Ana Sayfa Ürünler 3M Gizlilik + Yansıma Önleyici Filtre İncelemesi

3M Gizlilik + Yansıma Önleyici Filtre İncelemesi

9

Ofis dışında, farklı yerlerde çalışmayı seviyorum. Bazen kahvecilerde, bazen çay bahçelerinde, neresi çalışmak ve odaklanmak için uygunsa orada çalışabiliyorum. Ancak bazen yanımda oturanların gözünün arada ekranıma kaymasından rahatsız oluyorum. Bu sebeple geçtiğimiz aylarda gittim ekranıma bir “3M Gizlilik Filtresi” aldım. Şimdi kafam rahat. 🙂

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme feat

3M Privacy + Anti Glare Filter

İngilizcesi “Privacy Filter” olarak geçen gizlilik filtresi için, aslında bilgisayar ekranının “belirli açılardan görünmesini engelleyen” bir plastik parçası veya film gibi bir aksesuar diyebiliriz.

Ne işe yarıyor?

Ekranımıza taktığımız zaman ekrandakileri görmek için daima ekranın tam karşısında oturmak gerekiyor. Biraz sağda-solda, veya yukarıda-aşağıda oturuyorsak görüntü yavaş yavaş kaybolmaya başlıyor. Bakış açımız arttıkça, görüntü kayboluyor, ve yanımızda oturan birisinin ekranı görmesine engel oluyor.

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 1

Hangi durumlarda kullanılabilir?

Bu tarz filtreler çoğunlukla çok önemli bilgilerin, gizli şirket kararlarının veya finansal bilgilerin gizlenmesi amacıyla, yan masada oturanların kolayca görememesi amacıyla kullanılıyor.

Elbette benim bilgisayar ekranımda genelde böyle önemli ve gizli bilgiler yok. Olsa olsa Apple’ın finansal tabloları olur ama o da zaten çarşaf çarşaf yazdığım şeyler 3 ayda bir. 🙂 

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 2

Fakat yine de ekranımızın ilgisiz kişiler tarafından izlenmesinden rahatsızlık duyuyorsak, böyle bir filtre ile ekranımızı simiyah görmelerini sağlayabiliyor ve meraklı bakışları uzaklaştırabiliyoruz.

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 3

Ekrana nasıl takılıyor?

Sözü fazla uzatmadan ürünle ilgili daha fazla bilgi paylaşmaya çalışayım. Yukarıda da bahsettiğim gibi, filtre aslında basit bir film. Hatta malzeme ve hissiyat olarak olarak röntgen filminin biraz daha incesi diyebilirim sanırım.

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 4

Ürünün paketinin içinde ekranın kenarlarına yapıştırılan küçük “tutacaklar” çıkıyor. Bu tutacaklar filtre için kızak görevi görüyor, ve filtreyi yukarıdan aşağıya kolayca kaydırarak ekranın tam üzerine oturtmamızı sağlıyor.

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 6

Aynı zamanda özellikle biz tutup çekmediğimiz ya da baş aşağı tutmadığımız sürece de ekranda kalmasını sağlıyor. 

Nasıl çıkartılıyor?

Ekranımızın kenarlarına taktığımız bu kızak görevi gören tutacaklar sayesinde sabitleniyor, ve aynı şekilde filtreyi üst kısmında tutup çekerek de kolayca çıkarabilmemizi sağlıyor.

Böylece filtreyi kullanmak istemediğimiz ya da ihtiyacımızın olmadğı durumlarda da, anında normal bir kullanıma geçmeye imkan sağlıyor.

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 5

Değerlendirme

Aslında normal bir günlük kullanımda böyle bir filtreye pek de gerek yok. Ancak şirket bilgisayarlarında, önemli bilgiler veya sayılarla bol bol çalışıyor ve şirket dışında kalabalık yerlerde çalışmanız gerekiyorsa, böyle bir filtre edinmek hiç fena olmaz. Hem ekranınıza kayan gözlerden rahatsız olmanıza hiç gerek kalmaz, hem de içiniz ferah olur. 🙂

Sihirli elma 3m gizlilik yansima onleyici filtre inceleme 7

Tabi bir yandan da sizin ekranınıza bakanlar tamamen siyah bir ekran görecekleri için “bu adamın ekranı kapalı, neye bakıyor?” şaşkınlığını yaşayacaklardır. 🙂

Bu ürünün bazı yerlerde “ekran koruyucu” olarak adlandırıldığını görebilirsiniz, ancak ne adı ne de işlevi bu değil. Apple Online Store’da görebileceğiniz bu ürünün tam adı “Privacy + Anti-Glare Filter” yani “Gizlilik ve Parlaklık Önleyici Filtre”.

Fiyat konusu ise, ABD’de 30-40 USD civarındayken ülkemizde 150-250 TL civarında olmasına ben anlam veremiyorum. Ancak bu ürünle ilgili özel bir durum olup olmadığını da öğrenmeye çalışacağım.

[youtube id=”fJCqVvOX2Vw “]

Elimden geldiği kadar ilginç bulduğum, beğendiğim ve sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm ürünleri incelemeye, denemeye ve sizlerle de paylaşmaya çalışıyorum. 2015’te buna biraz daha ağırlık vermeye çalışacağım. Sizin hem iPhone hem de Mac için merak ettiğiniz ürünler, aksesuarlar var mı? “Bir inceleseniz ne güzel olur” diyeceğiniz ürünleri paylaşırsanız çok memnun olurum.


Ssihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


9 Yorumlar

  1. Selamlar Göktuğ, bomba bir paylaşım. Ben Finansal Yönetim Danışmanı olduğum için ancak elbette zaman zaman sosyal medya, özel işler, banka hesabı vs bakıyoruz sağda solda ve çok işimize yarar. Fiyat konusnuda da yüzde yüz katılıyorum sana. Bunu yurt dışından ucuza sipariş etmeye bakacağım. Muhtemelen gümrük vergileri ve fırsatçılık mantığı yüzünden (apple = premium, lüks ürün kabul ediliyor) böyle bir fiyatlama vardır.

  2. selamlar Göktuğ ve sihirli elma takipçileri;) iPhone5/5s/6plus kullanıcılrı için LİFEPROOF su gecirmez kılıfı inceleme fırsatınız olursa sevınırm..ben 5/5s için olanı kullanıyorum çok memnunum ozellıle yazın tatilde..sihirli elma takıpcılerınınde bu kılfıı seveceklerınden suphem yok…denizde karda havuzda yagmurda çamurda telefonu rahatca kullanmamızı saglıyor;)

  3. 15″ Macbook Pro Retina için almıştım. Bana soracak olursanız almayın derim ekrandaki o çizgi çizgi görünüm sanki retina ekranın tadını tuzunu mahvediyor diyebilirim.Ekran ile filtre arasına toz kaçmasıda cabası. Ayrıca gereğinden çok pahalı. Bendeki yapıştırmalarda zamanla yerinden bırakır oldu, kapağı kapattığınızda dahi klavyenin üzerine düşmüş olarak görebiliyorsunuz bazen. Birde yandaki evet ekranı görmüyor ama sizde oturma pozisyonunuzu değiştirdiğinizde ekranın bir kısmı hafif kararıyor buda sizi rahatsız edebiliyor. Aldım, pişmanım, önermem.

  4. bu filtrelerden thinkpad marka pc ye takılı olarak kullanmaya başladım sıcaklıktan dolayı filtre yapışkanları açıklıktan dolayı aktı şimdi öyle kullanıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz