Ana Sayfa Haberler Bir Apple Store Deneyimi

Bir Apple Store Deneyimi

79

2009’dan beri Sihirli Elma’da Apple ve Mac üzerine çeşitli paylaşımlar yapıyorum, ancak bir Apple Store’a gitmek kısmet olmamıştı. 🙂 Son 5 gündür yaz tatilim için gittiğim San Francisco’da elbette ki Apple Store’ları ziyaret ettim, biraz alışveriş yaptım ve tüm bu deneyimlerimi Sihirli Elma okuyucuları için bir yazıda derlemeye çalıştım… 🙂

 

Apple Store’u daha önce çeşitli kaynaklardan defalarca okumuş, gitmiş insanlardan dinlemiş biri olarak hazırlıklıydım aslında… 🙂 Ancak içeride gördüğüm ve deneyimlediğim gerçekten beni mutlu ve memnun etti, hatta şaşırttı diyebilirim.

Peki nedir Apple Store’daki deneyim? Beni neler şaşırttı? Hemen başlayalım… 🙂

Nasıl bir deneyim?

Dışarıdan Apple Store

San Francisco’daki Stockton Caddesi’ndeki Apple Store’u ziyaret ettim. İlk bakışta dışarıdan kocaman bir Apple logosu görünüyor ve vitrindeki kocaman Retina MacBook Pro görünüyor sadece.

Sihirli elma apple store deneyimi 1

Kapılar sonuna kadar açık. Dolayısıyla içeriye girmek için herhangi bir efor sarfetmiyoruz, kapıyı açmaya ya da ittirmeye gerek yok. Rahatça içeriyi görebiliyor ve girebiliyoruz. 🙂

Sihirli elma apple store deneyimi 2

Giriş

İçeri girerken ilk dikkati çeken sağda ve solda Apple Store’da Specialist adıyla görevli olan kişilerin bizi kocaman bir gülümsemeyle “Hoş geldiniz” diyerek karşılaması. Hemen yardıma ihtiyacımız olup olmadığını soruyorlar, ancak asla rahatsız edici derecede yanımıza yaklaşmıyorlar.

Sihirli elma apple store deneyimi 3

Eğer direkt olarak sormak istediğimiz bir şey varsa bu arkadaşlara sorabiliyoruz, ya da içeride biraz dolaştıktan sonra yine mavi tişörtlü herhangi birine yaklaşarak soru sorabiliyoruz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=K93pXEEb3U0

İçeride çalışan sayısının neredeyse müşteri sayısına eşit olması dikkat çekici. Böylece kolaylıkla soru sorabilecek birini bulabiliyor, birebir iletişim kurabiliyoruz.

Sihirli elma apple store deneyimi 4

İçeride 4 farklı tipte çalışan var:

  • Specialist (Uzman, Apple Store içerisinde her konuda bizlere yardımcı oluyor)
  • Expert (Usta, Apple Store içerisinde her konuda bizlere yardımcı oluyor)
  • Genius (Dahi, Genius Bar’da soru & cevap şeklinde yardımcı oluyor)
  • Creative (Yaratıcı, sunumlar ve eğitimler veriyor)

Apple Store

Apple Store’un içinde ahşap, cam ve metalin yoğun olarak kullanılması dikkat çekiyor. Vitrinler kocaman camlardan oluşuyor. İçeride devasa ahşap masaların üzerinde Mac, iPad ve iPhone’lar sıralanmış duruyor. Ve üst kata çıkan merdivenler tamamen cam, birleşimleri ise metalden oluşuyor.

Sihirli elma apple store deneyimi 5

Her ürün elektriğe ve internete bağlı, açık ve çalışıyor. İstediğimiz bir tanesinin yanına giderek kurcalamaya başlayabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma apple store deneyimi 6

Tüm cihazların içerisinde resim, müzik ve diğer tüm içerikler bulunuyor. Dolayısıyla Retina MacBook Pro’yu incelerken iPhoto’yu çalıştırarak resimlere göz atabiliyor, sesini duymak için iTunes’u çalıştırabiliyoruz. 🙂

Sihirli elma apple store deneyimi 7

Ayrıca tüm ürünlerin yanında bir de iPad bulunuyor. Bu iPad ile cihaz hakkında bilgi alabiliyor, özelliklerini ve fiyatını görebiliyoruz. Ayrıca aynı cihazın diğer modellerle de karşılaştırmasını yine bu iPad’ler üzerinden anında görebiliyoruz.

Sihirli elma apple store deneyimi 8

İlginç bir diğer konu da içerideki Mac’lerin ekranlarının açıları. Geçtiğimiz haftalarda da Forbes’ta da değinilen bu konuya göre Apple Store’da yer alan MacBook’ların ekranları her sabah Specialist’ler tarafından bir iPhone uygulaması kullanılarak özel olarak 70 dereceye ayarlanıyor.

Sihirli elma apple store deneyimi 9

Böylece herhangi bir Mac’in başına geldiğimiz zaman ekranı doğru şekilde görebilmek için ekrana dokunarak açısını ayarlamamız gerekiyor. Apple da tam olarak bunu, yani ekrana dokunarak o ürünle etkileşime geçmemizi istiyor. 🙂

Sihirli elma apple store deneyimi 10

Aksesuarlar ve Diğerleri

Elbette Apple Store’da ilk akla gelenler olsa da sadece Mac, iPhone, iPad ve iPod yok. 🙂

Üst Kat

Cam merdivenlerden üst kata çıkıyoruz ve bizi kocaman bir sahne karşılıyor. Burada her gün belirlenen bir konuda toplu halde eğitim veriliyor.

Sihirli elma apple store deneyimi 11

Örneğin benim gittiğim gün iMovie ile ilgili bir eğitim vardı.

Sihirli elma apple store deneyimi 12

Yine üst katta yüzlerce aksesuarın bulunduğu bir duvar, “dahilere” soru sormak için Genius Bar, çocuklar için hazırlanmış alçak bir masada iPad’ler ve diğer soru ve sorunlar için bar masaları bulunuyor.

Sihirli elma apple store deneyimi 13

Sihirli elma apple store deneyimi 14

Genius Bar

Genius Bar yani “Dahi Barı”nda sıralanmış “Genius” arkadaşlara özel ve detaylı sorularımızı sorabiliyoruz. Hatta istediğimiz gün ve saatte randevu alarak sırada beklemek zorunda bile kalmıyoruz.

Sihirli elma apple store deneyimi 15

Ben gittiğimde biraz fazla sıra vardı, bu yüzden bekleyip soru soramadım ne yazık ki… 🙂

Satın Alma Deneyimi

Apple Store’dan bir şey satın almak ise çok basit ve keyifli! 🙂 Örneğin önceki gün yeni satın aldığım MacBook Air için bir kılıf almak istedim ve üst kattaki aksesuarlar arasından istediğim kılıfı aldım. Alt kata inerek oradaki MacBook Air’lerde bunu biraz denedim ve karşıma ilk çıkan mavi tişörtlü Apple çalışanına “Bunu satın almak istiyorum, kredi kartıyla ödeyeceğim” dedim.

Sihirli elma apple store deneyimi 16

Böyle durumlarda ilgili arkadaş hemen cebindeki iPod Touch’ı çıkartıyor. Ancak bu iPod Touch, özel bir kılıfın içerisinde. Bu özel elektronik kılıf sayesinde ürünlerin barkodlarını okuyabiliyor.

Sihirli elma apple store deneyimi 17

Satın almak istediğim tüm ürünleri tek tek bana gösterip, barkodlarını okuttuktan sonra kredi kartımı yan taraftan geçiriyor ve ödeme bilgileri ekranda beliriyor. Bu ekranda eğer daha önceden alışveriş yaptıysam benim bilgilerim ve faturanın ulaşmasını istediğim e-posta adresi de çıkıyor. 🙂 Farklı bir adres istersem buradan yeni bir adres yazabiliyorum.

Sihirli elma apple store deneyimi 18

Sihirli elma apple store deneyimi 19a

Ödeme gerçekleşiyor, iPod Touch ekranına bir imza atıyorum ve olay bitiyor! 🙂 

Sihirli elma apple store deneyimi 20a

Apple çalışanı, aldığım ürünleri güzelce bir pakete yerleştiriyor ve bana teslim ediyor. Ben de arkamı dönüp Apple Store’dan yürüyüp çıkıyorum… 🙂

Sihirli elma apple store deneyimi 21

Kasa yok, sıra beklemek yok. Gördüğüm ilk kişi bana yardımcı oluyor ve nerede istersem orada ödemeyi yapıp çıkmamı sağlıyor! 🙂

Benim Deneyimim…

Yukarıda da söylediğim gibi ben de bu vesile ile yepyeni bir MacBook Air sahibi oldum. 2008-sonu aluminyum bir MacBook sahibi olduğumu önceki yazılardan hatırlayanlar olacaktır. 🙂

Benim deneyimim ise oldukça ilginç oldu. Türkiye’den yola çıkmadan önce store.apple.com üzerinden özel üretim MacBook Air’imi sipariş etmiştim. Ancak hem Çin’den gelecek olması, hem de 4 Temmuz (ABD’nin bağımsızlık günü) olması sebebiyle siparişim dönüş tarihimden sonra adrese ulaşacak diye görünüyordu.

Sihirli elma apple store deneyimi 22

Bu yüzden ben de siparişi ABD’den benden 1 hafta sonra gelen eşim sayesinde alacaktım. Ancak Apple Store’a gittiğimde ellerinde benim istediğim özelliklerde bir MacBook Air olduğunu öğrenince hemen siparişi iptal edip, Apple Store’dan almak istedim.

Ancak sipariş çoktan gönderilmişti bile… 🙁 Durumu Apple Expert olan Zach’e söylediğimde siparişi gelir gelmez iade edebileceğimi, paramı da geri alabileceğimi söyledi. Ben de hemen MacBook Air’ime kavuşmak için bu yöntemi kabul ettim elbette, ve dakikalar içerisinde MacBook Air sahibi oldum! 🙂

Bana kalsa 2 hafta daha beklemem gerekecekti, ama ilgili ve çözüm üreten bir Apple çalışanı sayesinde sorun çözüldü… 🙂

Merak edenler için hemen yazayım, evet uzun bir süre bekledim ve 2012 model bir MacBook Air satın aldım, özellikleri ise şöyle:

  • Ekran: 11-inç
  • İşlemci: 2.0 GHz Intel Core i7
  • RAM: 8 GB 1600 MHz DDR3
  • Disk: 256 GB SSD
Sihirli elma apple store deneyimi 23a

Diğer Resimler

Apple Store’da çektiğim diğer resimlere göz atmak için aşağıya bakabilirsiniz…

Sihirli elma apple store deneyimi iMac

Sihirli elma apple store deneyimi iPad

Sihirli elma apple store deneyimi iPad2

Sihirli elma apple store deneyimi iPhone

Sihirli elma apple store deneyimi iPhone2

Sihirli elma apple store deneyimi ipod touch

Sihirli elma apple store deneyimi karsilama

Sihirli elma apple store deneyimi mac pro

Sihirli elma apple store deneyimi macbook air

Sihirli elma apple store deneyimi macbook pro

Sihirli elma apple store deneyimi masa

Sihirli elma apple store deneyimi merdivenler

Sihirli elma apple store deneyimi merdivenler2


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

79 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Erdoz
Erdoz
10 years ago

Adamlar aşmış ya . Birde bizim ülkedekini düşündüm de . 🙁  

ANIL UTKULU
ANIL UTKULU
10 years ago

Göktuğ bey Macbook Air Performans hakkında yazıyı da bekliyoruz.Hong Kong’dan 512 GB SSD versiyonunu almayı planlıyorum sizin cihazın.

ANIL UTKULU
ANIL UTKULU
10 years ago
Cevapla  ANIL UTKULU

pardon 13″

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  ANIL UTKULU

Elbette, özellikle SSD hızlarını test edeceğim ben de 🙂

Cingozh
Cingozh
10 years ago

Sakıncası yoksa kaça aldığınızı sorabilir miyim?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Cingozh

Elbette yok, sonuçta fiyatı belli 🙂 Store.apple.com üzerinden siz de vergisiz fiyatı görebilirsiniz.

Ben vergisiz 1.649 USD’ye aldım. Vergisi 140.17 USD, bir de buna ek olarak geri dönüşüm vergisi ödeniyor (recycling Fee) bu da 9 USD.

ABD’de vergiler eyaletlere gore değiştiği için fiyatlar daima vergisiz listelerinde, vergiler de sonradan ekleniyor.

sdkhotman
sdkhotman
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

göktuğ bey selamlar ben de macbook pro retina display aldım, sadece merak ettiğim mountion lion güncellemesi bu konu hakkında bir bilginiz var mı, sizde 11 hazirandan sonra aldığınız için mountion lion güncellemesini herhalde bedava alacaksınız, bu konudaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  sdkhotman

Henüz resmi olarak nasıl yapılacağı paylaşılmadı. Ancak tek söylenen geçtiğimiz sene Lion’da olduğu gibi Apple Mountain Lion’ı bu süre içerisinde Mac alan kullanıcılara ücretsiz olarak sunacağı. Şu adreste tüm bilgiler paylaşılacaktır, ben de Mountain Lion lansmanı yapıldığında tüm detayları paylaşacağım… 🙂 http://www.apple.com/osx/uptodate/

Sdkhotman
Sdkhotman
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

cok tesekkur ederim Goktug Bey, ben de merakla takip ediyorum, en buyuk sorun benim icin macbook pro yu yurt disindan almam ve iki hafta icerisinde turkiyeye doncegim eger illa ki apple store gidilecek derlerse o zaman ciddi bir sorun olabilir bazi kaynaklarda 19 temmuz oldugunu gordum ama bilemiyorum

oguzhan
oguzhan
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

sanırım geç yazdım baya 🙂 ingiltereden ıphone5 almak icin direk storeye girip alabılırmıyım yoksa randevu mu :/ 

Erberk
Erberk
10 years ago

Hayirli olsun, kredi karti odemesi yaparken şu mobil imza konusunu aciklayabilirsen sevinirim

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Erberk

Mobil imza değil aslında. ABD’de kredi kartı kullanırken bizdeki gibi bir PİN sistemi yok. Hala imza atılıyor 🙂 bu yüzden ekrana basit bir imza atıp süreci tamamlıyoruz sadece…

Tolga AKINCI
10 years ago

çok güzel tespitler geçtiğimiz sonbahar bende santa monica daki apple store ‘a gitmiştim ve inanamadım. işim sebebi ile her gün store önünden geçiyordum bayagi gözlemleme şansım oldu. bir dükkan hep mi kalabalık olur. evet hep kalabalık. bizde ayn durum mango mağazalarında var 🙂 
ve peynir ekmek gibi satıyorlar….

tesekkurler, iyi ki varsınız bu arada 🙂

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Tolga AKINCI

Çok teşekkürler, siz de iyi ki varsınız… 🙂

Tolga O.
Tolga O.
10 years ago

Merhabalar,

Yazınızı, zevkle okudum. Kendimi sizinle birlikte San Fransisco Apple Store’u geziyormuş gibi hissettim. Benim sorum: yazınızda SF ye gitmeden önce, Türkiye den store.apple.com dan MacBook Air sipariş verdiğinizi söylemişsiniz, Acaba bu mümkünmü ? Türk Kredi Kartlarını kabul ediyorlarmı ? Teslimat adresi olarak Türkiye deki bir adresimi yoksa San Fransisco daki bir adresi verdiniz ? Bu konuyu biraz açarsanız sevinirim.

Teşekkürler,
Tolga

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Tolga O.

Çok teşekkürler 🙂
Siparişi Turkiye’den, Türk kredi kartımda, ABD’de kalacağım adrese sipariş etmiştim.

ABD dısında bir adresi kabul ederler mı emin değilim, tahminimce o ülkedeki Apple Store’a yönlendirir bu durumda.

okankara06
okankara06
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

göktuğ bey eminim sizden mutlusu yoktur suan;ac alcak zamanida cok ii biliyorsunuz. gile gule kullanip bizlere ihtyc duydugumuz bilgileri deneyimlerinizi verin. bnde merk eetiim bisey war neden13inclikbolabi almadnz.?almis oldgnz kilf markasi nedir?yani bize ne tawsye edersnz?ozellkrde sahane gercektn. o mac ucar eminm mid 2011 e gorede cok aasirtici bi hizi war. keske bnde bekleseydmde smdi alsaydim:))gule gile kullanin.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  okankara06

Çok teşekkürler… 🙂 Avenues Level 8 Sleeve for MacBook Air 11″ olarak geçiyor benim aldığım. İnce, ufak ve hafif olması sebebiyle tercih ettim.

Msemerkant
Msemerkant
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Ben 1-1,5 yil kadar once (nisan 2011 gibi olsa gerek) Turk kredi kartim ile siparisi kabul ettirememistim (teslimat US olacak idi).. US Store’dan bu kartla alisveris yapamazsiniz gibilerinden bir red mesaji cikmisti. Canim cikmisti LA’e kuzene para gonderebilmek icin:)))) Demek ki artik kurallarini gevsetmisler. Yeni siparislerde isimiz kolaylasti

Ertan Ünver
Ertan Ünver
10 years ago

Acaba tum dunyada da boyle mi Apple Storelar yoksa sadece amerikaya ozel mi? Herhalde 1-2 seneye Turkiye’ye de gelecektir Apple Store. Acaba biz de boyle bir hizmet alabilecek miyiz ulkemizde, bekleyip gorelim.

Apple’in neden Apple oldugunun gostergelerinden biri su hizmet.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Ertan Ünver

Apple Store’lar tüm dünyada aynı hizmeti veriyorlar. Roma’daki ya da Amsterdam’daki Apple Store’da da aynı sekilde satın alma yapmak mümkün… 🙂
Bir gun Türkiye’de de görebilirsek biz de bu sekilde bir satın alma deneyimi yaşayabiliriz. 🙂

Azim Hazal Köse
10 years ago

Tebrikler çok güzel bir yazı olmuş. Atmosferi çok iyi yansıtmışsınız, gitmiş kadar oldum…

Azim Hazal Köse
10 years ago

Tebrikler, çok güzel bir yazı olmuş. Bol fotoğraf ve açıklayıcı bilgilerle atmosferi çok başarılı yansıtmışsınız…  

Goktug Gedik
10 years ago

Çok teşekkürler 🙂

Fgedik
Fgedik
10 years ago

Paylaşım için teşekkürler.

Sercan
Sercan
10 years ago

benim de ilgimi ipod touchlar çekti. merak ettiğim konu sadece apple store çalışanlarına verilmek üzere o cihazlara özel bir yazılım mı yüklü yoksa app storeda bu işi yapan uygulamalar var mı barkod okuma ve kredi kartı kılıfıyla başka mağazalar da bu sisteme geçebilir mi?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Sercan

Ozel bir yazilim yüklü. Ancak benzeri işi yapan aksesuarlar, yine iPod Touch’lar için var bildigim kadarıyla. Ancak bunu farklı mağazalarda uygulamak için ne yapmak gerekir, bilemiyorum.

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
10 years ago

çok güzel bir paylaşım olmuş. kasaya gitmeden ödeme olayına bittim.

iYusuf
iYusuf
10 years ago

Gerçekten çok güzel. Ürünlerin iPad’le tanıtılması iPod Touch’la ödenmesi çok ilginç. Keşke Türkiye’de de olsa. Demek manavdan elmayı aldınız

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  iYusuf

Evet sonunda aldım. Çok teşekkürler 🙂

iYusuf
iYusuf
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

siz bir yazınızda amerikadan mac almak kötüdür o uymaz bu uymaz falan filan demiştiniz. klavye ve adaptörü nasıl hallettiniz? peki ya garanti yoksa o yazıyı salladınız mı?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  iYusuf

Bahsettiginiz yazi şu sanırım: http://www.sihirlielma.com/2010/10/29/abdden-mi-almali-yoksa-turkiyeden-mi/

Yeniden okuyabilirseniz kendi MacBook’umu da ABD’den aldığımı belirtmiştim. Şarj adaptorunun ucunu bir adaptorle kullanıyorum.

Sihirli Elma’da her zaman kendi deneyimlerime yer veriyorum, bu yazıda da aynı sekilde kendi deneyimimi paylaşmış oldum.

“Toparlamak gerekirse, ABD’den ve Türkiye’den MacBook almanın artıları ve eksileri mevcut. Fiyat, klavye, şarj adaptörü farklılıkları ve garanti kapsamı konuları seçimimize etki eden faktörler…”

Cem Yıldız
Cem Yıldız
10 years ago

11-inç macbook air aldığınızı belirtmişsiniz, 11-inç sürekli bilgisayar ile çalışmak için biraz küçük değil mi? Harici bir monitöre bağlayarak mı kullanıyorsunuz? Deneyimlerinizi çok güzel bir üslupla anlatmışsınız, çok etkilendim. Böyle satın alma deneyimi paylaşımlarınızdan daha fazla görmeyi umuyoruz. Teşekkürler

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Cem Yıldız

Çözünürlük acısından bakarsak aslında 13″ MacBook ile aynı çözünürlük olduğu için hiç sorun değil. Ekran boyutu ise beni negatif etkileyecek kadar küçük değil, bu sebeple sorun yaşayacağımı sanmıyorum. 🙂 ama ilk defa 11″ kullanacağım. Bakalım, birkaç hafta içerisinde daha net anlaşılır sanırım.

Ayrıca taşınabilir olması MacBook’un benim için daha da önemli. Bu yüzden 11″ olanını sectim. 🙂

Teşekkürler yorumlarınız için, umarım yardımcı olabilmisimdir…

Halilizm01
Halilizm01
10 years ago

eline sağlık gerçekten yazın çok zevkliydi 

okankara06
okankara06
10 years ago

göktuğ bey sanrm 1649 dolara amış olmalısnzz…dediğinz özellikler onu gösterıyor…benım merak ettiğim apple store hangı marka macbook air kılıflarından satıyor??be.ez la robe yada incase mi mesala??bıldıgım bı ıkı marka bu….güle kullanın…

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  okankara06

Benim aldığım Avenues Level 8 Sleeve for Mac Book Air 11″ olarak geçiyor. Daha farklı kılıflar da vardı baktığım Apple Store’da.

Batuxan
Batuxan
10 years ago

cok  guzel  alisveris deneyimi  yasamissiniz ,  bende  Oslo daki  Apple  store  magazasina  gidiyorum  ama  en cok  5  dakika  kalabiliyorum,  cok  kucuk  oldugundan 🙂  .  yeni  beyaz  elmaniz  hayirli   olsun  gule  gule  kullanin ,  iyi  tatiller 

Yakupcaglan
Yakupcaglan
10 years ago

süpersin… Çok güzel olmuş ayaklarına sağlık:)

KBA Offset
KBA Offset
10 years ago

Mükemmel ya!

hakan
hakan
10 years ago

merhabalar öncelikle teşekkürler. bende kalibrasyon yapıyım dedim ilk aşamada 100 de 100 olana kadar sarja takıcam ve olduktan sonra 2 saat daha mı kalıcak acaba yanıtlarsanız sevinirim. 

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  hakan

Bu konuyla ilgili olarak şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/01/04/macbookumuzun-pil-omrunu-uzatmak/

Enes e.
Enes e.
10 years ago

Bu site sayesinde apple olan ilgim oldukça arttı şu anda almayacağım ama macbook air gerçekten çok iyi önceki yazılarınızda 13 inch alıcağım demiştiniz niye terchinizi 11 inche çevirdiniz merak ettim..?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Enes e.

13″ yerine 11″ alarak daha hafif, küçük ve taşınabilir olmasını tercih ettim. 🙂

123
123
10 years ago

Amsterdamda Apple magzasina gittim. Orda ödeme secenegi dahada güzel. Kendi iPhone ile appstore’da. ‘Apple Store’ diye uygulamayi indiriyorsun. Alacagin urunun barcodunu scan yapiyorsun ve iTunes hesabindan kesiliyor. Kimseyle görüsmeden ürünü aliyorsun elini kolunu sallayarak cikiyorsun!

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  123

Haklısınız, bundan bahsetmedim. Deneyecektim ancak fırsat olmadı. Bir de böyle ilginç uygulaması var Apple Store’un. 🙂 Bunu da ilk fırsatta deneyip paylaşmak istiyorum ben de.

Misafir
Misafir
10 years ago
Cevapla  123

Apple store uygulamasında turk kredi kartını nasıl kullandınız acaba ?

Ali Dildehan Özcan
10 years ago

ben Madrid’deki Apple Store’a gitme fırsatı bulmuştum. Orada bile gördüklerim müşteri memnuniyeti açısından yeterince sıradışı ve güzeldi. Bu yazıyı okuyunca gördüm ki daha fazlası da varmış Apple Store’ların.

Batu
Batu
10 years ago

Goktug Bey Merhaba,
Oncelikle hayirli olsun gule gule kullanmaniz dilegiyle 🙂
Bende su gunlerde air alma planlari yapmaktayim benim tercihim daha cok dizi ve film indirip izledigim icin 13″ ekrandi ancak sizinde 11″ aldiginizi gordum. 13″i5 4gb ram 256 ssd almak yerine hemen hemen ayni fiyata 11″ i7 8gb ram 256 ssd lik bir canavarda alinabilir. Sizinde dusuncelerinizi almak isterim ekrani buyuk secim yapipta donanimi dusursem cokmu sey kaybederim sizce dedigim gibi yaptigim seyler film izlemek safari vs. 🙂

Tesekkur ederim.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Batu

 Bence arada çok büyük fark yok donanımsal açıdan. Benim karar kriterim ekran boyutu, taşınabilirlik açısından olmuştu. Büyük ekrana ihtiyacım olmadığını, daha doğrusu taşınabilir olmasının daha önemli olduğunu düşündüğüm için 11″ aldım. Bence kararınız ne olursa olsun mutlu olacaksınız. 🙂

Murat
Murat
10 years ago

New Yorkta 5. Cadde ve SoHo dakine gitmiştim. 5.Caddedeki zaten New York taki anayer gibi( genelde nette gördüğüm ilk gün fotolalrıda burası) Burda konferans verilcek yer yok. SoHo dakinde vardı ama genelde turistler oturmuş wifi yı sömürüyordu sonuna kadar 🙂 5.Cadde iphone kuyruğuna girdiğimde denemek için konan iphonelarda birilerini arıyabiliyorduk 🙂 önümde sıradakiler bolbol konuşuyordu bi kaç tanesini karıştırmıştım mesajlar duruyordu aynen 🙂

Ahmet Alp Balkan
10 years ago

odeme sistemi cok ilgincmis 🙂

Goktug Gedik
10 years ago

Alp, bir dahaki sefere iPhone’daki uygulama ile satın alıp, yürüyüp çıkacağım 🙂 Bunu videoya çekerek yapmak istiyorum, bakalım ne olacak… 🙂

Volkan
Volkan
10 years ago

Hayırlı olsun..:)

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Volkan

teşekkürler 🙂

Emin
Emin
10 years ago

Ben MacBook Air konfigürasyonunuza takıldım. 11 inch ‘te 2.0 GHz işlemci göremiyorum Apple US Online mağazada? Fiziksel mağazada mı elde ettiniz bunu acaba?

Bu arada hayırlı olsun bilgisayarınız 🙂

Emin
Emin
10 years ago
Cevapla  Emin

Pardon şu an buldum. Bu kez de yorumu silmeyi beceremediğim için kendim cevap vereyim istedim 🙂

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Emin

Tam cevap yazıyordum ben de 🙂 Yine de ekleyeyim o halde, başkalarına yardımı dokunabilir en azından…

http://store.apple.com adresine giderek, bir MacBook Air seçtikten sonra çıkan ekranda özelleştirmeler yapabiliyoruz… 🙂

Burak_tavuz
Burak_tavuz
10 years ago

adamlar aşmış mı desek ne desek bilmiyorum 🙂

trackback

[…] Ürünler // 2 hafta önce yeni bir 11 inç MacBook Air aldığımı “Bir Apple Store Deneyimi” yazısında paylaşmıştım. Öncesinde bir 2008-sonu Aluminyum MacBook kullanıyordum. Bu yazıda […]

Natali Yesilbahar
Natali Yesilbahar
10 years ago

Yararlı yazılarla blog okunabileceği ve bol yorum alınabileceği canlı örneğisin. Tebrikler Göktug Gedik! 

Goktug Gedik
10 years ago

Çok teşekkürler Natali! 🙂

Gokhanguler
Gokhanguler
10 years ago

20 eylülde bir arkadaşım amerikada olucak ben burdan ödemeyi yapsam 20 eylül tarihinde kendisi seçtiğim apple store dan ürünü alabilirmi?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Gokhanguler

Sipariş verirken teslim gününü de seçebiliyorsunuz. Ancak teslimat koşulları ya da teslim için hangi belgeler isteniyor bilemiyorum.

Acıların Çocuğu
Acıların Çocuğu
10 years ago

Ah ah bir parayı bulsamda alabilsem şunlardan.. :(((

Goktug Gedik
10 years ago

en kısa sürede alabilirsiniz umarım 🙂

Yavuz Ozbagriacik
Yavuz Ozbagriacik
10 years ago

üstad… harika bir paylaşım, saygılar ….

içmim
içmim
10 years ago

İç mimarlık öğrencisiyim ve bu sene apple store yapmayı planlıyorum.Acaba incelediğiniz mağaza yaklaşık kaç metrekareydi 🙂

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  içmim

Tam anlayamadım? 🙂 Açıkçası oldukça geniş olduğunu söyleyebilirim ama metrekare olarak bir tahmin yapmam zor. Yazıdaki video az çok bir fikir verebilir belki size?

trackback

[…] önce “Bir Apple Store Deneyimi” yazısında paylaştığımız gibi Apple Store’da çalışan 4 farklı profil için Türkçe […]

trackback

[…] önce “Bir Apple Store Deneyimi” yazısında paylaştığımız gibi Apple Store’da çalışan 4 farklı profil için Türkçe […]

Emir
Emir
10 years ago

Geçtiğimiz yaz Boston’daki Apple Store’dan iPad cover alırken görevli kredi kartımı iPod’undan geçirdiğinde “is this iCash?” diye sordum, görevli genç epey bir gülmüştü 🙂

trackback

[…] Ben şu anda kullandığım MacBook Air’imi ABD’den aldım. Çünkü özel üretim olarak işlemci, bellek ve diski büyüttüm, bir de hep Türkçe […]

Mustafa Buluş
Mustafa Buluş
9 years ago

Acaba, benim kredi kartimla, kardesimin esi (soyisimler ayni) iphone 5s’i sizin yaptiginiz gibi sorunsuz olarak ny apple store’dan alabilir mi? Fikriniz var mi Goktug Bey?

trackback

[…] Sihirli Elma l Bir Apple Store Deneyimi […]

trackback

[…] Bir Apple Store Deneyimi […]

ismail
ismail
9 years ago

Etkilendim.

ömer
ömer
8 years ago

Merhaba zorlu centere genious bar a gideceğim de 1 randevuya 2 cihaz götürebiliyormuyum.

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  ömer

Elbette, bir sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası…