Ana Sayfa Haberler Yeni iPad’ler, MacBook Pro’lar, Mavericks ve diğerleri: Etkinlik hakkında her şey burada!

Yeni iPad’ler, MacBook Pro’lar, Mavericks ve diğerleri: Etkinlik hakkında her şey burada!

39

Apple dün akşam tahmin edilenden daha dolu, daha uzun ve tatmin edici bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte en çok öne çıkan konular yeni iPad’ler, MacBook Pro’lar ve Mavericks gibi görünse de, Apple yaklaşık 1,5 saatlik etkinliğe bundan çok daha fazlasını sıkıştırmayı başardı. İşte etkinlikte öne çıkan noktalar…

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 1

Tüm etkinliği tek yazıda özetlemek çok zor elbette. Bu sebeple ayrı ayrı yazılarla detaylara girmeye çalışacağım. Ancak etkinlikte öne çıkan konuları şu başlıklar altında toparlayabiliriz:

 1. İstatistikler
 2. OS X Mavericks
 3. MacBook Pro refreshed
 4. Mac Pro refreshed
 5. iLife & iWork
 6. iPad Air ve iPad mini Retina

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 2

1. İstatistikler

Tim Cook’un verdiği istatistikler sayesinde etkinlik bilgi bombardımanı ile başladı diyebiliriz:

 • iPhone 5s ve 5c lansmanı 3 günde 9 milyonluk satış rakamı ile bir rekor oldu.
 • 5 günde 200 milyondan fazla cihaz iOS 7’ye geçti.
 • iOS 7 şu anda tüm iOS cihazların %64’ünde yüklü durumda.
Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 3
 • 20 milyondan fazla iTunes Radio kullanıcısı mevcut.
 • 1 milyardan fazla şarkı dinlenmiş.
Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 4
 • App Store’da 1 milyondan fazla uygulama bulunuyor.
 • 60 milyar uygulama indirilmiş.
 • Ve geliştiricilere şimdiye kadar 13 milyar dolar ödeme yapılmış.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 5

2. OS X Mavericks

Mavericks’in özelliklerine kısaca yeniden değinildikten sonra beklenen açıklama geldi: Mavericks artık indirilebiliyor, ve tamamen ÜCRETSİZ! 🙂

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 6

Mavericks’i indirmek için aşağıya tıklayabilirsiniz:

Sihirli elma available on the mac app store 300px

Ayrıca Mavericks’le ilgili daha önce paylaştığımız incelemelere göz atmak için şu bağlantılara göz atabilirsiniz:

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 7

3. Yeni MacBook Pro ailesi

Beklendiği gibi MacBook Pro ailesi, daha doğrusu Retina Ekranlı MacBook Pro ailesi de yenilendi. Yaz aylarında yenilenen MacBook Air gibi Intel’in yeni işlemcisi Haswell’e kavuşan MacBook Pro’lar, bu sayede daha çok pil dostu oldu.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 8

MacBook Pro ailesi bu güncelleme ile yeni işlemciler ve Mavericks’in de katkılarıyla 13-inç modellerde 9, 15-inç modellerde de 8 saatlik pil ömrüne ulaşmış oldu.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 8a

Ayrıca her iki modelin de fiyatları $200 düştü ve ABD fiyatlarıyla 13-inç model $1299, 15-inç model ise $1999 seviyesinden satışa sunulmaya başladı.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 9

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 9a

4. Yeni Mac Pro Lansman Tarihi

İlk olarak WWDC’de görücüye çıkan yeni Mac Pro da ABD’de Aralık ayında $2999’dan satışa sunulacak.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 10

Açıkçası en yüksek donanıma sahip Retina MacBook Pro $2599 seviyesindeyken, böyle güçlü bir cihaza ihtiyacı olanlar için $2999 oldukça makul olmalı diye tahmin ediyorum.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 10a

5. Güncellenen ve ücretsiz hale gelen iLife ve iWork paketleri

Etkinlikte sırası beklenen bir diğer konu da elbette iLife ve iWork paketleri içerisinde yer alan uygulamalardı. Paketleri yeniden hatırlatmak gerekirse:

iLife paketi içinde:

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 11

iWork paketi içinde:

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 12

Her iki paket içerisindeki toplam 6 uygulama da hem iOS hem de Mac için tamamen yenilendi, ve yeni iOS ve Mac cihazlarıyla birlikte ücretsiz hale geldi. Yeniliklerin detaylarına bu yazıda değinmeyeceğim, ancak oldukça güzel özellikler eklenmiş diyebilirim. 🙂

Yani yeni bir iPhone aldığımız da bu uygulamaların iOS sürümlerine, yeni bir Mac aldığımızda da bu uygulamaların Mac sürümlerine ücretsiz sahip olabiliyoruz. 🙂

Bu arada uygulamaların güncel hallerini Mac’imize yüklemek istiyorsak mutlaka Mavericks’e geçmemiz gerekiyor. Bu da önemli bir detay… 🙂

Uygulamaların ikonlarının yeni halleri aşağıdaki gibi.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 13

Ayrıca geçtiğimiz aylarda tanıttığımız iWork for iCloud’a ortak çalışma (collaboration) özelliği eklendi. Yani aynı anda 2 farklı kişi, farklı bilgisayarlar üzerinden aynı belge üzerinde çalışarak değişiklik yapabiliyor. Üstelik de bunun için uygulamaların yüklü olmasına, ya da bir Apple ID’ye bile ihtiyacımız yok, direkt olarak bir web tarayıcısı üzerinden tüm dokümanlarda her türlü değişikliği yapabiliyoruz. 🙂

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 14

Google Documents’ta olduğu gibi bu özellik de oldukça kritik ve önümüzdeki dönemde iş hayatını etkileyecek gibi görünüyor…

6. iPad Air ve Retina Ekranlı iPad mini

Ve iPad elbette etkinliğin son bölümünde yer aldı ve beklentilerin dışında bir tanıtımla bizlerle buluştu. 2010’da piyasaya çıktığından beri 170 milyondan fazla satılmış olan iPad, iPhone’dan bile daha hızlı büyümesini sürdürüyor! 🙂

Apple bu etkinlikte 2 yeni iPad açıkladı:

 1. iPad Air
 2. Retina Ekranlı iPad mini
Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 15

iPad Air

iPad inceldi, hem kalınlığı hem de genişliğinin azalmasıyla çok daha hafif ve taşınabilir hale geldi. Bir önceki nesil iPad’e göre iPad Air %28 daha hafif, %20 daha ince ve hacmi de %24 daha az. 🙂

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 16

İlk defa iPhone 5s’te gördüğümüz A7 işlemcisine de sahip olan iPad Air, bu sayede 10 saatlik pil ömrünü koruyarak işlemci ve grafik performansını da önemli ölçüde arttırmış oluyor.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 17

Uzay Grisi ve Gümüş renki olarak 2 farklı renkte piyasaya çıkacak olan iPad Air, fiyatını da sabit tutarak ABD’de $499’dan 1 Kasım’dan itibaren satılmaya başlanacak. Muhtemelen ülkemizde de 1 ay içerisinde görebileceğiz.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 18

Retina Ekranlı iPad mini

iPad mini’deki en büyük değişiklik elbette ekranının retina olması. Retina ekran ile 2 katına çıkan çözünürlük (2048×1536) sayesinde iPad mini’deki inç başına piksel değeri 326’ya ulaşıyor ve iPad’e göre (264 ppi) çok daha keskin bir görüntü ortaya çıkıyor.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 19

iPad Air gibi iPad mini de A7 işlemcisiyle birlikte geliyor ve önceki nesile göre oldukça yüksek performans vaadediyor. Testlerde göreceğiz elbette… 🙂

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 20

Önceki nesil iPad mini ile olan farklara geldiğimizde ise iPad mini’nin sadece 0.3mm kalınlaştığını görüyoruz. Muhtemelen hem retina ekran, hem pil aynı ölçülere sığmadı. 🙂 iPad’e retina ekranın eklendiği ilk nesil olan 3. nesil iPad’lerde de benzer bir şeyi 2012’de görmüştük.

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 21

Retina ekranlı iPad mini ise Kasım sonu itibariyle satılmaya başlanacak. Dolayısıyla Apple henüz bir lansman tarihi paylaşmış değil.

Son olarak da iPad ailesinin son durumuna gelecek olursa, ürünleri ve fiyatları şöyle özetleyebiliriz:

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 22

iPad Air ve iPad mini ile ilgili detaylı bilgi almak için kardeş blogumuzun “Apple iPad Air ve Retina iPad mini’nin Özellikleri” yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca buradan iPad Air’ın tanıtım filmine, aşağıdan da etkinliğin videosuna göz atmanızı öneririm… 🙂

Ve bitti… 🙂

Etkinliği en kısa haliyle bu şekilde özetleyebiliriz. 🙂 Ancak detaylı yazıları yazdıkça paylaşmaya devam edeceğim… 

Yeni ipad macbook pro mavericks etkinlik 24

39 Yorumlar

 1. sizce ipad air ipad 2 kullanıcılarının tercih ettiği yeni model olmalı mı ve ipad aire neden touch id özeliği konulmadı ?

  • Bence bekleyin bende iPad 2’imi değiştirmek için bu lansmanı bekledim Touch ID olmaması ve A7X çip olmaması şevkimi kırdı bir yıldan zarar gelmez

 2. Macbook Pro 13″ (Late 2011) 2.4 GHz Core i5 4GB Ram sahibiyim sizce OS X Mavericks yüklemelimiyim ? Yavaşlamasını istemiyorum deneyen varmı ?

  • Daha hızlı SSD, daha az güç tüketen Haswell işlemci. Buna bağlı olarak 1-2 saat daha uzun pil ömrü. Daha iyi grafik işlemcisi. Bir de 13″ lerde az bir miktar incelme.

  • İncelme yok klasik Macbookpro’ların hepsi kaldırlıdı ara sınıf bir pro kalmadığı için de fiyatlar aşağı çekildi

 3. iPad 2 sahibi olarak kesin alıcam dediğim iPad 5 etkinliğini heyecanla izledim. Aslında yine önceden nasıl birşey çıkacağını biliyoduk ama insan yine de bir umut süpriz bişey duymayı bekliyor ama son kaç etkinlik sönük geçiyor bana göre. Parmak okuyucyu neden koymadıklarını anlamadım.

  Aklıma şu ihtimal geliyor. Apple iPhone 5sle birlikte 5cyi çıkardı 5i kaldırmasının nedeni olarak 2 tane alüminyum telefon aynı anda üretmeyip maliyeti kısmak olarak yorumlandı. Şimdi de aynı şekilde iPad 4ü kalkıp iPad 2nin satışa devam etmesinin sebebi Retina ekran maliyetinden kısmaktır heralde. Gelecek yıl iPad Air’in kasa aynı kalıp da sadece içini güçlendirse artık kimseyi tatmin etmez. O yüzden diyorum hazır adı da “Air” olmuşken acaba gelecek yıl da iPad Pro mu çıkcak. Belki daha iyi ekranlı belki daha kalın ama daha profosyenel kullanım için klavyeli vs. dokunmatik laptop gibi.

  • Bu arada kendime ekleme yapıp birşeyin dikkatini çekeyim. Appleın fiyatı düştü gibi gösterdiği 13″ Retina MacBook Pro giriş modelin rami 4gb olmuş, ortada fiyatı düşen birşey yok.

 4. pupa bilişim yeni mac pro satışına başlamış fiyatlarıda apple store ile aynı mağazalarında teşhire açılmış görüp incelemek isteyenlere duyrulur

 5. Selam,
  Mavericks işletim sistemini yüklediğim takdirde, mevcut imovie,iphoto vs. gibi uygulamalarım kalıcak mı? Yoksa güncel sürümlerini appstore üzerinden ücretli indirmem mi gerekecek acaba? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz