beceremedim çizim yapabilen varsa yardımcı olursanız sevinirim. özetle fikrimi belirtmek gerekirse diğer güncellemelere göre çok sönük kalmış bence ios 9. olan özelliklerin çoğu sadece yeni modellerle çalışıyor picture in picture vs. gibi. mesela apple pen çıkartıyor ama bu sadece ipad pro ile çalışıyor. neredeyse daha geçen sene aldığım ipad mini hiç bi özellikten faydalanamamış gibi oldu. saygılar

 20. Ben farklı bir açıdan bakacağım,
  Apple’ ın en çok sevdiğim özelliklerinden en başta geleni minimal oluşu. Yani kafa yordurmuyor. İşte mesela bir şeyi çok kolay ayrlıyorsunuz, ekran sade vs. İş özelliğe kalsaydı Blackberry nin eline kimse su dökemezdi. Telefonda yok yok, ama ben %90 nını kullanmıyorum, Apple az ama mutlaka işine yarayan özelliklerle geliyor. Extradan ihtiyacı olanlarda uygulamalar ile amacına ulaşabiliyor. Mükemmel bir strateji. Sonra Blackberry sahipler bizim telefon iphone a beş basar neden insanlar almıyor diye düşünüp kahroluyor.
  İnsan bir zaman (delikanlıyken), belki birazda idealist davranışlarla farklı davranışlar sergiliyor. İşte 20 kuruş artanı vermese bir devlet dairesi, hakkını almak için itirazım var der. Ama bir zaman geliyorki abi 20 lira fazladan vereyim de sus, kafamı yorma.
  Diyeceğim o ki aslında Apple benim için bu anlama geliyor. Örneğin note uygulamasına bir sürü özellik eklemişler. Benim açımdan karmaşadan başka birşey değil, yani benim için note, note dur. Çizgi çizmek veya resim eklemek istemiyorum. Not alabileyim kafi.
  Apple da gözlemlediğim yanlış, gelişimle fayda dengesini bazen kaçırması. Yani illaki yenilik getireceğim diye mükemmel bir formu yaratıklaştırmak ne kadar doğru. Aynını Windows çok kere yaptı. örneğin XP yi hatırlayın, her ayar yerli yerindeydi, çünkü önceki tecrübelerden en güzel yapıyı kurdular. Sonra Vista çıktı, sırf değişiklik, yenilik adına saçma sapan bir düzen kurdular ve hala da toparlayamadılar.
  Apple ında bu şekilde olmasından korkuyorum, çok fazla yenilik iddiası ile çıkıyorlar. Nedense takıldım bu konuya ama çok kere bunlar Steve Jobs ı hiç anlamamışlar dedirtiyorlar bana. Bende burada bunu çok kere dile getiriyorum kusura bakmayın. Yazdıklarım arkadaşların yazıları için eleştiri değildir, sadece fikir beyanıdır.

 21. telefonum iphone 6 ios 9 yükledikten sonra game center çok geç açılıyor nerdeyse 1 dk buluyor. itunes üzerinden tekrardan güncelleme yaptım. yeni iphone yapınca sorun olmuyor fakat yedeklemeyi geri yükleyince aynı sorunu yaşıyorum.Bilgisi olan varmı.

 22. Göktuğ hocam yeni bir iPhone kullanıcısı olduğum günden beri yazılarınızı daha çok takip eder oldum. Yazılarınız çok işime yaramaktadır. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. IOS 9 ile gelen 25 özelliklerin 24.’sü olan ses anahtarını yön kilit anahtarı olarak ayarlamak istediğimde yapamıyorum. Ayarlar>genel sekmesinde bulamamaktayım. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Telefonda çok video izlediğim için çok sık kullanabileceğim bir kısa yol olacak diye düşünüyorum. Kullanmakta olduğum Apple ürünü iPhone 6s Plus dır. Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz