Ana Sayfa Ürünler İnceleme: Apple Smart Battery Case

İnceleme: Apple Smart Battery Case

28

Aslında bu yazıyı Aralık ayının sonuna doğru yazmayı istiyordum. Ancak bir türlü kaliteli zaman ayıramamıştım. Biraz geç kalmış olsam da, yine de hala yeni bir ürün olduğu için Apple’ın içerisinde pil de barındıran “Smart Battery Case” kılıfını incelemek istedim. Bu yazıda ürünle ilgili detayları, kullanım şeklini ve değerlendirmelerimi bulabilirsiniz.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-hero.jpg

Apple Smart Battery Case İncelemesi

Nedir, ne işe yarar?

Apple Smart Battery Case aslında tam olarak “pilli bir kılıf”. Hem iPhone’u koruyor, hem de aynı zamanda şarj olmasını sağlıyor. Kılıf sadece iPhone 6 ve 6s için kullanılabiliyor. iPhone 6 Plus veya 6s Plus, yani 5.5 inç’lik modeller desteklenmiyor. Pek de ihtiyaçları yok zaten. 🙂

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-1.jpg

Kılıf silikondan üretilmiş, sert plastik değil. Tek parça halinde, yani benzerleri gib çıkartılıp takılabilen bir parçası yok. Kılıfın üst kısmı esnek, iPhone’u kolay yerleştirmek için esnetilebiliyor.

Genel olarak elden kaymayan, tutması kolay, koruyucu bir kılıf olduğunu söyleyebilirim.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-15.jpg

Tasarım

Tasarım konusunda ise Apple oldukça ilginç bir karar vermiş gibi görünüyor. Çünkü bilinen veya klasik tasarımlardan çok farklı bir iPhone bataryası ve kılıfıyla karşı karşıyayız.

Her ne kadar bir “iPod yutmuş iPhone” gibi görünse de günlük kullanımda bu tasarım sorun çıkartmak bir yana, işime bile yarıyor. Hem iPhone’u tutuşum kolay ve daha güçlü hale geliyor, hem de masaya koyduğumda derli toplu duruyor, araba veya bisikletin telefon tutacağına daha rahat ve sıkı bir şekilde tutturabiliyorum.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-2.jpg

Cebimde ise biraz şişkin kalsa da, diğer bataryalı kılıflarla karşılaştırdığımda yine de oldukça ince olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca kılıfın içerisinde bir de pasif anten yer alıyor. Böylece iPhone’un anten gücü artarken, bağlantı için harcadığı pil gücü azalıyor.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-3.jpg

Renkler

Apple’ın Smart Battery Case adını verdiği bu kılıfın 2 rengi var sadece:

  • Kömür grisi
  • Beyaz

Telefonum zaten beyaz olduğu için biraz kontrast olması ve tozu vb. göstermemesi adına kömür grisi rengini seçtim, ancka beyaz rengi de gayet güzel diyebilirim.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-4.jpg

Girişler ve Çıkışlar (I/O)

Alt kısımda Lightning port var. Genelde bu gibi cihazlarda mikro-USB olması 2 farklı kabloyla ihtiyaç olması sebebiyle can sıkıcı oluyordu. Ancak Apple’ın tercihi tek kablo ile yaşamamıza olanak sağlıyor.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-5.jpg

iPhone’un alt kısmında bulunan kulaklık girişi ve hoparlör de düşünülmüş. Kulaklık için her kulaklığa uygun olmayabilecek derin bir delik bırakılırken, tahmin edebileceğiniz gibi Apple’ın kendi kulaklıklarıyla ilgili bir sorun yok.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-6.jpg

Hoparlör içinse L şeklinde bir delik açılmış ve bu da sesin iPhone’un altına doğru değil, yüzümüze doğru çıkmasını sağlıyor.

Şarj göstergesi

Bir de kılıfın içerisinde gizlenmiş bir şarj ışığı var. Işığın burda olmasını ilk başta garip karşılasam da, sadece kılıfı şarj etmek istediğim zamanlarda şarjının dolup dolmadığını görmek adına işlevsel.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-8.jpg

Kılıfa iPhone takılı bir şekilde şarj ediyorsak da zaten Bildirim Merkezi’nde şarjın hangi seviyede olduğunu görebiliyoruz. Şarj olurken turuncu, şarj dolduktan sonra ise yeşil yanan bu LED ışık, tıpkı Mac’lerdeki MagSafe gibi. 🙂

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-9

Kılıfın içi

Kılıfın iç kısmında ilginç olan veya “nefis yapmışlar” diyebileceğim özel bir şey yok. Ancak Apple’dan beklenen basitlik ve sadeliği yakalamış diyebilirim.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-10.jpg

Kılıfın iç yüzeyindeki süet benzeri yumuşak doku hem iPhone’un arkasının çizilmesini engelliyor, hem de kılıfa taktığımızda iPhone’un arkasındaki parmak izlerini silmiş oluyor.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-16.jpg

Diğerlerinden farklı nesi var?

Donanım ve yazılımın tek elden çıkması Apple’a belirli avantajlar sağlıyor elbette. Örneğin iPhone’u kılıfa ilk taktığımızda hem kılıftaki pilin hem de iPhone’un pilinin şarj seviyesi ekranda birkaç saniye görünüyor, sonra bildiğimiz kilit ekranına geri dönüyor.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-11.jpg

Ancak daha sonra da kılıfın şarj seviyesini görmek istersek parmağımızı en yukarıdan aşağıya sürükleyerek açtığımız “Bugün” sayfasında görebiliyoruz.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-12.jpg

Eğer bu ekranda pil seviyelerini göremiyorsak en alta gidip “Piller”i eklememiz gerekebilir.

Pil Kapasitesi

Bu kılıf ile kullanıldığında iPhone’un konuşma süresi 25 saati buluyor. iPhone 6s’in kendi pili ile bu süre sadece 14 saat, iPhone 6s Plus’ta ise 24 saat.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-13.png

Yani aslında bu kılıf ile birlikte kullanıldığında iPhone 6s’in pil performansı iPhone 6s Plus seviyesinin biraz üzerine çıkıyor diyebiliriz.

Kılıf içerisindeki 1,877mAh pil, iPhone 6s’in şarjını %80’e kadar çıkartabiliyor, ancak %100 şarj edemiyor.

iPhone 6s ve kılıfın birlikte şarj olması ise 2 saati buluyor.

Fiyat

Kılıfın fiyatı ise hiç de ucuz değil ne yazık ki. ABD’de $99 + vergi ile satılan kılıfın değeri yaklaşık 320TL civarına geliyor. Ancak Türkiye’de ise fiyatı 379TL.

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-14.jpg

Değerlendirme

Elimde bir de küçük diyebileceğim bir harici bir batarya mevcut. Onunla karşılaştırdığımda ise artıları ve eksilerini birlikte söylemek daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Artıları:

  • Daha hafif, küçük, ve cebime sığabiliyor.
  • Ekstra kablo taşımama gerek yok.
  • Şarj olurken kullanmak kolay.
  • Düşmelere karşı da koruyabilen oldukça güçlü bir kılıf.

Eksileri:

  • Kapasitesi az. Sadece %80 şarj edebiliyor.
  • Farklı renkleri yok.
  • Fiyatı çok yüksek!
  • Elde görünüşü biraz tuhaf

Ben kılıfı 2 farklı şekilde kullanıyorum:

Birincisi, evden çıkarken kılıfı iPhone’a takıyorum ve güne %100 şarj ile başlıyorum. Eğer çok yoğun bir kullanımım yoksa, akşam saatlerine kadar kılıfın şarjını kullanmış oluyorum ve iPhone’un şarjı hep %100 olarak kalıyor. Bu da kılıfı çıkarttıktan sonra ilerleyen saatler için bana istediğim şarjı sunuyor, hem de ağırlık veya şişkinlik olmadan.

İkincisi ise tam tersi, bu sefer gün içerisinde şarjım iyice azalana kadar bekliyorum ve kılıfı öyle takıyorum. Böylece dışarıya çıktığımda telefonum hem korucuyu kılıfında oluyor hem de aynı anda şarj olmaya devam ediyor.

Her iki senaryoda da kablolarla uğraşmamak, ve sadece bir şişkinlik yaratan koruyucu kılıfı kullanmak tatminkar bir kullanım sunuyor. Kılıfı aldıktan sonra “aman çıkmadan şarj edeyim” gibi bir endişem kalmadı ya da kabloları cebimden taşan veya masanın üzerine bağırsakları dökülmüş gibi görünen batarya kullanmaya ihtiyacım olmadı.

Sonuç olarak Apple Battery Case kaliteli bir kılıf, şarj konusunda pratik bir çözüm. Ancak ne yazık ki ülkemiz için oldukça pahalı bir aksesuar. 

sihirli-elma-inceleme-apple-smart-battery-case-kilif-17.jpg


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

28 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Alper
Alper
7 years ago

Bence maalesef Apple’ın dizayn çizgisine yakışmayan bir ürün.

Fatih Bingöl
Fatih Bingöl
7 years ago

Yahu Mustafa Bey’e ne oldu Allah aşkına? Merak ediyoruz artık. ?

Fatih Ekrem BAHADIR
7 years ago

Tasarım biçimsiz. Apple’a yakışmadı. Fiyatlar da kazık. Nasılsa Türk kullanıcısı yolunacak kaz.

Ergin
Ergin
7 years ago

Sadece biz Türk’lere özel değil ki ürün beyefendi. Fiyatı pahalı mı evet pahalı. İsteyen alır. Yani bu her ürün için aynı öyle değil mi?

Fatih Ekrem BAHADIR
7 years ago
Cevapla  Ergin

Apple’ın hangi ürünü ucuz TR sitesinde? Şarj kablosu 100₺, fiş ucu 70₺.

Sarp
Sarp
7 years ago

Bahsettiğiniz ürünler Amerika fiyatlarıyla aynı fiyata satılıyor Türkiye’de.

Örn. kablo
ABD fiyatı 29usd
TR fiyatı 82 TL
(vergi hariç fiyatlardır)

Ibram Akbulut
Ibram Akbulut
7 years ago

Tamam da adamlar dunyanin her yerinde ayni birim fiyata satarim diyor. Amerika’da 99$+kdv ye sattigi urunu, Turkiye’de 99lira+kdv olarak satsa herkes gelip Turkiyeden almak ister.
Amerika’da 99 dolar sa Turkiye’de 99 dolar. TL cevirince isin rengi degisiyor. Bunun icinde Apple, Turkler yolunacak kaz demiyor elbette.
Saygilarimla

Fahrettin
Fahrettin
7 years ago

Özellikle yatayda oyun oynarken yanların ince kalması ciddi güzel,
Birçok insan beğenmedi haklı olarak ama az da olsa beğenen kitle var yinede…
Pasif anten başka üreticilerde yer almayan bir eklenti, bu sebeple telefonun çekim gücüne katkısı gözle görülür farklı…

KontG
KontG
7 years ago

Jobs görse neler diyeceğini tahmin ediyorum :))))

muersah
muersah
7 years ago

Merak ettiğim gün içinde tak çıkar olmaması için niçin kılıfın bataryasını manuel aktif / pasif etme tuşu koymamışlar onu yadırgadım. Böyle bir şeyin üretilmesi de genel manada teknoloji şirketleri adına hiç yakışmayan bir durum. İncelteceğine aynı seviyede tut batarya kalınlaşsın yahud şarj kullanım oranını bir şekilde geliştir uzun gitsin bir gün yahu bir günü çıkarsın.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  muersah

Apple genelde pil süresi yerine telefonu ince tutmayı tercih ediyor. Bu senelerdir tercih ettikleri bir yol olduğu için şaşırmadım açıkçası.

Burada bir on/off düğmesi koymamalarının amacı ise cihaz takılıysa zaten telefonun pili değil, kılıfın pilinin kullanılıyor olması. Yani zaten böyle bir tuşa pek ihtiyaç yok. 🙂

muersah
muersah
7 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Cevapladığınız için teşekkür ederim. 🙂

Lakin bir tuş olsaydı uğraştığınız gibi sorunlar yaşamayacaktınız. ?

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  muersah

Rica ederim, elimden geldiği kadar cevaplara yetişmeye çalışıyorum. 🙂

Aslında paylaştıklarım sorun gibi değil, daha çok tercihimi belirleyen durumlar diyebilirim. Yani kılıf ile ne zaman kullanmayı tercih edeceğime göre kullanımımı belirliyorum. 🙂

ismail
ismail
7 years ago

biz bu pil olayını 6 modellerinde çözemedik arkadaşlar ve en az 3000 TL aldık sizden ama madem iphone cihazlarımızın bu kadar fanatiğinisiniz bi 400 kağıt daha gönderin bize bakın hem cihazın pil ömrünü uzatacağız hemde nasıl notre dame kamburu görünümüne çevireceğiz.

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  ismail

Apple’ın tercihi pil ömrünü uzatmak yerine cihazı ince tutmak İsmail Bey. iPhone, iPad ve Mac’lerde daima bu şekilde hareket ediyor.

Emin
7 years ago

Göktuğ Bey iPhone 6s ile günlük kullanımınızda 24 saat gidiyor mu şarjınız? iPhone 6 Plus’dan 6’ya geçiş yazınız aklımda da onunla karşılaştırmak için soruyorum

Goktug Gedik
7 years ago
Cevapla  Emin

24 saati bulmadan genelde şarja takmış oluyorum. 🙂 Evet daha zor oldu şarj konusu, ama günlük kullanımda daha mutlu olduğumu söyleyebilirim.

Murat
Murat
7 years ago

Güzel artıları var lakin telefona takılıyken taşıması pek uygun bir ürün değil.

Metin
Metin
6 years ago

merhaba
bu kılıfı takınca telefon sürekli şarj da oluyor.case i kapatma düğmesi yok. bu pil ömrü için bir sıkıntı oluşturmaz mı?
Teşekkürler

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Metin

Hayır, pilinizin döngü sayısı artmadığı için aksine faydalı bile diyebiliriz Metin Bey.

trackback

[…] cihazınızı Smart Battery Case takılıyken yerden yere atın ?Kılıfın arkasında, Sihirli Elma’da belirtildiğine göre , 1877 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Bu pil nedeniyle kambur benzeri bir görüntü oluşuyor. […]

Ferhat Saatci
Ferhat Saatci
6 years ago

Merhaba,
İphone 7 nin ve ona has kılıfının cikmasının ardından konuyu tekrar aktif edelim dedim:)
Bugün iphone 7’ye bu kilifi aldim ve kullanmaya basladım. Aklımdaki soruları bir önceki versiyon için arkadaşlar sormuş ve cevapları almışlar.
Ben de yararlandım teşekkürler.
Bir öncekinden farkının fiziksel olarak kulaklık girişinin olmaması ve pilinin 2365mAh olması diyebiliriz sanırım.Bu defa renk olarak siyah ve beyaz olarak opsiyon bulunuyor.Kömür grisi bu model için yok. Yine bir önceki versiyonu %80 sarj edebilirken bu yeni kılıf ile (2365mAh/1960mAh(iphone 7 bataryası)) %120 olarak güncellenmiş.
Kılıfın hissiyatı ve telefonu koruması bana göre oldukça iyi sayılır. Memnun kalacağımı düşünüyorum.
Aklıma takılan tek soru sürekli şarj konumunda kalıyor olmasının batarya ömrüne olumsuz bir etkisinin olup olmamasıydı ki bunun da cevabı diğer yorumlarda verilmiş.
Teşekkürler.

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Ferhat Saatci

İyi yaptınız Ferhat Bey, söylediklerinize katılmamak elde değil. 🙂 Ben neredeyse 1 senedir beklentimin üzerinde bir “performans” aldım kılıftan.

Hem koruma, hem de pil anlamında. Bu sene de iPhone 7 için almayı düşünüyorum. Ki söylediğiniz gibi pilin büyümesi ile daha da etkili bir seviyeye gelmiş durumda bu kılıf.

Haydar Erdal
Haydar Erdal
6 years ago

iyi günler.Bu kılıfın iphone se için olanı var mı acaba?Teşekkürler

Goktug Gedik
6 years ago
Cevapla  Haydar Erdal

Hayır sadece iPhone 6s ve 7 için mevcut. Plus modeller için de yok.

SEZGİN
SEZGİN
5 years ago

iphone 7 için bu kılıfı nereden alabilirim

Tahsin Özyer
Tahsin Özyer
5 years ago
Cevapla  SEZGİN

Apple’ın sitesinde mevcut.

Uğur
Uğur
4 years ago

Merhaba bişey sormak istiyorum ben iphone 6s kullanıcısıyım ve oyun çok oynuyorum ve şarj yetmiyor smart battery case alsam yoğun bit günü çıkartırmı yani hiç olmazsa plus modeli kadar tatmin edermi şarj süresi