Ana Sayfa iOS Eski iPhone’lara gelecek iPhone 15 özellikleri!

Eski iPhone’lara gelecek iPhone 15 özellikleri!

0

Apple, geçtiğimiz hafta düzenlediği WWDC 23 etkinliğinde iPhone işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 17’yi duyurdu. Yeni özellikler arasında başlıca NameDrop, StandBy modu, daha fazla Kilit Ekranı özelleştirme seçeneği ve geliştirilmiş akıllı klavye bulunuyor. Ancak bu özelliklerin tamamı iOS 17 tarafından desteklenen tüm iPhone modellerine gelmeyecek. İşte eski iPhone modellerine gelecek iOS 17 özellikleri …

Eski iPhone modellerine gelecek iOS 17 özellikleri!

Öncelikle iOS 17 işletim sisteminin mevcuttaki tüm güncel cihazlara gelmeyeceğini belirtelim. Zira iPhone 8, iPhone 8 Plus ve aynı işlemciyi kullanan çentikli tasarımın doğuşunu temsil eden iPhone X, iOS 16 sürümünde kalmaya devam edecek.

iOS 17 özellikleri

Fakat Apple’ın satış rekorları kıran iPhone 11 serisi ve sonrasında çıkan tüm modeller iOS 17 ve beraberinde gelen birçok özelliği alacak. Ancak cihazlar arasındaki ekran, işlemci ve tasarım farkları nedeniyle iPhone 15’lerde göreceğimiz bazı yenilikler olmayacak. Yine de WWDC’de gördüğümüz her şeyi destekleyecekler. İşte eski iPhone modellerine gelecek iOS 17 özellikleri!

iOS 17 uygulamaları, kullanıcıların gizli özellikleri keşfetmelerini sağlayan ipuçları sunabilir

Canlı sesli mesajlar

Canlı Sesli Mesajlar, Visual Voicemail ile mesajlaşma listesinden e-postalara kadar bir numara aramak zorunda kalmadan mesajlara erişmeye olanak tanıyacak şekilde kullanıcıların etkileşim kurma şeklini değiştiriyor. iOS 17 ile sesli mesajlar Kilit Ekranı’nda gerçek zamanlı olarak yazıya dönüştürülüyor. Ancak, bu özellik iOS 17 çalıştıran herhangi bir iPhone ile çalışsa da başlangıçta yalnızca ABD ve Kanada’da kullanılabilir olacak.

iOS 17 özellikleri - Canlı sesli mesajlar

FaceTime’da 3D tepkiler

FaceTime, iOS 17 ile birlikte birçok yeni özellik getiriyor. Örneğin, kullanıcılar birileri aradığında sesli mesaj gibi bir video mesaj bırakabilecek. Ayrıca, el hareketlerinizi algılayarak kalpler, konfetiler ve havai fişekler gibi efektler gösteren yeni 3D tepkiler de bulunuyor. Bunun için ise iPhone 12 veya daha yeni bir modele ihtiyaç duyuluyor.

Apple TV’de FaceTime

iOS 17 ve tvOS 17 ile kullanıcılar iPhone’larını kablosuz olarak Apple TV’ye bağlayarak büyük ekranda FaceTime çağrısı başlatabilecek. Bu özellik iOS 17 destekleyen tüm iPhone modellerine gelecek. Ancak ikinci nesil (2021) Apple TV 4K veya daha yeni bir modele sahip olmanız gerekiyor.

iOS 17 özellikleri - Apple TV'de FaceTime

NameDrop

iOS 17’deki NameDrop özelliğiyle kullanıcılar iletişim bilgilerini diğer iPhone kullanıcılarıyla sadece telefonlarını birbirine yaklaştırarak paylaşabilecek. Bu özellik iOS 17’yi çalıştıran tüm iPhone modellerinde kullanılabilir olacak. Aynı zamanda Apple Watch ile de çalışacak. Ancak yalnızca 6. nesil ve daha yeni modellerle uyumlu olacağını belirtelim.

iOS 17 özellikleri - NameDrop

Geliştirilmiş otomatik düzeltme

iOS 17, telefonunuzda nasıl yazdığınızı daha iyi anlamak için makine öğrenmesini (yapay zeka) kullanarak otomatik düzeltmeyi daha doğru ve kişisel hale getiriyor. Kelimelerin geçici olarak altı çizilerek değiştirilenler gösteriliyor ve tek bir dokunuşla orijinal kelimeye geri dönebiliyorsunuz.

Bu sistem zamanla tüm diller için bütün cihazlara gelecek olsa da başlangıçta yalnızca iPhone 12 ve daha yeni modellerde ve şu dillerde kullanılabilecek; Arapça, Felemenkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice, Korece, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, Rumence, İspanyolca ve Tayca. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca.

Klavye tahminleri

Klavyeyle ilgili diğer yeni bir özellik de yazarken tahminler olacak. Sistem, yazdığınız kelimeleri veya cümleleri tahmin edecek ve boşluk çubuğuna dokunduğunuzda sizin için otomatik olarak tamamlayacak. Klavye tahminleri de yine başlangıçta iPhone 12 ve üstü bir modeli kullananlara yalnızca İngilizce olarak sunulacak.

AirPods için Adaptif Ses ve daha hızlı otomatik geçiş

AirPods için bazı güzel geliştirmeler sunan Apple, Adaptif Ses gibi yenilikleri de tanıttı. Bu özellik, dış ortama göre Şeffaflık ve Aktif Gürültü Engelleme’yi dinamik olarak karıştırıyor. Bu özellikler uyumluluk açısından herhangi bir iPhone modelinde sınırlama olmamasına rağmen, yalnızca ikinci nesil AirPods Pro ile çalışır.

AirPods’ta Sessize alma ve Sessizi açma

Bir arama sırasında AirPods’larınızın sapına basarak çağrıyı sessize alabilecek veya sesi açabileceksiniz. Bu özellik, üçüncü nesil AirPods ve AirPods Pro’nun her iki nesliyle de çalışacak. Ayrıca AirPods Max ile de Digital Crown üzerinden çalışacak.

Yeni ‘Siri’ komutu

iPhone 6s’ten beri kullanıcılar, “Hey Siri” komutu ile eller serbest şekilde Siri ile konuşabiliyor. Bu komut ilerleyen yıllarda neredeyse tüm Apple cihazlarına eklendi ve Apple’ın akıllı hoparlörü HomePod için kritik derecede önemli bir hale geldi.

Ancak şimdi iOS 17, macOS 14 ve diğer güncellemelerle birlikte kullanıcıların sanal asistanla konuşmak için “Hey Siri” demelerine gerek kalmıyor. Yeni “Siri” komutu iOS 17 çalıştıran tüm iPhone modellerinde olacak. Fakat başlangıçta yalnızca İngilizce seçeneğinde kullanılabilir olacak. AirPods için de yalnızca ikinci nesil AirPods Pro’ya gelecek uyumludur.

Siri’ye ardışık talepler

Siri artık ardışık taleplere sahip. Bu, Siri’yi etkinleştirdikten sonra tekrar etkinleştirmenize gerek kalmadan birden fazla talep yapmanızı sağlar. Örneğin, “Siri, Emma’ya gidiyorum mesajı gönder” ve ardından “Eve geldiğimde bitkileri sulamamı hatırlat” gibi birçok talepte bulunabilirsiniz. Bu özellik yalnızca İngilizce’de çalışır.

Göster ve Konuş

iOS 17’deki yeni erişilebilirlik özelliklerinden biri de Göster ve Konuş. Bu özellik, görme engelli insanların metin etiketleri olan fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarını kolaylaştırıyor. İPhone kamerasını bir yazıya çevirdiğiniz zaman sistem algılanan metinleri sizin için okuyor. Ancak bu özellik, LiDAR tarayıcıya (iPhone 12 Pro ve üstü Pro modelleri) sahip iPhone’larda çalışıyor.

Ev etkinlik geçmişi

Ev uygulamasındaki yeni Etkinlik Geçmişi, kapıyı kimin kilitlediğini veya açtığını ve ne zaman yaptığını gösteriyor. Ayrıca garaj kapıları, temas sensörleri ve güvenlik sistemlerinin son etkinliklerini gösteriyor. Bu özellik, iOS 17 çalıştıran tüm iPhone modelleriyle çalışacak. Ancak bu özelliği etkinleştirmeden önce Ev uygulamasını da güncellemeniz gerekiyor.

StandBy

iOS 17 ile iPhone’lara yeni bir StandBy modu geliyor. Bu mod, iPhone’unuz yatay konumda şarja takıldığında (MagSafe) tam ekran widget’lar aracılığıyla alternatif bir arayüz gösteriyor. StandBy modu, iOS 17’yi çalıştıran tüm iPhone’larda olacak.

Ancak her zaman açık ekran özelliği yalnızca iPhone 14 Pro’da olduğu için ekran sürekli olarak yalnızca bu modelde açık olacak. Diğerler iPhone modellerinde ise ekranda saat veya ayarladığınız widgetları gördükten bir süre sonra bildirim gelene veya siz dokunana kadar tamamen kararacak.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz