Ana Sayfa Hangi Mac’i Almalıyım? Mac mini mi? iMac mi? Mac Pro mu?

Mac mini mi? iMac mi? Mac Pro mu?

Bir masaüstü Mac, yani bir Mac mini, iMac, iMac Pro ya da Mac Pro satın almaya karar verdiyseniz doğru sayfadasınız. Bu sayfada Apple’ın masaüstü Mac ailesini kısaca tanıtıyor, ve kimler için uygun olduğunu paylaşıyoruz.

Eğer bir masaüstü Mac yerine bir MacBook satın almayı düşünüyorsanız, “Hangi MacBook’u almalıyım?” yazısına göz atabilirsiniz.

Mac mini

 

Mac mini nasıl bir bilgisayar?

Mac mini benim her zaman aklımın kaldığı, ama ihtiyaçlarıma uygun olmadığı için de hiç sahip olmadığım bir Mac. Mac mini’yi seviyorum, çünkü alınabilecek en ucuz, en ufak ve en pratik Mac, Mac mini. 🙂

Sihirli elma hangi mac 2

Kendi ekranımız, klavyemiz ve faremiz ile kullanabildiğimiz, bu sebeplerle de varsa elimizdeki aksesuarları değerlendirmemize imkan vermesinin yanında, televizyona bağlayarak bir “media center” olarak da kullanabiliyoruz Mac mini’yi.

 

Mac mini kimlere göre?

 • Uygun fiyatlı ve ufak, ancak kaliteli bir Mac isteyenler
 • Elindeki ekran, klavye ve fareyi değerlendirmek isteyenler
 • Ortalıkta büyük bir kasa görmek istemeyenler
 • Evinde ucuza bir “media center” kurmak isteyenler
 • Nadir de olsa çantasına atıp bilgisayarını başka bir yere taşımak isteyenler

iMac

Bir süredir Apple’ın çeyrek sonuçlarında masaüstü Mac’ler kan kaybediyor ve dizüstü Mac’ler artık neredeyse tüm Mac satışlarının %80′ini oluşturuyor. Ancak bu durum bile Apple’ın iMac’i her geçen yıl yenilemesine ve iyileştirmesine engel olmuyor. 🙂

 

Yenilenmiş incecik iMac ilk defa 2012’de tanıtıldığında adeta herkeste bir şok etkisi yaratmıştı, çünkü kimse gerçekten böyle bir iMac beklemiyordu… Eylül 2013’te ise Apple iMac’i bir kez daha yenileyerek performansını da %40’lara varan oranlarda arttırmış oldu.

iMac nasıl bir bilgisayar?

Yüksek performans ya da kapasiteye ihtiyacımız varsa, ancak taşınabilir bir Mac düşünmüyorsak elbette ilk bakmamız gereken model iMac. 1997′de Apple’ın yeniden doğuşunun ilk adımı olan iMac seneler içerisinde 8 kez yenilendi ve şimdiki mükemmel formuna kavuştu.

 

21.5 ve 27-inç’lik modeller ile masaüstümüzde her zaman çok şık bir şekilde yer alan iMac, çoğunlukla tasarımcılara hitap ediyor gibi görünse de, gücü, kapasitesi ve boyutları ile taşınabilir bir Mac düşünmeyen herkesin sahip olmak isteyeceği bir bilgisayar diyebiliriz.

 

iMac kimlere göre?

 • Masaüstü çözüm isteyen, taşınabilir bir Mac’e ihtiyacı olmayanlar
 • Yüksek performans ve disk kapasitesine ihtiyacı olanlar (Fusion Drive: HDD + SSD)
 • Büyük, hatta devasa ekran isteyenler 🙂 (21.5 ve 27-inç)
 • Sadeliği ve şıklığı sevenler, evinde ya da ofisinde ek bir kasa görmek istemeyenler

 

iMac Pro

WWDC 2017‘de tanıtılan bu canavar beni kendisine aşık etmeyi başarmış bir ürün, bu kadar erken iMac Pro‘dan bahsetmek istemem de bu yüzden açıkçası. Daha Türkiye’de fiyatı, kesin olarak hangi gün çıkacağı belli olmasa da çok enteresan bir ürün ile karşı karşıyayız.

Amerika’da çıkış fiyatının 4.449 $ olacağı sunumda söylenen ürünün giriş çıkışları da görselde mevcuttur;

WWDC 2017’den önce Apple’ın profesyonel kullanıcılar için ürettiği modellerini durduracağı söylentiler arasındaydı ancak Apple, bu alanda ne kadar ciddi olduğunu iMac Pro ürünü ile tüm piyasaya gösterdi diyebiliriz. 5K Retina ekrani, 8-10-18 çekirdekli işlemci seçenekleri, 128GB’a kadar arttırılabilen DDR 4 ECC Ram ve Vega GPU ile gerçekten bir canavara bakıyoruz karşımızda. 

Ürün ülkemizde çıktığı an burada bulunan bilgiler de güncellenecektir.

iMac Pro kimlere göre?

 • Tamamen profesyonel işlerle uğraşan
 • İşlemci, bellek, disk seçimlerinde en yüksek performansı hedefleyen ve bunun tek pakette sunulmasını isteyenler
 • Yüksek çözünürlüğe dayalı iş yapanlar (5K Ekran 🙂 )
 • İşyerinde tasarımsal olarak çok şık bir ürün bulundurmak isteyenler

Mac Pro

Sihirli elma hangi mac 11

Mac Pro nasıl bir bilgisayar?

2013’ün belki de Mac ailesinde en çok beklenen ve ses getiren ürünü Mac Pro oldu. Hedeflediği kitle oldukça küçük kalsa da, uzun bir süredir güncellenmeyen Mac Pro tabiri caizse güncellendiği zaman “beklediğimize değdi” diyebiliriz.

Sihirli elma hangi mac 12

Yepyeni bir tasarımla, alışılmışın dışındaki çizgilerle “Bu ne yahu? Bilgisayar mı bu şimdi?” gibi tepkilerle karşılansa da, Mac Pro tam anlamıyla bir performans canavarı olarak kullanıcı kitlesini memnun edeceğe benziyor.

Sihirli elma hangi mac 13

İlk defa 2013’ün Haziran ayındaki WWDC’de karşımıza çıkan ve satışına başlanan Mac Pro’nun üretiminin de ABD’de gerçekleşiyor olması, onun Mac ailesinde farklı bir konumda olmasını sağlıyor diyebiliriz.

Mac Pro kimlere göre?

 • Tamamen profesyonel işlerle uğraşan
 • İşlemci, bellek, disk seçimlerinde en yüksek performansı hedefleyenler
 • Yüksek maliyeti sorun etmeyenler 🙂

Karşılaştırma

Bu 3 ürünü de kısaca anlatmaya ve hangi ihtiyaçlar için uygun olduklarına değinmeye çalıştım. Fakat yine de kafa kafaya bir karşılaştırma yapmak ve bu ürünlerin özelliklerini yanyana görmek için Apple’ın “Masaüstü bilgisayarların karşılaştırma sayfasına” göz atabilirsiniz.

Sihirli elma hangi mac 16

Siz hangi Mac’i tercih ediyorsunuz?

Siz hangi Mac modelini tercih ediyorsunuz? Ya da şimdi bir Mac alacak olsanız hangisini alırdınız?

Yanıtınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz… 🙂