MacBook’unuzu hiç bir projektöre bağlamanız gerekti mi? Eğer daha önce hiç ihtiyacınız olmadıysa, ya da bir şekilde bağladıysanız ama bazı şeyler istediğiniz gibi gitmediyse bu yazıya göz atmanızda fayda var. Mac’imizi projeksiyona bağlamak konusunda dikkat etmemiz gereken noktalara ve püf noktalarına bu yazıda değiniyoruz.

Sihirli elma mac projektor banner

MacBook’umu projeksiyona bağlamak için nelere ihtiyacım var?

Belki de MacBook’ların en çok eleştirilen noktalarından birisi bu diyebiliriz. Çünkü uzun yıllardır hiç bir MacBook’ta üzerine direkt olarak projektörlerin bağlanabileceği bir VGA çıkışı yoktur. Fakat etrafımızda gördüğümüz ve yıllardır kullandığımız projeksiyonların neredeyse tamamı bir VGA portu ile görüntüyü alır ve perdeye yansıtır.

Sihirli elma mac projektor 1

Bu yüzden mutlaka MacBook’umuza uygun bir VGA adaptörü kullanmamız gerekiyor. Bir ucu MacBook’umuza takılabilen, diğer ucu ise VGA çıkışı olan bir adaptör işimizi görüyor.

Sihirli elma mac projektor 2

Neden böyle? Koskoca Apple bir VGA çıkışı koyamıyor mu?

Sebebi basit: VGA çıkışı çok eski teknoloji olması sebebiyle fiziksel olarak oldukça kalın bir çıkış. :) MacBook’larımız ise bu çıkıştan çok daha ince oldukları için bir VGA çıkışına sahip olamıyorlar. Bir USB ya da Thunderbolt girişi ile karşılaştırdığımızda, bu farkı çok daha iyi anlayabiliyoruz. :)

Sihirli elma mac projektor 3

Bu durum elbette bizim için ek bir iş çıkartıyor. Eğer projektör vb. cihazlara MacBook’umuzu bağlamak istiyorsak mutlaka yanımızda bir adaptör taşımamız gerekiyor. Ancak bu da MacBook’un getirdiği incelik ve hafiflik yanında katlanılabilecek bir şey diyebiliriz sanırım? :)

Sihirli elma mac projektor 3a

Her MacBook için aynı adaptörü kullanabiliyor muyuz?

Son dönemde, yaklaşık 2008’den beri piyasada olan tüm MacBook’larda “Mini DisplayPort” adı verilen bir çıkış bulunuyor. Daha öncesinde ise Mini-DVI, Micro-DVI ve DVI gibi farklı çıkışlar da mevcuttu. Ancak 2008’den sonra satın aldığınız bir Mac kullanıyorsanız bu çıkışlara sahip olma ihtimaliniz yok diyebiliriz.

Sihirli elma mac projektor 4 mini DVI

mini-DVI to VGA

Apple’ın mevcut ve eski çıkışları (ve adaptörleri) listelediği güzel de bir sayfası mevcut. Sadece eski tip çıkışları görmek ya da hatırlamak için bile resimlerine bakılabilir… :)

Sihirli elma mac projektor 5

Peki ya Thunderbolt? O da bu işe yaramıyor mu?

Yaramaz olur mu? Thunderbolt işte bu sıkıntılardan bizi kurtarmak için var aslında. Hem ufacık ucu sayesinde yer kaplamıyor, VGA adaptörünün aksine bağlantı sırasında bizi delirtmiyor, hem de yeni bir teknoloji olması sebebiyle de oldukça hızlı. Fakat elbette her yeni teknoloji gibi, Thunderbolt da Thunderbolt destekleyen bir monitöre ihtiyaç duyuyor. :) 

Sihirli elma mac projektor 6

Thunderolt ekranlar da şu anda oldukça pahalı diyebiliriz. Örneğin Apple’ın 27 inç’lik Thunderbolt ekranı ABD’de $999. Thunderbolt destekleyen projektörü ise küçük bir araştırma yapmama rağmen ben bulamadım.

Sihirli elma mac projektor 7

Mac’inize ve projektörünüze uygun bir kablo ya da adaptör almayı düşünüyorsanız Apple’ın bunun için hazırladığı çok güzel bir sayfa da mevcut. Göz atmanızı öneririm. :)

Sihirli elma mac projektor 8

Ben istemiyorum adaptör falan. Başka çözüm yok mu?

Var elbette! :) Apple TV tam aradığınız şey aslında! :) Mac’imizin ekranını kolayca Apple TV ile paylaştırabildiğimizi düşünürsek, sunum yapacağımız yerde bir adet Apple TV olması kablosuz bir bağlantıya da izin verdiği için en pratik çözüm oluyor.

Ancak elbette her yerde Apple TV bulmak mümkün değil. Fakat yine de, ekibin çoğunluğunun MacBook’lar ile çalıştığı ofislerde ömrü ve yetenekleri kısıtlı projektörler yerine Apple TV + LCD TV kombinasyonu tercih edilmeye başlandı bile. :)

Sihirli elma mac projektor 9

Yine de mutlaka projektöre ihtiyacımız varsa, HDMI girişi olmayan projektörler için şöyle bir adaptör bile var. Böylece MacBook’tan Apple TV’ye aktarılan görüntü, kolayca sadece VGA girişi olan bir projektöre de aktarılabiliyor.

Sihirli elma mac projektor 10

Hatta yeri gelmişken sadece Mac’lerin değil iOS cihazlarımızın da (iPhone, iPad vb.) projektöre nasıl bağlanacağını merak ediyorsanız kardeş blogumuz iPhone Türkiye’deki “Apple Digital AV ve VGA Adapter Karşılaştırması” yazısına göz atabilirsiniz.

Peki biz lafı yine uzattık… :) Gelelim MacBook’umuzu bir projektöre nasıl bağlayacağımıza… 

MacBook projektöre nasıl bağlanır?

Aslında adım adım anlatacak pek bir şey yok. Çünkü yapmamız gereken tek şey cihazları açmak ve gerekli bağlantıları yapmak. :) 

 • Mac’imizi ve projektörü açıyoruz.
 • VGA adaptörünün ucuna da projektöre bağlı olan VGA kablosunu bağlıyoruz.
Sihirli elma mac projektor 13
 • VGA adaptörünü Mac’imize bağlıyoruz.
 • Ekranımız kısa bir süreliğine (1-2 saniye) mavi renge bürünüyor
 • Ve geri geldiğinde ekranımız projektöre yansımış oluyor.

İşte bu kadar… :)

Mac ve Projektördeki ekranlar farklı görünüyor, nasıl aynı yapabilirim?

Mac’imizi bir projektöre ya da bir TV’ye bağladığımız zaman 2 farklı şekilde çalışabiliyor. Sistem Tercihleri -> Ekranlar -> Düzenleme sekmesinde yer alan seçimler şöyle:

 1. Ayna ekranlar
 2. Genişletilmiş masaüstü

Önemli Not: “Düzenleme” sekmesi sadece Mac’imizi bir projektöre bağladığımız zaman görünüyor. Diğer durumlar bu sekme gizli kalıyor.

Ayna ekranlar, hem Mac hem de projektörde “aynı” ekranların olmasını sağlıyor. Yani ekranımızın aynısını bir ayna gibi yansıtıyor.

Sihirli elma mac projektor 11a

Genişletilmiş masaüstü ise, Mac’imizin ekranının yanına sanki bir ekran daha koymuş gibi çalışmamızı sağlıyor. Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi seçim yaptığımızda, faremizi Mac’imizin ekranının en sağına götürüp ilerlettiğimizde diğer ekrana devam edebiliyoruz. :)

Sihirli elma mac projektor 12a

Sunum yapacağım ama sunumu tam ekran yaptığımda projektörde değil, Mac’imde görünüyor. Sunumu projektör ekranına nasıl yansıtabilirim?

Bu konuyu öğrenip sorunu çözene kadar az uğraşmadım zamanında. :) Bu sorun aslında ekranlarımızın “ayna ekran” olmadığı durumlarda karşımıza çıkıyor. Genişlettiğimiz masaüstlerinden sadece tek bir tanesinde menü çubuğu yer alıyor. Ve sunumumuzu da tam ekran yaptığımızda sunum “menü çubuğu olan masaüstünde” görüntüleniyor.

Bu durumu 2 şekilde çözebiliyoruz:

1. “Ayna ekranlar” seçimini işaretleyerek Mac’imiz ve projektöre giden görüntüyü aynı hale getirirsek bu sorun ortadan kalkıyor.

2. Ya da Sistem Tercihleri -> Ekranlar içerisindeki “Düzenleme” sekmesinde görünen ekran görüntülerindeki menü çubuğunu sürükleyip diğer ekrana taşıyoruz. :) Böylece sunumun görüntüleneceği ekranı da değiştirmiş oluyoruz.

Sihirli elma mac projektor 14

Sihirli elma mac projektor 15

İşte bu kadar! :)

Tüm bağlantıları yaptım, görüntü gelmiyor. Ne yapabilirim?

Bazı durumlarda her şeyi doğru yapmış olmamıza rağmen görüntü gelmeyebilir projeksiyona. Bu gibi durumlarda ben aşağıdaki 2 öneriyle her zaman çözüme ulaştım. Sizin için de çözüm sağlayacağını umuyorum:

 1. Tüm kabloları çıkartıp baştan birleştirelim. (Adaptör ve projeksiyon kabloları)
 2. Mac’imizi yeniden başlatalım.

Özet

İlk başta tahmin ettiğimden uzun bir yazı oldu, ama işin arkasında yatan mantığı anlayarak ve püf noktalarını bilerek hareket ettiğimizde aslında bu konunun çocuk oyuncağı olduğunu fark edebiliyoruz.

Sunum yapacağımız zaman bir sorun yaşamaktansa, elimiz ayağımıza karışmadan bu detayları öğrenmek daha pratik olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese başarılı sunumlar, az Murphy’li günler dilerim… :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

 • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
 • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
 • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili