Ana Sayfa İpuçları Lion ile Mac’imizi Nasıl Kurtarabiliriz? (Kurtarma Diski – Recovery)

Lion ile Mac’imizi Nasıl Kurtarabiliriz? (Kurtarma Diski – Recovery)

67

Lion’daki en sevdiğim yeni özelliklerden bir tanesi, Lion kurulumuyla birlikte sistemimize entegre olan “Recovery HD”. Bunun sayesinde elimizde bir Lion yükleme diski olmasa bile sistemimizi Kurtarma Modu’nda açabiliyor, gerekli tüm işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Sihirli elma lion recovery kurtarma banner

Recovery HD

Kurtarma yapmak için, Lion’dan önce mutlaka bir sistem DVD’si ya da kendi hazırladığımız bir USB belleğe ihtiyaç duyuyorduk. Ancak Lion ile birlikte, Mac’imizde özel bir disk alanı ayrılmış durumda. Lion’a geçerken otomatik olarak oluşturulan Recovery HD adındaki 650 MB’lık bu disk alanı sayesinde işletim sistemimizde yaşayabileceğimiz herhangi bir sorunda başvurabileceğimiz kurtarma araçlarına ulaşabiliyor, gerekirse Lion’ı bile yeniden kurabiliyoruz.

Kurtarma ekranına ulaşmak ve bu izlenceleri (utilities / araçları) kullanabilmek için Mac’imiz açılırken klavyemizden command ve R tuşlarına basılı tutuyoruz. Böylece kısa bir bekleme süresinin ardından “Mac OS X İzlenceleri” ekranı karşımıza geliyor.

Sihirli elma lion recovery kurtarma 2

Burada karşımıza gelen pencerede 4 seçeneğimiz olduğunu görüyoruz:

  • Time Machine Yedeklemesinden Geri Yükle
  • Mac OS X’i Geri Yükle
  • Çevrimiçi Yardım Al
  • Disk İzlencesi

 

Time Machine Yedeklemesinden Geri Yükle

Bu seçeneği kullanarak, yedeklediğimiz bir Mac’i geri yükleyebiliyoruz. Geri yükleme işlemini gerçekleştirmek için yedeğimizin olduğu diskimizi Mac’imize bağlamamız ve bu seçeneği seçerek ilerlememiz gerekiyor.

 

Mac OS X’i Geri Yükle

Yeniden bir Lion kurulumu yapmak ya da farklı bir diske kurulum yapmak için bu seçeneği seçebiliyoruz. Gereken dosyalar internet üzerinden indiriliyor.

Merak edenler için açıklama yapmakta fayda görüyorum, tahmin ettiğiniz gibi bu kurtarma ekranından internete de bağlanabiliyoruz 🙂 Bir ethernet kablosu ile ya da sağ üst kısımdan seçebileceğimiz bir kablosuz ağ (Wi-Fi) ile internet erişimi sağlayabiliyoruz.

 

Çevrimiçi Yardım Al

Madem internete bağlanıyoruz, neden Safari çalışmasın? Mac’imizi herhangi bir sebeple açamıyor olsak bile, bu seçenek sayesinde internete bağlanabiliyor ve sorunumuzu araştırma fırsatına sahip olabiliyoruz. 🙂 Nadir de olsa çok ama çok faydalı olacak, hayat kurtarabilecek bir özellik!

 

Disk İzlencesi

Bazı durumlarda diskimizde sorun oluştuğunda onarım yapmamız gerekebiliyor ve Mac işletim sistemi çalışırken gereken onarımlar yapılamayabiliyor. İşte böyle zamanlarda da Disk İzlencesi (Disk Utility) yardımımıza koşuyor ve disklerimizle ilgili her türlü işlemi (oluşturma, silme, onarma, bölüntüleme vb.) yapmamıza olanak tanıyor.

 

Internet Recovery

Lion ile gelen yeniliklerden bir tanesi de, Lion lansmanından sonra piyasaya çıkan tüm Mac’lerde bir de Internet Recovery özelliğinin bulunması. Bu özellik sayesinde, Mac’imizin diskindeki bir sorun sebebiyle Mac’imiz hiç açılmıyor bile olsa, Recovery HD’ye bile erişim olmasa da, Mac’imiz açıldıktan sonra Internet Recovery özelliği çalışıyor, ve kendi kendine internete bağlanarak bizim için gereken araçları indiriyor ve çalıştırıyor. Sonrasında ise Recovery HD oluşturuluyor ve Lion kurulumu yapılabiliyor.

Internet Recovery özelliğini devreye sokmak için Mac’imizin açılışında alt-command-R tuşlarına basılı tutmamız gerekiyor.

Ancak yeniden belirtmekte fayda var, bu özellik şu anda sadece yeni MacBook Air ve yeni Mac mini’lerde çalışıyor.

Sihirli elma lion recovery kurtarma 9

Lion Kurtarma Diski Yardımcısı

Lion’daki kurtarma özelliklerini anlatırken buna değinmeden geçmek ayıp olurdu sanırım 🙂 Lion Kurtarma Diski Yardımcısı, bizim seçtiğimiz bir USB belleği Recovery HD olarak biçimlendirmemizi sağlıyor. Böylece Internet Recovery özelliği olmayan Mac’lerimizde de, Recovery HD bölümü bir şekilde zarar görse bile, bu USB bellek sayesinde her türlü kurtarma ve kurulum işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Lion Kurtarma Diski Yardımcısı’nı nasıl kullanacağımızı ve bahsi geçen USB belleği nasıl oluşturacağımızı ilerleyen günlerde detaylı bir şekilde paylaşacağım.

Sihirli elma lion recovery kurtarma 1 disk assistant

Bu yazıda bahsettiğim konularla ilgili Apple’ın paylaştığı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz…Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

67 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
11 years ago

benim bir sorum olacaktı:
snow leopard ile yedek aldık ve sonra lion’a yükseltme yaptık. ama elimizde liona yükselttikten sonra lion ile alınmış hiçbir yedek yok. bir sorun oldu ve yedekten yükleme yapacağız ama elimizdeki tek yedek snow leopard dan olan yedek ise bu yedekten yükleme yapabiliyor muyuz ve bir sorun oluyor mu?

Goktug Gedik
11 years ago

Belirttiğiniz senaryoyu deneme imkanım olmadı ne yazık ki 🙂 Ancak çalışan bir yedeğimiz olduğu sürece elbette bir şekilde verilerimize ulaşabiliriz.

Barisagar
Barisagar
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

nasıl ulaşabilirim?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Barisagar

Time Machine’ı kullanarak yedeklerinize ulaşabilirsiniz:
http://www.sihirlielma.com/2011/02/20/time-machine-ile-macimizi-yedeklemek/

fatih sakar
11 years ago

göktuğ bey iyi günler,
konu ile alakası yok ama en güncel konu burası olduğu icin buraya yazıyorum kusura bakmayın.
eğer amerikadan macbook alsak LEON’un ingilizce olan dilini seceneklerden Türkçe olarak değiştirebiliyormuyuz acaba. bu iphone larda mümkün oluyor ama mac lerde emin olamadığım icin  size soruyorum.
teşekkürler

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
11 years ago
Cevapla  fatih sakar

göktuğ beyden önce ben cevap vereyim 🙂 

http://www.sihirlielma.com/2011/07/25/turkce-lion-aylin

bu adresi açın. herşey orda anlatıyor.

Goktug Gedik
11 years ago

Serkan Bey benden önce davranmış 🙂 Doğrudur, Lion’ı yükledikten sonra istediğimiz zaman dil dönüşümünü gerçekleştirebiliyoruz. 

hasan
hasan
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

göktuğ bey,ben macos x lion’u geri yüklemeye çalışırken disk kilitli uyarısı alıyorum.1 haftadır mac yatıyor çöktüğü için.lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor acaba?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  hasan

Diskinizi silip mi geri yüklüyorsunuz, yoksa üzerine mi yüklemek istiyorsunuz?

Efe Aslan
Efe Aslan
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

ben macos x lion’u geri yüklemeye çalışırken macintos hd bulamiyom macintos hd kisminin gunluk gelismis siferelenen kismini sildim birdahada kuramadim bende sd ve yedeklemeyide sildim 1 haftadır mac yatıyor çöktüğü için.lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor acaba? nasil buraya resimleri yukluye bilirim

fatih sakar
11 years ago

teşekkür ederim  Serkan bey.
ayrıca sizede Göktuğ bey,

Kaan Girginer
11 years ago

Bence Recovery HD’deki Safari’yi Guest Account gibi kullanılabilir

Enakarsu
Enakarsu
11 years ago

Loin yüklendim fakat Finder penceresinde benim imac’ta air drop uygulaması görünmüyor. Aplication’lar da da yok bu neden olabilir ve AirDrop’u nasıl İmac’imde bulabilirim. Yardım için şimdiden teşekkürler..

trackback

[…] Lion bunun da ötesine geçerek, sistemimize entegre bir kurtarma diski ekledi ve Mac’imizi command-R ile açarak benzer bir kurtarma diskine erişebilir hale […]

trackback

[…] Lion ile Mac’imizi Nasıl Kurtarabiliriz? […]

Serhature
Serhature
11 years ago

ben lion yükledim fakat recovery bölümü oluşmadı

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Serhature

Mac’iniz açılırken (Apple logosu görünmeden önce) command-R tuşlarına basılı tuttuğunuzda recovery bölümüne erişebiliyor olmalısınız. Bu şekilde olmuyor mu?

Barisagar
Barisagar
11 years ago

Lion yüklemesi yaparken yüklemeden vazgeçtim. Bana başlangıç diski seçmemi istedi ancak bunu seçemeden yanlışlıkla restart ettim. Tekrar başladıktan sonra bir hata oluştu tekrar yükleme yapın diye b,r uyarı veriyor. Tekrar yükleme yapacağım bir alan yok. Gri bir ekran var üst tarafta mac os x yükleyicisinden çık, dosya, düzen, izlenceler ve pencere bölümü var. Yükleyiciden çık desemde tekrar aynı ekrana geliyor ve çıkmıyor. Terminale ulaşabiliyorum bu şekilde çıkmam mümkün mü? Ne Yaptıysam çıkamadım malesef
cmd r de işe yaramıyor

Emrah Yeğin
11 years ago

Recovery HD’ye bile erişim olmasa da, Mac’imiz açıldıktan sonra Internet Recovery özelliği çalışıyor demişsiniz. Ama nasıl? aynı komutla mı devreye giriyor Internet Recovery özelliği?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Emrah Yeğin

Internet Recovery, diskte bir sorun olduğunda otomatik olarak devreye giriyor.

trackback

[…] olarak bağlanmış Time Machine yedekleme sürücüsünü kullanarak Lion Recovery ile başlatma […]

trackback

[…] MacBook Pro’lar, iMac’ler ve Mac mini’lere yönelik güncellemeler ile Internet Recovery ve Thunderbolt ile ilgili iyileştirmeleri […]

abdullah tufanoglu
abdullah tufanoglu
11 years ago

merhaba goktug bey ben lion yukledim ancak 128gb olan bellegimde 3.5 gb gibi bir bosluk gorunuyor sadece,disk izlencesi yaptim ancak sorun duzelmedi elmaya ve bu macbook hakkindaya tikladigimda bellekte cok az bos yer gozukuyor,konuyla ilgili oalrak yerdimci olabilirseniz sveinirim,iyi calsimalar..

Goktug Gedik
10 years ago

Diskinizin ne ile dolu olduğunu görmek için Mac’iniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Şu yazıya göz atabilirsiniz:
http://www.sihirlielma.com/2011/09/05/bu-mac-hakkinda/

Ancak çöpü de boşalttığınız halde yeterince yerinizin olmadığını düşünüyorsanız, CleanMyMac gibi bir uygulama size yardımcı olabilir:
http://www.sihirlielma.com/2010/10/18/arada-bir-temizlik-iyidir-cleanmymac/

Barış YILMAZ
10 years ago

Mac os X izlenceleri bölümünü bir şekilde açtım. Ve Macintosh HD yi komple sildim. Yedeğim falanda yok. 
Daha sonra CD ye direk yazdığım Lion.dmg yi bastım. (Win pc ile) CD den başlat diyorum fakat olmuyor. Ağımda problem olduğu için internetede giremiyorum. yani app store dan indirme şansım yok.
terminalden dmg yi applicationa kopyalamayı denedim. fakat readonly diyor. 
elimde bir adet Lion kurulum DMG si var. bir adet 16 GB usb var. birde sınırsız DVD var.

ne yapmam gerekiyor?

trackback

[…] bir güvence insanı rahatlatıyor. Bu özellik ile ilgili daha fazla bilgi için dilerseniz önce “Lion ile Mac’imizi Nasıl Kurtarabiliriz?” yazımıza, ardından da Apple’ın kendi web sayfasına göz […]

trackback

[…] başlatıyoruz. 2. Açılışta alt (option) tuşuna basılı tutuyoruz. 3. Kurtarma diskimizi (Recovery HD) […]

Ahmetfaruk93
Ahmetfaruk93
10 years ago

Ben bir türlü yükleme diski oluşturamadım çünkü apple store da lion aldığım gözükmüyor ama bilgisayarı aldığımda içinde gelmişti gizlenen öğelerde de yok. Bilgisayara format atmak istiyorum bu oluştuduğum disk bu işlemi yapabilir mi ? Yoksa sadece çöken sistemleri kurtarmak için mi kullanıyoruz ? 

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Ahmetfaruk93

Elbette, hiç bir şeye ihtiyacınız yok, sadece hızlı bir internet bağlantısı işiniz görecektir… 🙂

Şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/11/29/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-hazirlik-silmek/

Ö.UTKU.E
Ö.UTKU.E
10 years ago

Goktug bey

Ö.UTKU.E
Ö.UTKU.E
10 years ago

pardon yanlis yazdim…

Goktug bey comd R diyerekten lion geri yukle sectim islem bitti ama onarim gibi olmus dosyalarim duruyor tamam nasil silerim fabrika ayarlarina donus gibi ?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Ö.UTKU.E

Şu yazımıza göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/11/29/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-hazirlik-silmek/

RedBer607
RedBer607
10 years ago

goktug bey. acılısta cmd + r basmama ragmen mac os x izlenceleri menusu acılmıyor.macbookpro windows yuklendikten sonra mac os pasif oldu.tavsiyelerinizi bekliyorum. tşk.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  RedBer607

Sorunuzu detaylı olarak http://sorucevap.sihirlielma.com adresinden iletebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

trackback

[…] Kurtarma Modu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Lion ile Mac’imizi Nasıl Kurtarabiliriz?” yazısına göz […]

trackback

[…] bir problem varsa, diskimizi “Kurtarma Modu” ile açarak ya da hazırladığımız kurtarma diski ile açarak “Diski Onar” butonuna […]

Tanerustunel
Tanerustunel
10 years ago

Öncelikle merhaba Göktuğ bey,
Başıma gelen olaydan anlatacağım. Mac in sistem dosyalarında yanlışlıkla değiştirme yaptım, bazı programları yüklerken oldu sanırım. bu da mac te kitlenmeye yol açtı ve dolayısıyla sistem kurulumu gerekti. bunun için şu yolu izledim. internet üzerinden sistem geri yüklemesini yaptıktan sonra, time machine ile yedeklediğimiz dosyalarımızı geri yüklemem gerekti. fakat şöyle bir soru aklıma geldi. time machine yedekleme yaparken sistem dosyalarının da yedeğini alıyor bildiğim kadarıyla. benim işime yarayan dosyaları geri yüklerken bozuk olan dosyalarda acaba geri yüklenir mi? en iyisi time machine siz yedek almak mı acaba?
teşekkürler

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Tanerustunel

Mevcut sistemi silmeden, direkt olarak üzerine kurulum yaparsanız herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız… 🙂

Nusret
Nusret
9 years ago

Göktuğ Bey Merhaba;

MacBook Pro cihazım 3 ay kullanımdan sonra kendi kendine kapandı. Açılmadı. Servise götürdüm.. Şu anda normal çalışıyor. Sorum şu: İçerisindeki tüm belge ve bilgilerim silinmiş. Nasıl ve hangi yöntemle geri getirebilirim.? Saygılarımla.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Nusret

Time Machine yedeğinizden geri yükleyebilirsiniz. http://www.sihirlielma.com/2012/12/31/mac-yedekleme-time-machine/

Ancak böyle bir durumun olmaması gerekiyordu. Yetkili bir servise mi vermiştiniz?

Alp_ozboyaci
Alp_ozboyaci
9 years ago

Göktuğ Bey,
‘2011 Macbook pro’mda ‘Lion’ yüklü geldi. Ben şimdi format atmak istiyorum. Gerekli yazılarınızı okudum. Aklıma takılan birşey var.’COMD R’ yapıp başlattığım mac’imde ‘Macosx  yeniden yükle’ yaptığımda Lion ücretli mi inecek. Yoksa otomatik yüklemeye mi başlayacak.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Alp_ozboyaci

Hayır, Mac’inizi aldığınızda Lion yüklü gelmiş olduğu için ücret ödemeyeceksiniz. 🙂

Tolga
Tolga
9 years ago

Butun apple kullanicilara selamlar. Benim cok buyuk bir sikintim var. Bir Macbook hediye geldi ve sikintili. Ekran isigi aciliyor acilista ses te geliyir fakat windows yuklemeye calismislar o yuzden recovery yapamiyorum. Bana acil yardimci olabikir misiniz. Cd de yok kurmak icin. Acil cevaplayabilrseni sevinirim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Tolga

Açılışta command-R tuşlarına basılı tutarak kurtarma moduna ulaşabilmeniz gerekiyor. Ancak bu işe yaramıyorsa yetkili bir servise danışabilirsiniz.

misafir
misafir
9 years ago

acill yardım internet recovery hazırlanıyor diyor ama bir türlü bitmedi yardım

ibrahim
ibrahim
9 years ago

Merhaba, ben bugune kadar hıc yedekleme yapmadım ve bugun yanlıslıkda outlook hesabımı sıldılm. Bu silinen maillerimi nasıl kuratarabilirim. Yardımcı olursa cok sevinirim.

trackback

[…] bir problem varsa, diskimizi “Kurtarma Modu” ile açarak ya da hazırladığımız kurtarma diski ile açarak “Diski Onar” butonuna […]

trackback

[…] OS X Mavericks”i seçtiğimizde de yükleme diskimiz üzerinden Kurtarma Modu’nu kullanmaya başlamış oluyoruz. Artık bir yükleme başlattığımızda Mavericks’i internet […]

Omer Hayyam
Omer Hayyam
9 years ago

Merhaba macbook airda lion yüklü. Command r ile giriyorum lionu yeniden yükle diyorum fakat yüklenecek diski seçin bölümünde hiç bir disk çıkmıyor ekrana. Ne yapmam lazım.?

Ibrahim Ethem Erdovan
Ibrahim Ethem Erdovan
8 years ago

merhaba. ben cmd r ile başlatıorum ancak izlence ekranı gelmiyor ve direk internet recovery ye bağlanıyor. internete bağlı olmasına rağmen bir süre sonra -2002F hatası veriyor. modemin bağlantı türü wpa2 bunu wpa olarak değiştirip tekrar denedim yine aynı -2002f hatasını verdi. ne yapmalıyım ?

ibrahim
ibrahim
8 years ago

time machine aracılığı ile yedeklediğim backup diskimin şifresini unuttum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? sağolun…

Fethi
Fethi
8 years ago

Merhba Göktuğ Bey, mac os x Geri yükleme ikinci seçenekte eski dosyalarımız siliniyormu?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Fethi

Sorunuzu tam anlayamadım. Soru & Cevap sayfasında daha detaylı sorabilir misiniz? Hangi ikinci seçenek?

Serhat
Serhat
8 years ago

Merhaba

Serhat
Serhat
8 years ago

Merhaba,bilgisayarım durduk yere kapandı bugün. Actığımda os x izlenceleri karşıma cıktı.
Öncelike os x yeniden yükle dediğim zaman en kısımda bu disk kilitli diyor.
Disk izlencesinde hard diski seçiyorum silmiyor.
Time machine yedeklemelerinin hiçbirini göstermiyor. En son ne yaptım hatırlayamadım ama olmayabilir.
Ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

emre
emre
8 years ago

merhaba macbook air kullanıyorum .. cmd r ile recovery kısmına erişemiyorum internet recovery kısmıda açılmıyor . hiç bir şekilde disk izlencesine ulaşamıyorum ekranda sadece kilit işareti ile altında şifre isteyen simge çıkıyor cmd r ye basınca açılırken .. ney aypmam gerekiyor . maveriks kullanıyorum

Efe Aslan
Efe Aslan
8 years ago

önçelikle selam 2 sene oldu benim macbook por yadıyor bir çare bulamadık ona sizlere nerden bir video göndere bilirim şimdi resim baylaşaçam umarım bircare bula bilir siniz ben filandyada yaşıyom burda bir servise gödürsem bir macbook parası alır benden lütfen bir care bulalım bına sise vide göndermek isderim

trackback

[…] 'script', 'twitter-wjs'); Mac’lerdeki “kurtarma modu” özelliğini biliyor musunuz? Mac’imiz çalışmıyor hale gelse bile, bu özellik sayesinde tamir edebiliyor […]

fatih alkan
fatih alkan
8 years ago

Ben macbook aire windows 7 yüklemeye çalışırken yanlışlıkla Recovery HD adındaki 650 MB’lık disk alanını sildim şimdi mac başlarken windowstan başlıyor alt tuşana basıp açılışta mace geçiş yapabiliyorum ama başlangıç diski kısmında mac hd kısmı gözükmüyoru bu sorunu nasıl çözebilirim

trackback

[…] OS X Mavericks”i seçtiğimizde de yükleme diskimiz üzerinden Kurtarma Modu’nu kullanmaya başlamış oluyoruz. Artık bir yükleme başlattığımızda Mavericks’i internet […]

trackback

[…] başlatıyoruz. 2. Açılışta alt (option) tuşuna basılı tutuyoruz. 3. Kurtarma diskimizi (Recovery HD) […]

emirhan
emirhan
8 years ago

Selam bir sorum olacak, ben mac’imde clean my mac programı çalıştırdım ve bu işlemden sonra mac saçmalamaya başaldı app store gibi bazı programlar hiç açılmıyor. Bende windows da olduğu gibi işletim sistemi onarma yapayım dedim fakat mac de bu seçenek yok yada ben bulamadım. Windows da bile olan işletim sistemini onar mac de nasıl olmaz? Yada varsa nasıl kullanıyoruz?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  emirhan

İşletim sisteminizi yeniden yükleyerek, eski verilerinizi silmeden, bu işlemi yapabilirsiniz.

Ancak öncesinde diskinizi kontrol etmenizi öneririm.

Şu yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/08/10/lion-mac-kurtarma-recovery/

melis
melis
8 years ago

merhaba ben time machine yedekleme yapmaya calıştım fakat harddıske yedekleme olmadı başka bir tane taktım silinsinmi diye sordu bende olmadı diye sildim şimdi iki hard diskimde çalışmıyor hiçbir bilgisayarda nolur yardımcı olun herseyim harddisklerimin içindeydi ne yapabilirim?

emreayer
emreayer
7 years ago

internet recovery ile macimdeki heşeyi sıfırladım ancak os x lion kurulurken hata verdi ne yapacağım?

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  emreayer

nasıl bir hata aldınız?

berkbayar
berkbayar
7 years ago

diskim full diye internet recovery çalışmıyor bilgisayarımı açamadığım için dosya silemiyorum napmam lazım