Ana Sayfa Apple101 iOS 9’daki 25 Yeni Özellik!

iOS 9’daki 25 Yeni Özellik!

82

iOS 9’da hangi yenilikler var merak ediyor musunuz? Yine bir BETA dönemine girdik, tüm yaz boyunca yeni özellikleri deneyeceğiz, kurcalayacağız, test edeceğiz. Bakalım Apple bizi memnun edecek, istediğimiz, beklediğimiz özellikleri iOS 9 ile sunabilecek mi? Bu yazıda pazartesi akşamı duyurulan iOS 9’daki 25 yeni özelliğe yer veriyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler hero

Önce herkesin en çok merak ettiği 2 soru ile başlayalım:

1. iOS 9 ne zaman çıkıyor?

Her sene olduğu gibi bu sene de WWDC ile birlikte yeni iOS sürümünün BETA’sı duyuruldu. Yani sadece geliştiricilere açık olan, üzerinde yeni özellikler olan, geliştirme ve testlerin yapılabilmesi için hazırlanan sürüm. Bu şekilde iOS 9 Eylül-Ekim gibi son haline geldiğinde, kullandığımız uygulamalar da sorunsuz bir şekilde iOS 9’a uygun hale getirilmiş olacak. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 1

Tıpkı diğer sürümler, ve son 2 senedeki iOS 7 ve 8’de olduğu gibi, iOS 9’u da bu yılın sonbahar aylarında cihazlarımıza yükleyebileceğiz.

Hep söylediğim gibi, BETA sürümleri asla ve asla günlük kullanımınızdaki cihazlara yüklemenizi önermiyorum. Bu sürümler test sürümleri olduğu için her türlü hata, problem ve çeşitli uygulamaların çalışmaması gibi durumlara sebep olabiliyorlar.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 2

2. iOS 9’u hangi cihazlar destekleyecek?

İşte güzel haber burada: iOS 8’i destekleyen tüm cihazlarda iOS 9 çalışabilecek. Yani iPhone 4s ve üzerindeki, iPad 2 ve üzerindeki tüm cihazlar iOS 9’u destekliyor. Aşağıdaki tablodan desteklenen tüm cihazları görebilirsiniz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 3

Gelelim şimdi iOS 9 ile gelen yeni özelliklere… Elbette iOS 9’da sadece 25 tane yeni özellik yok, ancak ben elimden geldiğince öne çıkan ve fark yaratan özelliklere değinmeye çalıştım. Bu özellikleri deneyimleyip, kullandıkça daha detaylı yazılar da paylaşıyor olacağım.

iOS 9 ile gelen yeni özellikler

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 4

1. Ayarlar içerisinde arama

iPhone’daki Ayarlar menüsü o kadar çok uzadı ve detaylandı ki, artık bazen neyi nerede bulacağımızı şaşırır hale geldik. Tıpkı Mac’teki “Sistem Tercihleri” içerisindeki gibi, artık iPhone’da Ayarlar içerisinde de arama yapabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 5

2. Siri’nin dili ve sesi artık farklılaşabiliyor

iOS 9 öncesinde Siri’nin dilini seçiyorduk ve Siri hem o dil ve aksan ile konuşuyor, hem de o dil ve aksan ile konuşmamızı bekliyordu. Şimdi ise iOS 9 ile birlikte, Siri’nin dinlemesi için farklı, konuşması için farklı aksanlar seçebiliyoruz.

Örneğin ABD İngilizcesi ile konuşmamızı bekleyen ve bizi öyle anlayan Siri, İngiliz İngilizcesi ile cevap verebiliyor. Türkçe için henüz böyle bir kırılım olmasa da, olursa çok hoş olacağı kesin. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 6

3. Sessiz modunda Siri de konuşmasın, mesaj atsın

iPhone’u sessize aldığımızda Siri konuşmak yerine bizimle ekrandan yazılı olarak iletişime devam edebiliyor. Tabi eğer istersek… 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 7

4. Düşük Güç Modu

Sadece iOS 9 ile birlikte pil ömrünün yaklaşık 1 saat uzayacağını müjdeleyen Apple, sonunda iOS’in 9.sürümünde düşük güç modu özelliğini getirdi. 🙂 Bu özelliğin detayları pazartesi akşamı sunumunda fazla detaylandırılmasa da, daha önce bizim de önerdiğimiz bir çok şeyi tek düğmede birleştiriyor gibi düşünebiliriz. Tek tek yapmak isterseniz, aşağıdaki videoda özetlemeye çalışmıştık aslında. 🙂

YouTube video

Böylece Apple, pil ömrünü 3 saate varan bir şekilde uzatabildiğini iddia ediyor. Bakalım, göreceğiz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 8

5. Shift tuşu basılı mı değil mi?

iOS 7 ve 8’deki yeni tasarımla birlikte, klavyedeki shift tuşunun basılı olup olmadığını anlamak zorlaşmıştı. Apple da bunun farkında olmasına rağmen beta sürümlerde bu konuya bir türlü adam akıllı bir çözüm üretememişti. Şimdi ise yıllar önce Android platformunda kullanılan çözüme dönüş yapmış. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 9a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 9b

6. Bluetooth klavye ile iPad daha güçlü

iPad’i bluetooth klavye ile kullanmak artık hem daha kolay hem de daha pratik hale geliyor. Çünkü Apple, artık klavyedeki özel tuşları kullanılabilir hale getiriyor. Örneğin Mac’teki gibi Command-Tab ile uygulamalar arasında hızla geçiş yapılabiliyor veya bazı özel tuş kombinasyonlarına özel kısayollar tanımlanabiliyor olacak.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 10

7. iCloud Drive uygulaması

iCloud Drive’ımıza sonunda ayrı bir uygulama ile göz atabiliyoruz. Ayarlar > iCloud içerisindeki özellik ile, artık iCloud Drive’a tek bir noktadan erişebilecek, ve içindekileri yönetebileceğiz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 11a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 11b

8. Türkçe kelime tahminleri

iOS 8 ile birlikte İngilizce başta olmak üzere bir çok dilde “kelime tahminleme” özelliği eklenmişti. Yani yazarken, kelimenin ilk birkaç harfine göre hangi kelimeyi yazacağımız, klavyenin üzerinde görünüyordu. Eğer yazmak istediğimiz kelimeyi orada görüyorsak, devamını yazmaya gerek kalmadan oradan seçebiliyorduk. Ama Türkçe için bu özellik henüz hazır değildi.

iOS 9’da bu özellik Türkçe için de geliyor! 🙂 Bakalım söylendiği kadar pratik miymiş? Bakalım mesajlardaki hatalarımızı azaltacak mı? 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 12

9. Yeni uygulamalar arası geçiş arayüzü

iOS 9’da Home tuşuna 2 defa bastığımızda uygulamalar arasında geçiş yaptığımız arayüzü değiştirmiş Apple. Hem derinlik katmış, hem de hoş bir animasyon kullanmış.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 13a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 13b

10. Android’den geçmeyi düşünenlerin işi artık daha kolay! 🙂

Her yeni iPhone ile birlikte, Android’den iPhone’a geçiş yapanların sayısı artıyor. Apple da bu kullanıcılara yardımcı olmak için özel bir uygulama hazırlamış. Bu uygulama ile kişiler, mesaj geçmişi, fotoğraflar, Safari favorileri, e-posta hesapları, takvimler, duvar kağıtları, müzikler ve kitapları iPhone’a taşıyabiliyoruz. Ayrıca Android’deki uygulamalarımızı da bir kenara not eden iPhone, bunların App Store’daki karşılıkları için öneriler sunuyor 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 14

Son olarak da taşıma işlemi bittikten sonra da “Android telefonunuzu şimdi geri dönüşüme verebilirsiniz” mesajıyla yüzümüzde bir tebessüm bırakıyor. 🙂

11. Parola artık 6 haneli (eğer istersek)

4 haneli parolaları kullanmak çok kolay değil mi? Şu anda eğer istersek alfanumerik, yani rakam ve harflerden oluşan bir parola da kullanabiliyoruz. Ancak bunu yazmak pratik olmuyor, bu yüzden de kullanımı da oldukça az. Fakat daha güçlü bir parola istiyorsak buna mahkum durumdayız.

Böyle düşünenler için Apple 4 rakamlı parolalara ek olarak bir de 6 rakamlı parola seçeneği eklemiş. Bu şekilde, 4 haneli bir parolaya göre 100 kat daha zor bir parola seçebiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 15a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 15b

12. Yazı tipi değişti!

iOS 9’un beta sürümünü yükledikten sonra ilk gözüme çarpan şey yazı tipindeki değişim oldu. Yeni yazı tipi aslında sürpriz değil. Watch’ta da kullanılan San Francisco. Ne diyelim, daha küçük ekranlarda daha okunabilir olan bu font hayırlı uğurlu olsun. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 16

13. Klavyedeki kısayol tuşları (Sadece iPad)

Apple belli ki iPad’i daha pratik bir cihaz hale getirmeyi kafasına koymuş. Öyle ki, senelerdir beklettiği, ısrarla koymadığı bir çok özelliği iOS 9 ile hayatımıza sokuyor.

Artık klavyenin üst kısmında “Kes, Kopyala, Yapıştır”, “Kalın, İtalik, Altçizgi” ve Mail uygulamasında da “dosya ekle” gibi kısayollar kullanılabilir hale gelmiş.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 17

14. Diğer cihazlardan arama ve mesaj alma seçimi

Telefonu çalınca iPad’i ve Mac’i de beraber çalanlardan mısınız? Aslında bunu şurada paylaştığım ipucu ile sınırlandırabilirsiniz. Ancak bu iş o kadar uğraştırıyor ki, Apple sonunda bu özelliği her cihazın içerisinden daha kolay ayarlanabilir hale getirecek hale getirmiş.

Artık her cihazın, hangi cihazlar tarafından arama veya mesaj kabul edeceğini kolayca seçebiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 18

15. Apple Pay, sadece istediğimiz zaman çalışsın

Apple Pay’i ülkemizde kullanmak için hala bekliyoruz. Umuyorum ki 2016 yılında kullanabiliriz. O zamana kadar da yabancı ülkelerdeki öğrenimlerle birlikte, kullanım daha da gelişiyor olacak.

Her NFC okuyucuya yaklaştığında “Bir Apple Pay ödemesi mi vardı abi?” gibi ekranda mesaj çıkartan iPhone o kadar çok sinir bozmuş olacak ki, Apple bu konuyu “Home tuşuna 2 defa basınca Apple Pay aktif olacak” diyerek çözmüş.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 19

16. Sağlık uygulamasında “Üreme Sağlığı”

Sağlık verilerini tutma konusunda ciddi olanlar için “üreme sağlığı” oldukça detaylı verileri saklama imkanı sağlıyor. 🙂 İşin şakası bir yana, bebek sahibi olmak isteyenler için oldukça faydalı olabilir diye düşünüyorum…

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 20b Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 20

17. Harita uygulamasında toplu taşım ve transit bilgileri

Harita uygulaması Apple’ın pazartesi akşamki sunumunda en çok zaman ayırdığı konulardan biri olmuştu. Hem toplu taşıma bilgilerinin detaylı olarak eklenmesi, aktarmaların nereden, ne zaman ve nasıl yapılacağının bulunabilmesi, hem de gecikmeler ve değişimlerin Harita uygulamasından görülebilmesi gerçekten inanılmaz olacak.

Ama tahmin edebileceğiniz gibi bu özelliklerin hiç biri Türkiye’de yakın zamanda kullanılamayacak. Fakat çok üzülmeyin, ABD’de bile ilk başta Apple bunların hepsini sadece belli başlı şehirlerde hayata geçirebiliyor.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 21

18. Notlar uygulamasında “Cetvel” kullanımı

Notlar uygulaması da küçük bir Evernote ve OneNote karması olma yolunda ilerlemiş. Fotoğraf ekleme, elle çizimler yapma, listeler oluşturma gibi özelliklere ek olarak, Apple Notlar uygulamasına bir de cetvel eklemiş.

Bu cetveli istediğimiz açıya getirerek, buna göre çizim yapabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 22a Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 22b

19. Daha iyi CarPlay desteği

Henüz CarPlay destekli bir aracım veya ses sistemim olmasa da, gerçek bir soruna, güçlü bir çözüm sunması sebebiyle iOS’in en çok sevdiğim özelliklerinden biri CarPlay.

Yeni ve farklı araç içi ekran boyutlarını desteklemesine ek olarak, iOS 9 ile birlikte CarPlay aracın içini özel bir bölge olarak tanıyabiliyor. Peki bu ne işe yarıyor? Artık Siri’den şöyle bir ricada bulunabiliyoruz: “Siri, arabaya binince karımı aramayı bana hatırlat” 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 23

20. Spotlight ile uygulamalar içinde de arama yapabilme

Belki de iOS 9’daki en önemli yeniliklerden biri “Arama” özelliğinin kapsamının genişlemesi. iPhone’daki kişiler, uygulamalar ve diğer bir çok dosyaları halihazırda bulabilen bu kısım, bundan sonra tıpkı Mac’teki Spotlight gibi sinemalardaki filmleri, maç sonuçlarını, uçak seferlerini söyleyebilecek ve hatta uygulamaların içerisindeki bilgilerde bile arama yapabilecek.

Örneğin “elma” diye arattığımızda, içinde elma geçen kişiler, dosyalarımız, e-postalar listelenirken, bir yandan da Tazedirekt.com’un uygulaması içerisindeki elma ürününü de karşımıza getirebilecek.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 24

21. “Geri Dön” butonu

Safari’de gezerken bazen bir bağlantıya tıkladığınızda sizi istemeden App Store’daki bir uygulamaya attığı oluyor mu? Böyle durumlarda benim canım çok sıkılıyor. Apple da bundan hoşnut olmayanları düşünmüş olacak ki, bir “Geri Dön” butonu eklemeyi uygun bulmuş. 🙂

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 25

22. Arayan bilmediğimiz numarayı tahmin etme

Diyelim ki yeni birisiyle e-posta üzerinden tanıştık, karşılıklı olarak birbirimize telefon numaralarımızı verdik. Ama rehbere kaydetmeyi unuttuk. Bu kişi bizi aradığında artık iPhone’umuz e-postalarımızdaki numaraları da göz ucuyla incelediği için “Acaba arayan şu kişi olabilir mi?” şeklinde bize önerilerde bulunabiliyor olacak.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 26

23. Daha küçük iOS güncellemeleri (oh be!)

iOS 8’e geçmek için GB’larca boş yer açmak için çabalayanlardan mısınız? Belki de “yuh ama uğraşamam o kadar” diyip iOS 7’de kalmayı tercih ettiniz? 🙂

Böylesine büyük bir sorun elbette Apple’ın da canını sıkmış. iOS 8 için 4.58 GB olan download boyutunu iOS 9’da 1.3 GB’a kadar indirmişler. Geç ama yine de tebrikler Apple.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 27

24. Yandaki anahtar sessize almasın, yön kilidi olsun

iPad’lerde olan bir özellik, artık iPad boyutlarına yaklaşan iPhone’lar içinde geldi. Yan taraftaki sessize alma anahtarını, dilersek yön kilidi olarak da kullanabiliyoruz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 28

25. Siri’nin yeni tasarımı 🙂

Siri’ye yeni yeni alışıyoruz, sohbeti koyulaştırıyoruz. Ancak Apple, iOS 9 ile birlikte Siri’nin görünümünü Watch’taki gibi yapıyor ve biraz daha renkli hale getiriyor.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 29

BONUS: “Multitasking” in iPad

Bu özellik aslında üzerine ayrı bir yazı yazmayı gerektiriyor. Ancak yine de kısaca değinmeden geçemezdim. 🙂

Yıllarca Microsoft tarafından dalga geçilen Apple, sonunda iPad’lerde aynı ekranda birden fazla uygulama çalıştırabilir hale geldi. Yani bir yandan maillerimizi okurken, bir pencere içinde video izleyebilecek, kenarda Twitter’ı görebilecek, veya haritadan konumumuza bakabileceğiz.

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 30

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 31

Sihirli elma ios 9 yeni ozellikler 32

Nasıl olacağını ve detayları ayrı bir yazıda uzun uzun anlatacağım, ancak yukarıda da söylediğim gibi iOS 9 ile iPad’in çok daha güçlü olacağını söyleyebilirim.

Siz iOS 9’un yeni özelliklerini nasıl buldunuz? Burada yer vermeyi unuttuğum veya atladığım bir özellik var mı beğendiğiniz? Yorumlarınızı bekliyorum…


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

82 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
trackback

[…] uzun uzun okumaya üşeniyorsanız ben sizin için güzel bir derleme yapmıştım. 🙂 Buradaki yazıya göz atarak iOS 9’daki 25 yeni özelliğekolayca göz atabilirsiniz. […]

trackback

[…] 9 ile bir çok yeni özelliğin hayatımıza girdiğine daha önce birkaç defa değinmiş, hatta iOS 9’un 25 yeni özelliğine de değinmiştik. Ancak iOS 9’u kullanmaya başladığımızdan beri yeni özelliklerden biri olan “Wi-Fi […]

trackback

[…] Tıpkı iOS 9’daki gibi, Notlar uygulaması El Capitan’da da gelişmiş hale geliyor. Eklenebilir link’ler, liste özellikleri, resimler, harita ve daha fazlası ile “sanki küçük bir Evernote” haline gelen Notlar uygulaması daha etkin kullanılabilir hale gelecek gibi görünüyor. […]

MuGi
MuGi
7 years ago

İnceliyorum Teşekkürler.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  MuGi

Rica ederim, keyifle yazdım bu yazıyı dün gece… 🙂 Selamlar.

Onur Karataş
Onur Karataş
7 years ago

Üreme Sağlığı’ndaki Cinsel Etkinlik tablosu gülümsetti. 🙂 Apple Watch fontu biz 5S kullanıcıları (küçük ekran) için faydalı olacak gibi görünüyor. Güncelleme boyutunun azaltılmasına da ayrıca sevindim. Güzel iş.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Onur Karataş

Ölçümleme nasıl yapılacak ben onu merak ediyorum :))

Fatih Ekrem BAHADIR
7 years ago

Göktuğ hocam, Apple Watch mu kullanıyorsunuz?

Goktug Gedik
7 years ago

Dikkatli gözlerden kaçmıyor 🙂

Test için bir arkadaşımdan aldım, küçük bir ön inceleme paylaşacağım birkaç gün içerisinde 🙂 Hala Türkiye’de satışı bekliyorum ne yazık ki 🙁

Fatih Ekrem BAHADIR
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Çok güzel. Biz de Amerika’dan bir siyah bir de mavi Sport model 42mm sipariş ettik. Siyah gelmedi ama mavi geldi. 1 haftadır kullanıyorum. Keyifli. Cuma günü Akasya’daydım. Ağustos sonu gelir diyorlar.

Özgür
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Markafoni, Apple Store’dan önce Apple Watch satışına başlamış

https://www.markafoni.com/apple-watch/unisex/kampanya/39556/

onur
onur
7 years ago

gerçekten apple ufak ufak bu zamana kadar eleştirildiği yönlerini kapatmaya başladı. güzel bir güncelleme olacak. ipad’e bu kadar düşmesi pro’nun yolda olduğunun göstergesi.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  onur

Güzel nokta! 🙂

Arkın
Arkın
7 years ago

işletim sistemi artık cihazımızda daha mı az yer kaplıcak demek oluyo bu? 16 GB’lık modellerde gerçekten sorun bu. 11 GB kalıyo sadece bize.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Arkın

Güncelleme boyutunun azalacağını paylaştı Apple, genel olarak işletim sistemi daha az yer kaplar mı bilemiyorum açıkçası. Şu anda yüklü olan 64 GB iPhone 5’imde;

Gerçek kullanılabilen alan 59.6 GB iken, ayarlar içerisinde
Kapasite 56.3 GB
Kullanılabilir 55.6 GB olarak görünüyor.

Gamze
Gamze
7 years ago

Gerçekten de harika bir inceleme okmuş. Emeğinize sağlık 😉

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Gamze

Teşekkürler Game Hanım. 🙂

Emir
Emir
7 years ago

Acilen mail uygulamasına bir yenilik getirmeli Apple. Çevremde ben dahil aktif olarak iPhone kullanan hiç kimse mail uygulamasını kullanmıyor. İnsanların çoğu ya benim gibi Outlook’a geçmiş vaziyette, ya da Gmail’e. İşin özüne bakacak olursanız Apple mail konusunda kullanıcısını en ciddi iki rakibine kaptırıyor diyebiliriz. Benim Outlook’u tercih etme sebebim, hem kişisel Gmail’imi hem de ofis mailimi kullanabilirken, bu hesaplara gelen yalnızca önemli postaların uyarı vermesi. Apple’ın mail hesabında böyle bir ayrım olmadığı için günde yüzlerce uyarı alırken şimdi tüm reklam amaçlı mailleri, forum yazışmalarını ya da sosyal medya maillerini istediğim zaman görebiliyorum. Acilen Apple’ın da mail uygulamasını bu şekilde bir formata sokması gerekiyor.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Emir

Ben de Mac’te gmail web arayüzünü kullanıyorum. Ancak benim kullanma sebebim e-postaları lokalde tutarak yer kaybetmemek. 🙂

E-posta gönderme özelliklerini sevdiğim için Mail uygulaması hep yanımda, arada e-posta gönderiyorum üzerinden, özellikle de resim vs ekleyeceğim veya bir yazı paylaşacağım zaman. Ancak Gmail’den vazgeçmek zor gibi… 🙂

mergenoglu
mergenoglu
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Inbox diye Gmail in yeni bir uygulamasi cikmis. Daha once, davet ile indiriliyordu. Bunu tavsiye eder misiniz, bende Mail dan Gmail i kaldirmak istiyorum. Tavsiyeniz nedir?

Emir
Emir
7 years ago
Cevapla  mergenoglu

Ben Inbox uygulamasını denedim ama çok ısınamadım. Outlook daha rahat geldi.

mergenoglu
mergenoglu
7 years ago
Cevapla  Emir

Ben Outlook u da kurdum. Acikcasi bana IOS un mail programindan arayuz olarak pek farkli gelmedi. Evet, belki fonksiyonel acidan avantajlari olabilir ama arayuzu beni etkilemedi. Gmail kullaniyorum, diger POP mail larimida Gmail a yonlendiriyorum. Arayuzu, fena degil gibi. 2 gunluk kullanimda simdilik sorun yok. Keske, IOS da da mail programi bu kadar kolay kullanilabilse.

Emir
Emir
7 years ago
Cevapla  mergenoglu

Zaten dikkat çekmeye çalıştığım problem de bu. Mail uygulaması kullanışsız ve demode kaldığı için hepimiz farklı arayış ve programları deniyoruz ne yazık ki.

Emir
Emir
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkür ederim yanıtınız için Göktuğ Bey. Ben 6 plus aldığımda Apple Mail’i kurmadım bile. Outlook’tan önce her iki hesabımı da Mail uygulması ile kullanıyordum. Ancak sürekli gereksiz mailler için bildirim almaktan çok sıkılmıştım. Bugün kuracak olsam yalnızca sesli ve görsel ikazları kapatarak kullanırım heralde.

Süha
Süha
7 years ago
Cevapla  Emir

Doğru bir konu, ama Gmail o kadar iyiki, bende bırakamıyorum. Denedim Apple maili kullanmayı ama, yok Gmail bir başka )))
Yani sonuçta gmail de top level bir marka ve çok iyi bir ürün. Apple’ ın gmaili geçmeside o kadar kolay değil diye düşünüyorum.

carpenter
carpenter
7 years ago

Bana kalırsa daş gibi olmuş her geçen gün daha çok seviyorum apple ı 3 senedir ipad ve 1 iphone kullanıyorum en kısa zamanda da insh bi macbook alacağım ve bütün cihazlardan da sonuna kadar memnunum. Sadece mobil yani hücresel olarak geçen bağlantıya kısa yol yapsalar uçak modu ile değiştirseler 10 numara olacak 🙂

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  carpenter

Hangi MacBook’u almayı düşünüyorsunuz?

carpenter
carpenter
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Benim için taşınabilirlik önemli ee bi o kadar da performans o yüzden 13″ macbook pro retina düşünüyorum sizin öneriniz habgi yönde olur ? Yakın zamanda 13″ pro lar güncellencek mi beklemek mi gerekir almanın tam zamanı mı ? Bi kaç ay içinde almayı düşünüyorum..

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  carpenter

Kusura bakmayın biraz geciktim cevap yazmakta… Retina ekranlı 13″ MBP modelleri yakın zamanda güncellendi. Bence Air ve Pro arasında karar verirken kullanacağınız uygulamaları ve işlemci gücüne göre karar vermeniz en doğrusu olur.

carpenter
carpenter
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Rica ederim geç olsun güç olmasın cevap vermeniz bile incelik. Perfomans olarak oyun oynamam konsolda oynuyorum çok basit oyunlar vakit geçirmek için belki oynarım o kadar webde aynı anda bi çok sayfada gezinirim ve bu sırada donma olmasın onun dışında ofis programları kullanırm bir de web tasarımı falan yapıyorum hobi olarak o kadar bunları karşılasın bana yeter o yüzden 13″ pro retina bana yeteceğini düşünmekteyim belki ram i yüksek sipariş ederim birde ssd yi se 512 gb olursa süper benim için olmazsa da harici mac uyumlu bir external hdd alırım diye düşünmekteyim.

Hayati
Hayati
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

5s kullanıyorum 9.1 ıos ekran videoları izlerken dönmüyor yazılanların hepsini denedim tünese olmadı yardımcı olabilirmisiniz

ismet erkol
ismet erkol
7 years ago

muhterem göktuğ bey iphone plus tan memnunmusunuz + düşürmemek için çaba gösteriyormusunuz benim için çok önemli efendim saygılar.

ismet erkol
ismet erkol
7 years ago
Cevapla  ismet erkol

efendim telefonunu zu mesaj yazarken ve taşımada proglem yaşıyormusunuz saygılar

musti
musti
7 years ago
Cevapla  ismet erkol

soruya bak arkadas…Neyle besleniyorsun sen

Süha
Süha
7 years ago
Cevapla  ismet erkol

İsmet bey sanıyorum ki istisnasız hepimiz telefonumuzu düşürmemek için deli çaba harcıyoruz, plus a has bir özellik olmasa gerek )))) malum fiyat meselesi )))

Birol
Birol
7 years ago

Göktuğ bey merhaba emeğinize sağlık yeniden güzel bir paylaşım olmuş…. bunları okudukça insanın gidip hemen yeni bir mac ipad ve iphone alası geliyor 🙂

mergenoglu
mergenoglu
7 years ago

Göktuğ, teşekkür ederim. Yaklaşık 3 saatlik Keynote’u izlemekten kurtardın beni. Her seferinde, tek seferde izleyemeyip bölüyordum 2-3 güne. Ama, senin sayende özet geçiverdim. Tekrar teşekkürler.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  mergenoglu

Rica ederim, selamlar 🙂

Laço
Laço
7 years ago

İyi de, Apple bu özellikleri ve fazlasını uzun bir süredir zaten yapabilirdi. iPhone’larda bile ekranı ikiye bölme vs özelliklerini de çok kolay yapabilirler. Teknolojileri çok ileride diğer markalara göre. Neden yapmadıkları da muamma. Onlar için bu küçük ayrıntılar kullanıcı için çok önemli. Bence artık Apple biraz daha rekabet etmeli, tekel olduğunu unutup…

Ugur Kalayci
Ugur Kalayci
7 years ago

Süper yeniliklerin anlatımı için teşekkürler.
Ama insanoğlu istedikçe istiyor 🙂
BlackBerry ve Android’ten alışık olduğumuz “Geri” tuşu olmayışı büyük eksiklik. Hem de çok büyük. Her seferinde sol üstte farklı şekile bürünen geri tuşu pek bi zahmetli.
Bir diğer eksikli ise, telefonumuzu seszise aldiğımızda üstte bir ikon ile belirlenmiş olmaması. Kılıf ile kullanildiginda düğmenin kırmızıda mı olduguna bakmak hem zok hem unutuluyor.
Heyecanla bekliyoruz 🙂

halo
halo
7 years ago
Cevapla  Ugur Kalayci

harika 2 tespit..bende aynı sorunları yaşıyorum..

admgnr
admgnr
7 years ago

Ekranın ikiye ayrılması artık Ram artırımına sebep olacak. Bundan sonra cihazlarda mutlaka Ram artırımı olacak ki cihazlar desteklesin.

Emre Uludağ
7 years ago

İlgiyle okudum. Güç tasarrufu modu güzel olmuş iPhone 4S kullanıcısıyım hareketlilikleri ve şeffaflığı zaten kısıtlamıştım. Güç tasarrufu modu beni daha fazla etkileyecek mi bu durumda ? Yoksa şuanki gibimi olacak bunu gerçekten merak ediyorum.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Emre Uludağ

Final sürümde göreceğiz farkları. 🙂

adem Bostan
adem Bostan
7 years ago

Bilgilendirme İçin Çok Teşekkür Ederim ?

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  adem Bostan

ben teşekkür ederim 🙂

Özgür
7 years ago

iOS 9’u, WWDC Keynote’undan hemen sonra indirip kurdum. Bir kaç günlük deneyimimi iOS 9 kurmak isteyenlerle(artık geliştirici hesabı olmayanlar da beta kurabiliyor) paylaşmak istiyorum. Öncelikle iOS 9 şu an fazlasıyla bug’larla dolu. Teker teker hepsini anlatmıyacağım ama zaman zaman takılmalar, kasılmalar ve kasılmalar sonrası restart atmasına şahit olduğumu söyleyebilirim. Aynı uygulamalarım ve aynı ayarlarımla iOS 8’den 9’a geçtim ama full şarjla ortalama 2 gün dayanan pil ömründe iOS 9’la birlikte 8-9 saatlik azalma olduğunu söylemek istiyorum. Beta olduğu için şarjı bu kadar çok gidiyor, güncellemelerle düzelicektir diye düşünüyorum. Düşük güç modu denilen şeye epey ilgi olduğunu farkettim ama yukarıdaki düşük güç modu resmine bakarsanız o modda iOS’in kapattığı şeyleri görebilirsiniz ki onların genelini zaten şarjımız çok gitmesin diye kapalı tutuyoruz. Performans olarak hissedilir çapta bir artış yok. Sadece yeni gelen özelliklere sevinebildim. Yazıda genel olarak tüm özelliklere değinilmiş ben de bir ekleme yapayım. Benim en çok sevdiğim iOS 9 özelliği “kolay metin seçme” modu. Klavyeye 2 parmağımızla basılı tutup sürükleyerek çok rahat bir şekilde kursörü istediğimiz yere götürüp, istediğimiz yazıyı seçebiliyoruz. Son olarak sırf yeni sistem fontu, yeni notlar uygulaması ve kolay metin seçme için tüm bug’larına rağmen iOS 9’a geçmeye değer diyorum.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Özgür

Teşekkürler paylaştığınız için… 🙂

Abdulkadir
Abdulkadir
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Varya sen adamın dibinin göktug abi

Murat
Murat
7 years ago

İkili ekran hangi ipad modelinden itibaren destekleyecek?

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Murat

iPad Air 2 ve üzerindeki modeller destekleyecek. iPad mini ailesine bile gelmiyor.

mehmet fatih
mehmet fatih
7 years ago

Abi ıphone stand By konumundayken gelen aramalar güç tuşundan değilde ekrana extra bir meşgul tuşu alınamazmı

Bülent Dağlı
Bülent Dağlı
7 years ago

Ben bu sürümde hücresel verilerin açma kapaması ile ilgili kısa yoldan kapatma yeniliği göremedim. Wifi için vardı ama Apple üreticileri bu kadar basit ve önemli bir konuya değinmemişler bile

Goktug Gedik
7 years ago

Hücresel verinin kapanmasını istemedikleri için bunu bir kısayol olarak ekleyeceklerini sanmıyorum Bülent Bey. :-/

Zeynep
Zeynep
7 years ago

Teşekkürler paylaştığınız için merak ettiğim düşük pil modu birde mesajlarda türkçe tahmin umarım iyidir

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Zeynep

Hiç de fena olmadığını söyleyebilirim. 🙂

Deniz
Deniz
7 years ago

Birde telefon kilitliyken aramayı reddet seçeneği olsa tam süper olacak

Can Oğuz
Can Oğuz
7 years ago
Cevapla  Deniz

Telefon kilitliyken gelen aramayı reddetmek istiyorsanız, kilit tuşuna üst üste iki kez basabilirsiniz. Böylece arama reddedilecektir. ☺️

Can Oğuz
Can Oğuz
7 years ago

Merhaba, size bir sorum olacak. Apple Music cihazlara geldiği zaman müzik arşivimizdeki korsan şarkılar silinecek mi? Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim hiçbir yerde bulamadım çünkü.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Can Oğuz

Sizin yüklediğiniz bir müziği Apple silmez, silemez. Ancak kullanım detaylarını yakında daha net bir şekilde öğreneceğiz. Benzer bir durumda iTunes Match konusunda Apple, sizin yüklediğiniz müzikleri de yasal statüsünden değerlendirmişti.

Can Oğuz
Can Oğuz
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkür ederim.

Ercan yağcı
Ercan yağcı
7 years ago

Toplu mesaj atmak için bir gelişme varmı yoksa öneri olarak sunabiliyormusunuz acaba

hakan ötücü
hakan ötücü
7 years ago
Cevapla  Ercan yağcı

Group SMS adlı uygulama ile toplu mesaj atabiliyorsunuz , App store indirebilirsiniz.

kerem ozakın
kerem ozakın
7 years ago

selam Göktuğ kardeşim bir hata yaptım ve telefonuma ( iphone 5s ) ios 9 beta 3 ü yükledim tabi ki bazı hatalar oldu hepsi tolore edilebilir de Ekrandan ( APP STORE ) un yok olması hiç anlaşılabilir değil GENEL-SINIRLAMALAR da açık görünüyor olmasına rağmen ekranda yok ve acayip şekilde uyuz oldum cihazımı yeniden başlatsamda kapatıp açsamda yok, ilginç olan bazı arkadaşlarımda aynı sorun vardı cihazı kapatıp açtıktan sonra ekrana geri geldi yani görünmeye başladı benim cihazımda olmuyor yani ekranda görünmüyor bu kanuda yardımcı olursan çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar…..

Oğulcan
Oğulcan
7 years ago

Merhaba , Yazınız Gerçekten Çok Faydalı Ve Gerekli Öncelikle Çok Teşekkür Ederim, Benim Sorum ; Bu Yeni İOS 9 Güncellemesi İle Yeni Zil Sesleri Gelicek mi Telefonlara ? Şimdiden Teşekkürler 🙂

Ali Burak SARAÇ
Ali Burak SARAÇ
7 years ago

home tuşuna iki kere basınca hızlı arama çıkıyordu. Çok alışmıştım. Onu geri getirebiliyor muyuz? Benim için çok önemli lütfen yardım edin 🙁

hakan ötücü
hakan ötücü
7 years ago

Ana ekranda iken , ekranı en sa sağa dogu çekin , orada çıkıyor .

Battal Arslan
Battal Arslan
7 years ago

iPhone 4s için uygun mudur ios 7 kullanıyorum halen

Buse
Buse
7 years ago

5s için güncelleme yaptım tek sıkıntım bazen mesaj geldiği zaman ilk bildirim için ses çıkmıyor maalesef 🙁

Diyar Kardaş
Diyar Kardaş
7 years ago

ilk olarak ipad de çoklu ekranı apple sağolsun sadece pahalı olan yeni modellerine getirmiş bende ipad mini 1.nesil var ve ios 9 la gelen çoğu özelliği kullanamadığımı farkettim. ipad mini 1.nesili olan arkadaşlar fellik fellik aramasınlar bu özellikler nerde diye benim gibi. iphone 5 de notlar uygulamasında çizim yapabiliyorken aynı şekilde minide de yapılamıyor sadece görüntü eklenebiliyor ya da ben beceremedim çizim yapabilen varsa yardımcı olursanız sevinirim. özetle fikrimi belirtmek gerekirse diğer güncellemelere göre çok sönük kalmış bence ios 9. olan özelliklerin çoğu sadece yeni modellerle çalışıyor picture in picture vs. gibi. mesela apple pen çıkartıyor ama bu sadece ipad pro ile çalışıyor. neredeyse daha geçen sene aldığım ipad mini hiç bi özellikten faydalanamamış gibi oldu. saygılar

Süha
Süha
7 years ago

Ben farklı bir açıdan bakacağım,
Apple’ ın en çok sevdiğim özelliklerinden en başta geleni minimal oluşu. Yani kafa yordurmuyor. İşte mesela bir şeyi çok kolay ayrlıyorsunuz, ekran sade vs. İş özelliğe kalsaydı Blackberry nin eline kimse su dökemezdi. Telefonda yok yok, ama ben %90 nını kullanmıyorum, Apple az ama mutlaka işine yarayan özelliklerle geliyor. Extradan ihtiyacı olanlarda uygulamalar ile amacına ulaşabiliyor. Mükemmel bir strateji. Sonra Blackberry sahipler bizim telefon iphone a beş basar neden insanlar almıyor diye düşünüp kahroluyor.
İnsan bir zaman (delikanlıyken), belki birazda idealist davranışlarla farklı davranışlar sergiliyor. İşte 20 kuruş artanı vermese bir devlet dairesi, hakkını almak için itirazım var der. Ama bir zaman geliyorki abi 20 lira fazladan vereyim de sus, kafamı yorma.
Diyeceğim o ki aslında Apple benim için bu anlama geliyor. Örneğin note uygulamasına bir sürü özellik eklemişler. Benim açımdan karmaşadan başka birşey değil, yani benim için note, note dur. Çizgi çizmek veya resim eklemek istemiyorum. Not alabileyim kafi.
Apple da gözlemlediğim yanlış, gelişimle fayda dengesini bazen kaçırması. Yani illaki yenilik getireceğim diye mükemmel bir formu yaratıklaştırmak ne kadar doğru. Aynını Windows çok kere yaptı. örneğin XP yi hatırlayın, her ayar yerli yerindeydi, çünkü önceki tecrübelerden en güzel yapıyı kurdular. Sonra Vista çıktı, sırf değişiklik, yenilik adına saçma sapan bir düzen kurdular ve hala da toparlayamadılar.
Apple ında bu şekilde olmasından korkuyorum, çok fazla yenilik iddiası ile çıkıyorlar. Nedense takıldım bu konuya ama çok kere bunlar Steve Jobs ı hiç anlamamışlar dedirtiyorlar bana. Bende burada bunu çok kere dile getiriyorum kusura bakmayın. Yazdıklarım arkadaşların yazıları için eleştiri değildir, sadece fikir beyanıdır.

T C Dinçer Topçu
T C Dinçer Topçu
7 years ago

telefonum iphone 6 ios 9 yükledikten sonra game center çok geç açılıyor nerdeyse 1 dk buluyor. itunes üzerinden tekrardan güncelleme yaptım. yeni iphone yapınca sorun olmuyor fakat yedeklemeyi geri yükleyince aynı sorunu yaşıyorum.Bilgisi olan varmı.

Tuna
Tuna
7 years ago

Yardım edin iOS 9 da Yön Değiştirme kilidi nasıl Açılıyor lütfen

Sıtkı Akbulat
Sıtkı Akbulat
6 years ago
Cevapla  Tuna

Yön değiştirmenin kilidini nasıl değiştiğini bula bldiniz mi?

Goktug Gedik
6 years ago

Ayarlar içerisinde mevcut

Sıtkı Akbulat
Sıtkı Akbulat
6 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

comment image Bulamadım

Goktug Gedik
6 years ago

Ben yanlış anlamışım sanırım kusura bakmayın. iPad’de bu ayarı aradığınızı sandım.

Denetim Merkezi içerisinde sağ üstteki buton “düşey yöne kilitlemeyi” açar veya kapatır.

Ahmet Palanci
Ahmet Palanci
7 years ago

Göktuğ abi ios 9 1.3 gb olmuş ama ben yükledim 16 gb iphonun kullanılabilir hafızası hala 11gb ?

arda
arda
7 years ago
Cevapla  Ahmet Palanci

Aynen

arda
arda
7 years ago

iOS 9 1.3 gb olması gerekirken hala 11.9 gb kapasitesi görünüyor

Sıtkı Akbulat
Sıtkı Akbulat
6 years ago

Göktuğ hocam yeni bir iPhone kullanıcısı olduğum günden beri yazılarınızı daha çok takip eder oldum. Yazılarınız çok işime yaramaktadır. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. IOS 9 ile gelen 25 özelliklerin 24.’sü olan ses anahtarını yön kilit anahtarı olarak ayarlamak istediğimde yapamıyorum. Ayarlar>genel sekmesinde bulamamaktayım. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Telefonda çok video izlediğim için çok sık kullanabileceğim bir kısa yol olacak diye düşünüyorum. Kullanmakta olduğum Apple ürünü iPhone 6s Plus dır. Şimdiden teşekkür ederim.

trackback

[…] Detaylı yazı geldi bile: iOS 9’daki 25 Yeni Özellik […]