Ana Sayfa Apple iOS 18 devrim yaratacak!

iOS 18 devrim yaratacak!

0
ios

iOS 18’in duyurulmasına henüz yedi aydan fazla bir süre var. Ancak yazılım güncellemesiyle ilgili şimdiden birkaç söylenti ve beklenti var. iOS 18’in önümüzdeki Haziran ayında Apple’ın yıllık geliştiriciler konferansı WWDC’de duyurulması ve Eylül ayında uyumlu bir iPhone’a sahip tüm kullanıcılar için yayınlanması bekleniyor. İşte iOS 18 hakkındaki tüm söylentiler.

iOS 18 ne içeriyor?

Bloomberg’den Mark Gurman, bu ayki bülteninde iOS 18’in “önemli yeni özellikler ve tasarımlar” içeren “nispeten çığır açan” bir güncelleme olabileceğini söyledi, ancak çok fazla spesifik ayrıntı paylaşmadı. Gurman, Apple’ın üst düzey yönetiminin gelecek işletim sistemlerini dahili olarak “iddialı ve zorlayıcı” olarak tanımladığını da sözlerine ekledi.

Gurman, iOS 18’in “hem Siri’nin hem de Mesajlar uygulamasının soruları yanıtlama ve cümleleri otomatik tamamlama şeklini geliştirecek” üretken yapay zeka teknolojisine sahip olacağını söyledi. Gurman, Apple’ın Apple Music, Pages, Keynote ve Xcode dahil olmak üzere platformlarındaki diğer uygulamalar için yeni üretken yapay zeka özelliklerini araştırdığını söyledi.

The Information’ın haberine göre Apple, kullanıcıların karmaşık görevleri otomatik hale getirebilmeleri için Siri’ye büyük dil modelleri eklemeyi planlıyor ve bu özellik Kestirmeler uygulamasıyla daha derin bir entegrasyon içerecek. Raporda bu özelliğin önümüzdeki yıl yayınlanacak bir iPhone yazılım güncellemesinde (iOS 18 olabilir) yer almasının beklendiği belirtildi.

Apple, üretken yapay zekaya olan ilgisini açıkça teyit etti ve geçtiğimiz aylarda web sitesinde yayınladığı iş ilanlarında bu teknolojiden bahsetti.

Apple CEO’su Tim Cook, Eylül ayında Forbes’a verdiği bir röportajda “Yıllardır üretken yapay zeka üzerinde çalışıyoruz ve çok fazla araştırma yaptık” dedi. “Ve buna gerçekten düşünceli bir şekilde yaklaşacağız ve derinlemesine düşüneceğiz, çünkü sahip olabileceği iyi olmayan kullanımların ve önyargı ve halüsinasyon ve benzeri konularla ilgili sorunların tamamen farkındayız.”

Apple, iPhone’daki Mesajlar uygulamasında platformlar arası mesajlaşma standardı RCS’yi nihayet “gelecek yılın sonlarına doğru” destekleyeceğini duyurdu. Dolayısıyla bu zaman dilimine göre muhtemelen bir iOS 18 özelliği olacak. RCS desteği, iPhone’lar ve Android cihazlar arasındaki varsayılan mesajlaşma deneyiminde birçok iyileştirme sağlayacak:

  • Daha yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar
  • Sesli mesajlar
  • Yazım göstergeleri
  • Makbuzları okumak
  • iPhone’lar ve Android cihazlar arasında Wi-Fi mesajlaşma
  • iPhone kullanıcılarının Android kullanıcılarını içeren bir sohbetten ayrılabilmesi de dahil olmak üzere geliştirilmiş grup sohbetleri
  • SMS’e kıyasla geliştirilmiş şifreleme

Bu özellikler, iMessage aracılığıyla mavi baloncuklarla iPhone’dan iPhone’a yapılan konuşmalar için zaten mevcut ve özelliklerin çoğu WhatsApp ve Telegram gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarında da kullanılabiliyor. iPhone’daki RCS desteği, özellikleri yerleşik Mesajlar uygulamasındaki yeşil baloncuklara genişletecek ve mevcut SMS standardına kıyasla çok daha iyi bir iPhone/Android mesajlaşma deneyimi sağlayacak.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz