Ana Sayfa Haberler iCloud nedir? Nasıl kullanılır?

iCloud nedir? Nasıl kullanılır?

148

İlk kez 2011’de hem iOS 5 hem de Mac OS X 10.7.2’nin yayınlanmasıyla birlikte Apple kullanıcılarının hayatlarına giren iCloud önemli özellikleri Apple ekosistemine kazandırmıştı. Platform o günden bu yana büyük bir evrim geçirdi. Bu yazımızda iCloud’un bize nasıl yardımcı olacağına kısaca değinmeye çalışacağız.

Sihirli elma icloud banner

iCloud nedir?

Bu platformu internetteki ya da buluttaki asistanımız olarak düşünebiliriz. Bu hizmet içeriğimizi bizim için bulutta (internette) saklıyor, ve kablosuz olarak tüm cihazlarımıza iletiyor. Tüm cihazlarımız için bilgileri otomatik olarak yüklüyor, saklıyor ve iletiyor.

Sihirli elma icloud

Örnek olarak; siz gerekli izinleri verdikten sonra, iPhone ile çektiğiniz bir fotoğraf, hiçbir şey yapmadan önce iCloud’a gönderiliyor, platform da bu fotoğrafı Mac, iPod ve iPad ve Apple TV’ye gönderiyor. Böylece eve döndüğünüzde çektiğiniz tüm fotoğrafları diğer cihazlarınızda da hiç bir şey yapmadan görebiliyorsunuz.

Sihirli elma icloud 10

 • E-posta, Takvim, Adres Defteri
 • Fotoğraflar uygulaması
 • Kitaplar ve Yedeklemeler
 • Dokümanlar
 • Pages, Numbers, Keynote, Notlar, Anımsatıcılar, Takvim
 • “iPhone’u Bul” ve “Arkadaşlarımı Bul”

Sihirli elma icloud 7

iCloud’u nasıl kullanırım? Ne yapmam gerekiyor?

iOS 12

Öncelikle tüm iOS cihazlarımıza iOS 12 yüklememiz gerekiyor. iOS 12 yükledikten sonra karşımıza ilgili ekranlar geldiğinde ise Apple Kimliğimizi kullanarak bir iCloud hesabı oluşturuyoruz. Zaten Apple cihaz kullanmanız için Apple hesabı kullanmanız şart. Bu Apple hesabını iCloud hesabınız olarak kullanabiliyorsunuz.

Sihirli elma icloud ios5 1

iCloud.com

Mac’imizin ve iOS cihazlarımızın ayarlarını yaptıktan sonra iCloud.com’a gidiyoruz ve Apple kimliğimiz ile giriş yaparak tam olarak aktif hale getiriyoruz.

Sihirli elma icloud 5a

Bu aşamadan sonra yaptığımız ayarlara göre iCloud’u kullanmaya başlamış oluyoruz. Çektiğimiz resimler fotoğraf yayını altında paylaşılıyor, belgelerimiz tüm cihazlara aktarılıyor, iOS cihazlarımızın yedeği alınıyor ve çok daha fazla işlem gerçekleştirilebiliyor.

En başta da belirttiğimiz gibi, Apple’un bu hizmetini kullanmak için ek bir şey yapmıyoruz. Sadece cihazlarımızdan ilgili ayarları yapıyoruz, ve gerisini platform hallediyor.

Mac’imizdeki ayarlara bir göz atmak, ve nelerin eş zamanlandığını ve yedeklendiğine bakmak gerekirse:

 • E-Posta ve Notlar
 • Kişiler
 • Takvimler
 • Yer İşaretleri (Bookmarks)
 • Fotoğraf Yayını
 • Belgeler ve Veriler
 • Mac’ime Dön
 • Mac’imi Bul (iOS cihazlar için bu “iPhone’umu Bul” şeklinde)

Sihirli elma icloud 11

iCloud’da neler yedekleniyor?

iOS cihazlarımızın yedeği konusunu kısaca açmak gerekirse, örneğin iPhone’umuz için aşağıdaki bilgiler yedekleniyor diyebiliriz:

 • Satın aldığımız müzik, uygulama ve kitaplar
 • Fotoğraflar içerisindeki resim ve videolar
 • Cihaz ayarlarımız
 • Uygulamalarımızın içerisindeki bilgiler (App Data)
 • Ana ekran (Home Screen) ve uygulamaların düzeni

Sihirli elma icloud backup

Kaç GB alanım var?

E-postalarımız, dokümanlarımız ve yedeklerimiz için Apple bize 5 GB alan veriyor.

5GB

Farklı Apple kimlikleri kullanabilir miyim?

Evet, App Store / iTunes için farklı Apple kimlikleri kullanabiliyoruz. Ayarları yaparken istediğimiz Apple kimliğini kullanabilir, sonrasında ise App Store için farklı bir Apple kimliği kullanmayı tercih edebiliriz.

2 farklı Apple kimliğim var, birleştirebilir miyim?

Malesef henüz bunu yapamıyoruz. Apple, farklı Apple kimliklerinin birleştirilmesine şu an için izin vermiyor.

Sihirli elma icloud


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

148 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
hakan
hakan
11 years ago

ben işe yine “diğer” tarafından bakacağım
çapkın arkadaşlar için biraz problem olabilir icloud. misal özel bir fotoğraf çektirmişizdir, eve geldiğimizde çat mac de yada ipad de onu duvar kağıdı olarak görebiliriz:)

aslında yeri değil ama asıl problem find my friends, bu özellik çoğu “toplantı” yada “iş yemeği” ni 3. kişilere açık edecek gibi görünüyor:)
saygılar

Muhsin
Muhsin
11 years ago

Göktuğ Bey merhaba; yine güzel sade ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. 
Ben bir şey sormak istiyorum. Bu icloud da biz mac de hazırladığımız bir iwork belgesini (dosyasını) paylaşabiliyor muyuz? Bu paylaşımı nasıl yapacağız? 

hakan
hakan
11 years ago
Cevapla  Muhsin

evet ama mac başında olmadığım için tam yanıtını veremeyeceğim 
ancak dün ipad üstünde bir iwork belgesiyle çalışıyordum, icloud a giriş yaptığımda belgeyi doğrudan orada gördüm.

Ais
Ais
11 years ago
Cevapla  hakan

bu işi nasıl yaptınız ya ben ipadte çalışırken yada mac te herhangi bir şekilde pages sayfasını icloud ta göremedim bu konuda yardım ederseniz iyi olur

hakan
hakan
11 years ago
Cevapla  Ais

işin aslı bende şu anda nasıl yaptığımı ya da ne yaptığımı hatırlayamıyorum 🙂 mac üstünde bi doküman oluşturdum, ipad üzerinde oluşturdum ama iclould üstünde çıkmıyor şu anda

Saidalp
Saidalp
10 years ago
Cevapla  hakan

Merhabalar benim mac bugun calindi. İ cloud um aktif ve 10.7.2 yuklu. Mac i bulmam icin bir yol var mi. Yardimci olursaniz sevinirim

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Saidalp

Öncelikle çok geçmiş olsun 🙁 Umarım Mac’inize yeniden kavuşabilirsiniz.

Eğer Mac’imi Bul servisini aktif hale getirdiyseniz önceden, şu yazıdaki yöntemle Mac’inizin yerini tespit edebilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2012/03/05/macimi-bul-find-my-mac/

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  hakan

Merhabalar,

Şöyle açıklayabilirim. Pages, Keynote ve Numbers dokümanlarını Mac ve iOS cihazlarımızla eşzamanlı kullanabilmek ve iCloud üzerinde tutmak için birkaç şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Örneği bir Keynote dokümanı üzerinden vermek gerekirse:

1. iOS cihazlarımızdan en az birine Keynote uygulamasını yüklüyoruz.
2. iCloud kullanımını aktif hale getiriyoruz.
3. Hazırladığımız dokümanı artık hem iCloud’da hem de diğer iOS cihazlarda görebiliyor olmalıyız.
4. Bu dokümanı Mac üzerinde de görmek istersek, iCloud.com adresine giriş yapıp, dokümanı buradan download ediyoruz.
5. Mac üzerinden düzenlemeler yaptıktan sonra, dokümanın güncel halini iOS cihazlarımızda da görmek istersek, bu dokümanı sürükleyip iCloud.com’daki diğer dokümanların arasına bırakıyoruz. Birkaç saniye içerisinde upload işlemi tamamlanıyor.

Anlayacağınız üzere Mac üzerindeki eşzamanlama henüz tam olmamış gibi dokümanlar için. Ancak yine de bu haliyle de kullanılabiliyor.

Bunu açıklayan bir yazı yazmak iyi olabilir sanırım 🙂

hakan
hakan
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

evet
işin bu kısmında biraz manuel müdehale gerekiyor
iclould içerisinde iwork menüsü altında sağ üst köşede bulunan menü altında uplad  document ile üzerinde çalışılan döküman buluta dönderildikten sonra diğer ios cihazlar tarafından kullanılabilir hale geliyor

Ais
Ais
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

yukarıda ki yaptığım-nız açıklamalrın hepsini doğru şekilde ben yaptım. ilginç olan şu ki bende iwork hariç icloud’da tüm eşleşmler çalışıyor. sadece iworks te yaptığım çalışmalrı bulut ğüzerinde göremiyorum. hem macte hem de ipad^te iwork var sistemler ve programlar güncel ama buna rapmen icloud.com sitesinde iwork sekmesine tıkladığımda beni welcome screen karşılıyor. sanki cihazların hiç birinde iwork yok gibi gösteriyor. acaba bu sorun internetten yada appledan kaynaklı olabilirmi. 
internette araltırma yaptığımda bir iki kişininde böyle sorun yaşadığını okudum. kimse onada yardımcı olamamış…
en son apple big güncellem yapar gibe big şey okudum .

Ali_kobant
Ali_kobant
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

merhaba göktug bey. benim mac im çalındı içinde 10.6.8 yüklü benim bu bilgisayarı bulabilmem için ne yapmam lazım illa hırsızın 10.7.2 mi yüklemesi lazım veya yükledi diyelim nasıl bulabilirim? bilgisayarda şifrede yoktu bu arada….
ilginiz için teşekkür ederim…

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Ali_kobant

Ali Bey öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım bir şekilde Mac’inize yeniden kavuşabilirsiniz.

Ancak 10.6.8 yüklü Mac’inizi web üzerinden takip etmeniz ve yerini tespit etmeniz, harici bir yazılım yüklememiş olduğunuz için pek mümkün görünmüyor.

10.7.2 yüklü olsa ve iCloud’u aktif etmiş olsaydınız mümkün olabilirdi. Ancak bu durumda yapacak pek bir şey yok gibi…

Kemal Güven
Kemal Güven
11 years ago

İnternette bilgi saklamak açısından faydalı olabilir de öte yandan ülkemiz gibi servis sağlayıcı fiyatlarının çok pahalı olduğu ülkelerde çekilen her (saçma sapan) fotoğrafın-videonun buluta (nereden bulmuşlar bu lafı) iletilmesi ilave maliyetler doğuracaktır zannımca..

Masatenisifed
Masatenisifed
11 years ago

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, şimdi benim lion işletim sistemli macbook pro var şuan ben 10.7.2 işletim sürümüne geçince icloud kullanmak için mobile me hesabı satın almadan icloud u kullanabilirmiyim, sadece apple id im yeterli olurmu?

Hakan BEBEK 

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Masatenisifed

Evet, iCloud’u ücret ödemeden de kullanabiliyoruz.

Metin
Metin
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

merhaba iCloudu acmaq olurmu? olursa nasil ? zahmet deyilse onceden twkkurleer

Ergin
Ergin
11 years ago

apple ıd kimliğim ……@me.com değil ve b yüzden e-maillerimi İCloud’da paylaşıma açamıyoum. Fotoğraf yayını içinde iphoto 11 ve bir miktar para gerkli sanırım. Zira photo stream özelliğ iphoto 09 ‘da yok bu konular hakkında açıklayıcı bilgi aylaşırsanız sevinirim..

hakan
hakan
11 years ago
Cevapla  Ergin

evet mail için me hesabı gerekiyor, ücretsiz sahip olabilirsiniz
iphoto 11 ilife paketinin bir ürünü, yanlış hatırlamıyorsam yeni macbook larda ilife paketi ücretsiz olarak çıkıyor, çıkmıyorsa kendisini satın almak durumundasınız
bununla beraber 5gb ye kadar yer ücretsiz olarak sağlanmakta. 

Ergin
Ergin
11 years ago
Cevapla  hakan

teşekkürler..

Matatyan
Matatyan
11 years ago

merhabalar, diğer mail adreslerimdeki(exchange, hotmail,vb) kişileirmi nasıl iclouda taşıyabilirim?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Matatyan

Adres Defteri’ne import edebilirsiniz diğer kayıtlarınızı. iCloud ile sadece Adres Defteri’ni kullanabiliyoruz.

Beyzahamza
Beyzahamza
11 years ago

Merhabalar 

I cloud çıkınca bende merak sardım ve kullanmaya başladım sizin vermiş olduğunuz bilgiler ışığında öğrenmeye çalışıyoruz 

kafa takılan şu 
benım Iphone 4 var adres defterını guncelledım mac te ve hemen telefona geçtı bilgiler bu çok guzel fakat telefondan yanlışlıkla sıldıgımız zaman mac te de sılınecek mı 
yanı bır yerden sılersek her yerden mı sılınecek
bu konu hakkında aydınlatabılırsenız sevınırım

şimdiden çok teşekkur ederım 
saygılar
Hamza

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Beyzahamza

iCloud kullanmaya başladıktan sonra tüm bilgiler eşzamanlanıyor. Yani her yerde aynı şekilde oluyor. Bu yüzden nereden silerseniz, diğer yerlerde de siliniyor bilgiler. Bu açıdan dikkatli olmakta fayda var…

Filiz
Filiz
11 years ago

merhabalar göktuğ bey,

icloud yüklemesini yaptıktan adres defterimdeki kişiler üzerinde herhangi bir düzenleme yapamıyorum. daha doğrusu düzenle seçeneği kayboldu. istediğim kişileri de silemiyorum.
fotoğraf çekerken de yakınlaştırma çubuğu ekranda gözükmüyor. henüz adres defterimi icloud’la birleştirmedim, bununla bağlantılı olabilir mi?
şimdiden teşekkürler…
filiz

AYSU
AYSU
11 years ago

bir sorum var, peki bu program iPod Touch’da da var mı? Yani iPod’umla mac’imin arasında kullanabilir miyim bu programı?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  AYSU

Aysu Hanım Merhaba,

iPod Touch’ta iCloud kullanmak için iOS 5 yüklememiz gerekiyor. Benzer şekilde MacBook’umuzda da iCloud kullanabilmek için Lion 10.7.2 güncellemesini yapmamız gerekiyor.

Her iki cihazınızı da güncelleyerek, elbette kullanabilirsiniz.

AYSU
AYSU
11 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

teşekkür ederim.

AYSU
AYSU
11 years ago

Benim bir sorum olacak,bu programı iPod Touch ile Macbook arasında da kullanabiliyor muyuz?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  AYSU

Aysu Hanım Merhaba,

iPod Touch’ta iCloud kullanmak için iOS 5 yüklememiz gerekiyor. Benzer şekilde MacBook’umuzda da iCloud kullanabilmek için Lion 10.7.2 güncellemesini yapmamız gerekiyor.

Omer
Omer
11 years ago

iCloud ile br mac’den baska bir mac’e veya birkac mac’e dosya gonderme islemi yapilabilir mi? ( Mac’lerin hepsi ayni account’a bagli) Yani iCloud dropbox gibi kullanilabilir mi, yoksa sadece apple’in destekledigi formattaki veriler mi paylasilabiliyor? iCloud.com’a girince onume cikan opsiyonlardan hic birinde veri paylasma gibi bir secenek goremedim. Onume cikanlar: mail, calender, contacts, find my iphone ve iwork acaba buradaki opsiyonlari degistirip herhangi bir veri yuklemek mumkun mudur?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Omer

Doğru tahmin etmişsiniz aslında. iCloud’u Dropbox gibi düşünmemek gerekiyor. Bir ‘dosya saklama ve paylaşma yeri değil’ iCloud. Bu yüzden bahsettiğiniz gibi bir paylaşım yapılamıyor.

trackback

[…] iCloud ile birlikte gelen yeni özelliklerden belki de en çok hoşuma gideni paylaşıyorum bu yazıda: Okuma Listesi. Safari’nin Okuyucu özelliğinden daha önce bahsetmiştim. “Okuma Listesi” bu özelliği tamamlayan bir şekilde çalışıyor ve “daha sonra okumak istediğim yazıları” bir liste olarak tutarak tüm cihazlarımda tutuyor. Böylece evde ya da işte okumaya fırsat bulamadığım yazıları, zamanım olduğunda iPhone’um üzerinden görebiliyor ve kolayca okuyabiliyorum. […]

trackback

[…] iCloud’u da unutmadan geçmeyelim. Eğer Sistem Tercihleri içerisinden seçtiysek, tüm Adres Defterimiz de iCloud’a yedekleniyor. Ancak bu yedeğe erişmek için bir internet bağlantısı gerekiyor. Bu yazıda bahsedeceğim yöntemi kullanarak, Adres Defterimizi her zaman yanımızda taşıyabiliyor olacağız… 🙂 […]

trackback

[…] ilk izlenimlerimizi paylaşmıştık. (Kardeş blogumuz Sihirli Elma’da iCloud ile ilgili bir yazı paylaşmıştı.) Geçtiğimiz ay Apple iOS 5′i tüm kullanıcılara sunduktan sonra bir çok kullanıcı […]

trackback

[…] ilk izlenimlerimizi paylaşmıştık. (Kardeş blogumuz Sihirli Elma’da iCloud ile ilgili bir yazı paylaşmıştı.) Geçtiğimiz ay Apple iOS 5′i tüm kullanıcılara sunduktan sonra bir çok kullanıcı […]

Mehmet
Mehmet
11 years ago

merhaba  iphone 4’üm var icloud kullanıyorum telefon derfterını görebiliyorum icloudda fakat resımler gitmiyor yanlız ben https://www.icloud.com adresınden bakmaya calıyorum yanı normail bir pcden buradan dedıgım gıbı adres defterımı goruyorum ama resımler yok ? teşekkurler şimdiden 

ömer
ömer
11 years ago

resımlerı nasıl sılecegız bu ıcloud dan arkadaslar yayını kapatıp aıyorum gene gerı gelıyor

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  ömer

Şuradaki yazımıza göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2011/10/17/icloud-fotograf-yayini-photo-stream/

Can Gelikci
Can Gelikci
11 years ago

Öncelikle ellerinize sağlık böyle güzel bilgiler için.

Ben 3GS kullaniyorum Turkcell garantili ve 3G S lerde kullana biliyormuyuz ? Ve ben iPhonu Bul uygulamasi yukledim nasil hesap alacagim app deki hesabim bu uygulama icin gecerlimidir ?

Goktug Gedik
11 years ago
Cevapla  Can Gelikci

iOS 5 yüklü tüm cihazlarda iCloud’u kullanabiliyoruz Can Bey. Yurt dışı ya da içi farketmiyor.

Ashil
Ashil
11 years ago

merhaba ben iCloud herşeyi denedim ama mac imi bul birtürlü ayarlayamadım..no location yazıyor…sistem tercihlerinde iCloud içinde find my iphone işaretli..her yola başvurdum son çarem size somak..yardımcı olursanız çok sevinirim..

Ugurturkes
Ugurturkes
11 years ago

arkadaşlar birşey sormak istiyorum, icloud ile yedekleme yaptım fakat dosyaları geri getiremiyorum. yardımcı olabilirmisiniz.

trackback

[…] milyon iCloud kullanıcısı var! Bu kadar kısa zamanda müthiş bir […]

trackback

[…] iCloud’u, ve Droplr, Dropbox, Evernote gibi bulut uygulamalarının gün geçtikçe artıyor olması bizler […]

trackback

[…] OS X 10.7.2 ile hayatımıza giren iCloud, Mac’imizi buluta taşımasına rağmen bazı yönlerden eksik kalabiliyordu. Mountain Lion […]

Erhan
Erhan
10 years ago

Merhaba. macOS lion yükledim. şu an ki sürüm 10.7.3 olarak görünüyor ancak yüklemiş oldugum macbook pro da icloud uygulaması yok yada yüklenmemiş. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Erhan

iCloud’a sistem tercihleri içerisinden erişebilirsiniz. Ayrı bir uygulama olarak gelmiyor iCloud.

Info
Info
10 years ago

ben icloudu açtığımda farklı bir iphone’dada gözüküyor bilgilerim bu neden olur ve buna engel nasıl olurum?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Info

Bir şekilde hesabınızı başka biri kullanıyor olabilir! Hemen şifrenizi yenilemenizi öneriyorum…

Ilhannart
Ilhannart
10 years ago

Merhaba bir sorum olucak USB flash disk’imi macbook a taktım göstermiyor.Onceden gosteryoridu, göstermiyor diye pc den cektim ve disk’i cekmeden pc üzerinde cıkarınız yazısı geldi aslında pc gösteriyor gibi ama ben göremiyorum gizlemiş olabilirmi kendini? yada ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim.

Merve_pospit
Merve_pospit
10 years ago

mobıle me  hesabını nerden alıyoruz acaba ?

Suhendand
Suhendand
10 years ago

Merhaba,
iPhone 4 ve iPad kullanıyorum.Her ikisine de iOS 5 yüklemiştim ve iPhone’daki rehberim iPad’in Kişiler’ine olduğu gibi kopyalanmıştı.Şimdi yeni bir Macbook Pro’m var ve iCloud’da Kişiler’de seçili olduğu halde Macbook’uma kişiler kopyalanmadı. Neden olabilir? Bir de iPhoto’ya iPhone ve iPad fotoğraf yayınında bulunan fotoğraflarımın hepsi kopyalanmadı. Son 1 aydan eski resimler kopyalanmamış olabilir mi? 
Teşekkürler.

Bassouno
Bassouno
10 years ago

Acaba bu uygulama Turkcell’in T11 i ile kullanılabilir mi? İlginiz için teşekkür ederim

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  Bassouno

iCloud’u sadece Apple ürünlerinde kullanabilirsiniz.

Gokhanruzgar
Gokhanruzgar
10 years ago

icloud yüklediğiz uygulamaları telefona terar nasıl aktarıyoruz.
 

murat
murat
10 years ago

Merhabalar, ben iphone 4s e find my iphone uygulaması kurdum fakat icloud ayarlarından herhangi birşey yapmadık tel çalındı, telefonun yerini bulmak için net üzerinden icloud u aktifleştirme vs yapabiliyor muyuz?

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  murat

mümkün değil ne yazık ki, geçmiş olsun 🙁

iyusuf
iyusuf
10 years ago

5 GB’ı Nasıl arttırım. Ödemeyle?

Koyuncu_yilmaz2000
Koyuncu_yilmaz2000
10 years ago

iphonumu bul ozelligi nasil kullaniliyor ben aktif ettim ama bilgisayardan hangi harita uzerinden gulacagimi cozemedim yardimci olursaniz sevibnirim arkadasalr

trackback

[…] olarak da iOS 5 ve Lion 10.7.2 ile hayatımıza giren iCloud’a değinmeden geçemezdim 🙂 Eğer “Fotoğraf Yayını” özelliğini kullanıyorsak zaten tüm […]

trackback

[…] iCloud nedir? Nasıl kullanılır? […]

trackback

[…] 10.7.2 ile hayatımıza geçtiğimiz sene Ekim ayında giren iCloud, Mountain Lion ile birlikte sistemin derinliklerine kadar işlemiş […]

Beril
Beril
10 years ago

icloud sayesinde mesajlarımı yedeklemem mümkün mü? itunesta yok ama icloudda da mesajlar için herhangi bişey göremedim

ali
ali
10 years ago

mrb ıcloud uzerınde video paylasıla bılıyormu ve paylasılan resımlerı fotograf yaynında olanlarmı sadece filim rulosu da dahılmı tesekkurler

ali
ali
10 years ago

ıcold sadece resımlerımı dıger aygıtlarla paylasır vıdeolar da dahılmıdır dıger aygıtlar fılım rolosu ve vıdeolara ulasabılırmı yoksa sadece yayınlanan fotolarmı gozukur neyın yayınlandıgı fotograf yayından mı gorebılırız orda gozukmeyenler yayınlanmamıs ve ulasılmamıs anlamına mı gelır tesekkurler

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  ali

Sadece fotoğraflar için geçerli, ve evet fotoğraf yayını içerisine girerek bunlara göz atabilirsiniz.

elos
elos
10 years ago

İyi günler benim bir sorum olacaktı, ıpad kullanıcısıyım, bir sabah ıpad imde “ıcloud yedekleme bu ıpad 2 haftadır yedeklenmedi ,yedeklemeler bu ıpad fişe takıldığında ,kilitlendiğinde ve Wİ-Fİ ‘ye bağlandığında gerçekleştirilir ” uyarısı çıktı ve ıpad de sadece bu uyarı görünüyor, tamam işaretlendiğinde de hiçbirşey değişmiyor ve diğer uygulamalara geçiş yapılamıyor.Uyarıdaki tüm şartlar yerine getirildiğinde de hiçbir değişiklik olmuyor, konuyla ilgili yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim,teşekkürler.

Goktug Gedik
10 years ago
Cevapla  elos

iPad’inizi kapatıp açarak yeniden başlattıktan sonra bir sorun olmaz diye düşünüyorum. Eğer normal bir şekilde kapatamıyorsanız Home tuşu ve ekranı kilitleme tuşuna birlikte 10 saniye kadar basılı tutarak yeniden başlatabilirsiniz.

Eefsunkoc
Eefsunkoc
10 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

çok teşekkürler sorun çozüldu sayenizde

Turkogluipek07
Turkogluipek07
10 years ago

merhaba 
şey ben kendi kişi listemi aktardım ama fotoğraflarımı bu yolla göremiyorum yardımcı olur musunuz?

Goktug Gedik
10 years ago

Fotoğraf Yayını’nı aktif hale getirdiniz mi?

Bad_cat_sero_01
Bad_cat_sero_01
10 years ago

Yani şimdi bu yaziya göre illaki bide apple markali bilgisayar yada tv mi olacak S…olar ole programa o nasil ismis..

Goktug Gedik
10 years ago

Elbette 🙂 Apple’ın bir servisini en çok Apple ürünü kullananların kullanabiliyor olması mantıklı değil mi?

Ancak iCloud ve Fotoğraf Yayını’nın Windows eklentileri de mevcut: http://www.apple.com/icloud/setup/pc.html

trackback

[…] iCloud nedir? Nasıl kullanılır? […]

trackback

[…] hakkında detaylı bilgi almak veya Mac’imizdeki iCloud ayarlarını yapmak istiyorsak “iCloud nedir? Nasıl kullanılır?” yazısına göz […]

Kucuk
Kucuk
10 years ago

Merhabalar bi arkadaşımda benim hesabımı kullanıyo o yüzden ıcloud sayesinde onun rehberi benim ıphoneumda nasıl silicem benim rehberimde onda mıdır yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Bahtsız
Bahtsız
10 years ago

İyi günler;
ben bu iphone ile ilgili pek fazla birşey bilmiyorum babam bugün telefonumu aldı ve ben ona apple store şifremi söylemeden öğrendi nasıl yapı bilmiyorum ama icloud hesabımda vardı içinde sakladıklarımı silmiştim ama yinede korkuyorum yani rehberime filan ulaşırsa diye gerçi mail adresimi değiştirdim apple storedaki şifremide değiştirdim ama olsun yani ne yapabilir öğrenmek istiyorum yardımcı olun ne olurrr 🙁

Turgayozdem
Turgayozdem
9 years ago

Selamlar, Ben eşimin iphone 4 ündeki bilgileri bilgisayarda güncelleme yaparken yanlışlıkla sildim. Telefondaki bilgilerin iclouda yüklenmiş olduğunu düşünüyorum. Fakat i cloudun hangi mail adresiyle açıldığını ve şifresini hatırlamıyoruz. Varolan Apple id mailinden i clouda giriş yaptık. Ama hiç birşey yok. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.. Teşekkürler

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Turgayozdem

Şifremi hatırla özelliğini kullanarak şifrenizi yeniden alabilirsiniz.

meneksee
meneksee
9 years ago

merhaba, dün iphone 4 cihazım çalındı( daha yeni almıştım( Find my iphone yüklü değildi fakat bilgisayarımdan İTunes ile eşleştirme yapmıştım. İCloud da find my iphone bölümünden arattırıyorum çevrimdışı görünüyor( kapalı olduğunda hiçbir şekilde yer bulunma özelliği yok mu? 
Telefon farklı sim ile açıldığında mesaj gönderilebiliyor mu? ve diyelim ki cihazıma zarar verildi kullanılamayacak halde o zamanda çevrim dışı mı görünüyor olur yoksa kullanım dışı gibi( zarar gördüğüne dair) bir ibare olur mu? 

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  meneksee

SIM değişse de internete bağlı olduğu sürece cihazı bulabilir ve mesaj gönderebilirsiniz. Ancak cihaza zarar verilirse ne yazık ki mümkün değil… :/

meneksee
meneksee
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

merhaba, çook şanslıyım ki 3 gün sonra telefonum bulundu 🙂 ama o 3 gün insanın aklına gelmedik olay kalmıyor( artık hırsızlar da başlarının iphone ile derde gireceğinin farkında sanırım 😀

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  meneksee

Çok geçmiş olsun tekar. Bulunduğuna sevindim 🙂

meneksee
meneksee
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

teşekkür ederim 🙂

Gaye
Gaye
9 years ago

slm ben iphone 5 kullanıyorum ve icloud yedekleme programından yedekledigim bütün bilgileri kazayla sildim bilgisayarımdanda silinmiş bilgilere ulaşabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler.

whepy
whepy
9 years ago

iphone 4s ipad2 ve macbookair kullanıyorum
iphone da ayarlar icloud saklama alanı kısmında alanı yönet bölümünde sadece yedekler kısmında iphone 4s ve ipad2 ‘i görebiliyorum macbookair ile ilgili bilgi çıkmıyor ne yapmak gerekir

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  whepy

aynı iCloud hesabınız kullanıyorsanız görebiliyor olmanız gerekir.