Ana Sayfa iOS Çin, App Store geliştirici karında büyük rol oynuyor

Çin, App Store geliştirici karında büyük rol oynuyor

1

Çin, App Store uygulama gelirleri açısından büyük bir pazar haline dönüştü. App Store geliştirici karının %25’i Çinli geliştiricilere ait.

Akıllı telefon pazarında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Çin, yazılım konusunda da diğer ülkeler ile olan farkı git gide açmaya devam ediyor. Çinli kullanıcıların küçük ekran isteğini iPhone SE gibi güçlü donanımlı bir telefon ile karşılayan Apple, Çin’e yaptığı yatırımların meyvesini yemeye başladı. Bugün açıklanan rakamlara göre; Çin, App Store geliştirici karının %25 gibi çok ciddi bir payına sahip.

App Store, Çinli geliştiricilerin yüzünü güldürüyor

Çinli geliştiriciler; Android platformundan fazla kar elde etmediği ve Google servislerinin Çin’de yasaklanmasından dolayı, tamamen iOS platformuna yönelmiş durumda. Apple’ın CEO’su Tim Cook‘un da son açıklamaları Çin’de iOS platformuna kayıtlı geliştiricilerin 1.8 milyon civarında olduğunu açıklaması bu tezi doğruluyor.

App Store üzerinden bugüne kadar geliştiricilere dağıtılan kar payının yaklaşık %25‘inin Çinli geliştiricilere ait olması bu yüzden pek de şaşırtıcı olmadı. Toplamda 70 milyar dolar olan geliştirici karının yaklaşık 17 milyar doları direkt Çin’e gidiyor.

Ancak, App Store’da artık kaliteli uygulamalar yayınlamaya başlayan Çinli geliştiricilerin en büyük eksiği ise uygulamarına veya oyunlarına yeteri kadar güncelleme desteği sunmuyor olması. Bu sorun, gelirlerin dağıtılmasının ardından muhtemelen 2018 yılı içerisinde çözülecektir.

Apple, Çin‘deki faaliyetleri sıkı bir şekilde yürüttüğünü; Çin hükümetinin VPN servislerini tamamen yasaklamasının arından, App Store’daki VPN uygulamalarının tamamını kaldırılması ile kanıtlamıştı. Gelecek dönemde de büyük bir pazar olarak görünen Çin, tamamen Apple‘ın himayesi altına girecek gibi görünüyor.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz