GÜNCELLEME: Bu yazının güncel hali için BURAYA tıklayabilirsiniz.

+++

2012’de Apple’ın neredeyse tüm ürünlerini yenilediğini sene boyunca yaptığı etkinliklerle birlikte takip ettik. Bu kadar yenilikten sonra “Hangi Mac’i almalıyım?” gibi bir yazı yazmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Yılbaşı ve hediye dönemine de yakın olduğumuzu düşünürsek, eğer bir Mac almayı düşünüyorsanız bu yazı tam size göre! :)

Sihirli elma hangi apple mac almali banner

En son geçtiğimiz sene “Hangi Mac’i almalıyım?” yazısını paylaşmış, hatta bundan 4 ay sonra da “Hangi MacBook’u almalıyım?” adı altında dizüstü modellere odaklanan bir yazı paylaşmıştım. Ancak köprünün altından çok sular aktı. Tüm ürünler yenilendi, bazıları tarihe karıştı (Beyaz MacBook), bazı ise aramıza yeni katıldı (Retina MacBook Pro) ve bu yazıları yenileme zamanı geldi. :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 1

Mac ailesinde kimler var?

Detaylara girmeden önce kısaca Mac ailesini tanıtmakta fayda var. Gidenler ve kalanlar olmasına rağmen Mac’ler yine 2’ye ayrılıyor ve hem dizüstü hem de masaüstü segmentlerinde yine 3’er tane model bizleri karşılıyor.

Sihirli elma hangi apple mac almali 2

Dizüstü Mac’ler

 1. MacBook Air (MBA)
 2. MacBook Pro (MBP)
 3. Retina MacBook Pro (rMBP)

Masaüstü Mac’ler

 1. Mac mini
 2. iMac
 3. Mac Pro

MacBook Air

Sihirli elma hangi apple mac almali 3a

Nasıl bir bilgisayar?

MacBook Air, ismi sebebiyle biraz fazla hafife alınıyor olsa da, 2012 Haziran’ından yenilenen modellere baktığımızda incecik ve çok hafif olmasına rağmen oldukça güçlü bir bilgisayar olarak göze çarpıyor. 

Sihirli elma hangi apple mac almali 4

Mobil olmayı sevdiğim ve yanımda da ağırlık taşımayı sevmediğim için ben de bir 11″ MacBook Air sahibiyim. Ve şu anda hiç de pişman olmadığımı söyleyebilirim. :) “Performans, hafiflik ve taşınabilirlik” MacBook Air’in beni vuran noktaları.

Hem istediğim tüm işleri yapabiliyorum, ki buna amatör seviyede resim ve video işleme işleri de dahil, hem de Mac’imi her zaman yanımda taşıyabiliyorum. Sanırım ben MacBook Air’imi çok seviyorum…! :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 5

MacBook Air kime göre?

Güncelleme: 2013 model MacBook Air’lerde önemli yenilikler ve iyileştirmeler yapıldı. Özellikle pil ömrünü önemli ölçüde arttıran bu yeniliklerle ilgili bilgi almak ve detayları öğrenmek için “Yeni MacBook Air’de (2013) yeni neler var?” yazısına göz atabilirsiniz.

 • Günlük kullanım için bir bilgisayar satın almayı düşünenler
 • 11 ya da 13 inç’ten fazla büyük bir ekran istemeyenler (yüksek çözünürlüklü olduğunu unutmayalım)
 • Çok yüksek performans beklentisi olmayanlar (profesyonel kullanım düşünmeyenler)
 • Uygun fiyatlı bir Mac isteyenler
 • Daha taşınabilir, hafif ve ince bir Mac isteyenler
 • Bilgisayarının hızlı açılıp kapanmasını, 30 güne varan bekleme, 7 saate ulaşan kullanım süresi ile sık sık şarj etmeyi istemeyenler
Sihirli elma hangi apple mac almali 6

MacBook Pro

Sihirli elma hangi apple mac almali 7

Nasıl bir bilgisayar?

MacBook Pro’nun retina ekranlı olmayan modelleri için artık biraz “eskidi” yakıştırması yapmanın zamanı geliyor sanırım. Çünkü hem ağırlık ve kalınlıkları ile, hem de HDD ve DVD sürücü barındırmaları ile teknolojik olarak biraz geride kalıyorlar diyebiliriz.

Sihirli elma hangi apple mac almali 8

Açıkçası bu özellikleri sebebiyle ben MacBook Pro’ları (retina ekranlı olmayanlarını) pek de tavsiye etmiyorum. Ancak elbette bütçe açısından bakarsak, MacBook Pro’lar hala güçlü, verimli ve bizleri uzun seneler tatmin edecek bilgisayarlar.

MacBook Pro kime göre?

Aslında bu kısımda çok fazla detaya girmemeyi tercih ediyorum, ve buraya yazcağım maddeleri Retina MacBook Pro için saklıyorum. :) MacBook Pro’yu ise, MacBook Air’i düşünmeyen, ancak Retina MacBook Pro seviyesine kadar çıkmak istemeyenlere öneriyorum.

Sihirli elma hangi apple mac almali 9

Artık tarihe karışmasına az bir süre kalsa da, sürekli olarak CD/DVD kullanıyorsanız yine bir MacBook Pro sahibi olmayı düşünebilirsiniz.

Retina MacBook Pro

Sihirli elma hangi apple mac almali 10a

Retina MacBook Pro ya da Retina Ekranlı MacBook Pro olarak adı geçen bu yepyeni Mac’i ilk defa WWDC’12’de görmüştük. Önce sadece 15-inç’lik ekran ile tanıştığımız Retina MacBook Pro’ya, geçtiğimiz ay bir de 13-inç’lik kardeş geldi. :) Böylece “normal” MacBook Pro’ların pabucu dama atıldı diyebiliriz…

Sihirli elma hangi apple mac almali 11

Nasıl bir bilgisayar?

MacBook Pro, tam anlamıyla yeni nesil bir profesyonel bilgisayar. Hafiflikse hafiflik, incelikse incelik, yeni teknoloji, işlemci, güç, performans, yüksek çözünürlük, pil ömrü her şey var! :) Bu kadar fazla özellik bir araya gelince elbette fiyatı da biraz yükseliyor tabi, ancak verilen her kuruşa değecek, bizi asla yarı yolda bırakmayacak kadar da iyi olduğunu unutmamak gerekiyor… :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 12

Retina MacBook Pro kime göre?

 • Yüksek işlemci gücüne ve performansa ihtiyacı olanlar
 • Yüksek performanslı bir ekran kartına ihtiyaç duyanlar (özellikle 15″ model)
 • Performans ve taşınabilirliği bir arada arayanlar
 • Resim / Video / Grafik işleme uygulamalarını yoğun olarak kullananlar
 • Yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyanlar
 • 13 ya da 15 inç’lik bir ekrana ihtiyaç duyanlar
 • 768 GB’a kadar SSD disk alanı isteyenler
 • HDMI kapısına (port) ihtiyacı olanlar
Sihirli elma hangi apple mac almali 13

Mac mini

Sihirli elma hangi apple mac almali 14

Nasıl bir bilgisayar?

Mac mini benim her zaman aklımın kaldığı, ama ihtiyaçlarıma uygun olmadığı için de hiç sahip olmadığım bir Mac. Mac mini’yi seviyorum, çünkü alınabilecek en ucuz, en ufak ve en pratik Mac, Mac mini. :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 15

Kendi ekranımız, klavyemiz ve faremiz ile kullanabildiğimiz, bu sebeplerle de varsa elimizdeki aksesuarları değerlendirmemize imkan vermesinin yanında, televizyona bağlayarak bir “media center” olarak da kullanabiliyoruz Mac mini’yi.

Mac mini kime göre?

 • Uygun fiyatlı ve ufak, ancak kaliteli bir Mac isteyenler
 • Elindeki ekran, klavye ve fareyi değerlendirmek isteyenler
 • Ortalıkta büyük bir kasa görmek istemeyenler
 • Evinde ucuza bir “media center” kurmak isteyenler
 • Nadir de olsa çantasına atıp bilgisayarını başka bir yere taşımak isteyenler
Sihirli elma hangi apple mac almali 16

iMac

Bir süredir Apple’ın çeyrek sonuçlarında masaüstü Mac’ler kan kaybediyor ve dizüstü Mac’ler artık neredeyse tüm Mac satışlarının %80’ini oluşturuyor. Ancak bu durum bile Apple’ın iMac’i her geçen yıl yenilemesine ve iyileştirmesine engel olmuyor. :) Yeni iMac geçtiğimiz ayki iPad mini etkinliğinde tanıtıldığında adeta herkeste bir şok etkisi yarattı. Çünkü kimse gerçekten böyle bir iMac beklemiyordu… :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 17

Nasıl bir bilgisayar?

Yüksek performans ya da kapasiteye ihtiyacımız varsa ancak taşınabilir bir Mac düşünmüyorsak elbette ilk bakmamız gereken model iMac. 1997’de Apple’ın yeniden doğuşunun ilk adımı olan iMac seneler içerisinde 8 kez yenilendi ve şimdiki mükemmel formuna kavuştu.

Sihirli elma hangi apple mac almali 18

21.5 ve 27-inç’lik modeller ile masaüstümüzde her zaman çok şık bir şekilde yer alan iMac, çoğunlukla tasarımcılara hitap ediyor gibi görünse de, gücü, kapasitesi ve boyutları ile taşınabilir bir Mac düşünmeyen herkesin sahip olmak isteyeceği bir bilgisayar diyebiliriz.

Sihirli elma hangi apple mac almali 19

iMac kime göre?

 • Masaüstü çözüm isteyen, taşınabilir bir Mac’e ihtiyacı olmayanlar
 • Yüksek performans ve disk kapasitesine ihtiyacı olanlar (Fusion Drive: HDD + SSD)
 • Büyük, hatta devasa ekran isteyenler :) (21.5 ve 27-inç)
 • Sadeliği ve şıklığı sevenler, evinde ya da ofisinde ek bir kasa görmek istemeyenler

Mac Pro

Sihirli elma hangi apple mac almali 20

Nasıl bir bilgisayar?

Açıkçası bu senenin hayal kırıklığı oldu Mac Pro. Daha doğrusu Mac Pro’nun ciddi bir yenilik geçirmemesi, tasarımında bir değişiklik olmaması büyük bir hayal kırıklığı yarattı desek daha doğru olabilir. Ancak Apple’ın henüz geçtiğimiz ay yenilediği iMac’i bile 2012 içerisinde piyasaya sunamama ihtimali konuşulurken Mac Pro’nun gecikmesi sanırım çok da şaşırtıcı değil.

Sihirli elma hangi apple mac almali 21

Apple’ın çok şık devasa kasası içerisinde yer alan en güçlü masaüstü modeli olan Mac Pro, büyük ihtimalle 2013’te önemli bir yenilik görecek. Bu sebeple şu sıralar Mac Pro almak için iyi bir zaman değil gibi görünüyor.

Mac Pro kime göre?

 • Tamamen profesyonel işlerle uğraşanlar
 • İşlemci, bellek, disk seçimlerinde en yüksek performansı hedefleyenler
 • Donanım özelleştirmesine fazlaca ihtiyaç duyanlar
 • Devasa kasa için yer problemi olmayanlar

Sihirli elma hangi apple mac almali 22

Karşılaştırma Tablosu

Apple yeniliklerle geçen 2012’nin ardından karşılaştırma tablosunu da yenilemiş. Yeni sayfada 3 farklı Mac modelini seçerek, yanyana karşılaştırabiliyoruz.

Siz de seçeceğiniz 3 Mac’i karşılaştırmak için Apple’ın Mac karşılaştırma tablosuna göz atabilirsiniz.

Sihirli elma hangi apple mac almali 23

Ayrıca Apple Türkiye’nin sitesinde de güzel bir karşılaştırma sayfası mevcut. Belki de buraya da göz atmak istersiniz? :)

Sihirli elma hangi apple mac almali 24

Almak için doğru zaman mı?

(Güncellendi) Buna şu şekilde yanıt vermek en doğrusu olur sanırım:

 • MacBook Air: En son Temmuz 2013’te yenilendi. 2014 yaz aylarına kadar yenilenmesi beklenmiyor.
 • MacBook Pro: En son 2012 sonunda yenilendi. Özel bir sebep yoksa, retina modelleri düşünmek daha anlamlı. 2013’te son kez görebiliriz kendisini.
 • Retina MacBook Pro: 15-inç model en son Haziran 2012’de yenilendi. 13 inç model ise Ekim 2012’de. MacBook Air almayı düşünmüyorsanız, Retina MacBook Pro sizi fazlasıyla memnun edecektir.
 • Mac mini: En son Ekim 2012’de yenilendi.
 • iMac: En son Eylül 2013’te yenilendi.
 • Mac Pro: En son Haziran 2012’de özellikle güncellendi. 2013’te önemli bir güncelleme geçirmesi bekleniyor.

Sihirli elma hangi apple mac almali 25

Karar sizin… :)

Siz hangi Mac modelini tercih ediyorsunuz? Ya da şimdi bir Mac alacak olsanız hangisini alırdınız?

Yanıtınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz… :)Okuduğunuz için teşekkürler!

Diğer tüm yazılarda olduğu gibi, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutudan girerek paylaşırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Eğer bu yazı işinize yaradıysa, paylaşarak çevrenizdeki arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz:


Bunlar da işinize yarayabilir:

 • Mac ile yeni tanıştıysanız veya Mac’inizi daha yakından tanımak istiyorsanız Yeni Başlayanlar için Mac sayfasına,
 • Tüm yazılara göz atmak ve içerisinde arama yapmak için Arşiv sayfasına,
 • Bir Mac almayı düşünüyorsanız öncelikle "Ne zaman almalıyım?" sayfasına, sonra da "Hangi Mac'i almalıyım?" sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Apple ve Mac ailesiyle ilgili tüm sorularınız için de Soru & Cevap sayfamızda sorabilirsiniz. Böylece cevabı bilen takipçilerimizin de yardımıyla sorunuza çok daha kısa sürede cevap alabilirsiniz... :)

Sihirli Elma'daki yazılarımızı günlük olarak takip etmek isterseniz e-posta bültenimize ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.
Söz veriyoruz, e-posta adresinizi asla kimseyle paylaşmayacağız ve bültenimiz dışında bir gönderim yapmayacağız... :)

Google+ profili