Ana sayfa » İpuçları » Mountain Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar

Mountain Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar

59
PAYLAŞ

Siz de Mountain Lion’ı heyecanla bekliyor, ilk geçenlerden biri olmak istiyor musunuz? Bu yazıyı okuduktan sonra Mountain Lion’a geçmek için hazır olacaksınız. 🙂 Geçtiğimiz sene olduğu gibi, bu sene de yeni işletim sistemini yüklemeden önce işimize yarayacak bazı detayları bu yazıda toparlamaya ve sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik banner

Mountain Lion için Temmuz ayını bekledik, ve sonunda Temmuz ayı geldi, şimdi ise “acaba ne zaman yayınlanacak?” diye bekliyoruz. 🙂 Ancak Mountain Lion’a geçmeden önce biraz hazırlık yapmakta fayda var…

Mac’im Mountain Lion için uygun mu?

Mac’imize Mountain Lion yükleyebilmek için genel gereksinimleri şöyle özetleyebiliriz:

 • İşletim sistemi: Snow Leopard (OS X 10.6.8) ve üzeri
 • Bellek: En az 2 GB RAM
 • Disk Alanı: En az 8 GB
 • İşlemci: 64-bit Intel Core 2 Duo ve üzeri
 • İnternet bağlantısı 🙂
Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 1 islemci

Eğer Snow Leopard kullanıyorsak, Lion’a geçmediysek bile direkt olarak Mountain Lion’a geçiş yapabiliyoruz. Ancak bu durumda en güncel sürüm olan 10.6.8’e sahip olmamız gerekiyor.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 2 snow leopard

Eğer Mac’imizde yer sorunu yaşıyorsak, ve 8 GB’tan daha az bir alana sahipsek, geçiş öncesinde ufak bir temizlik yapmak iyi olabilir. Aksi halde geçiş yapamayabilir ya da performans sorunları yaşayabiliriz. Bunun için diskimizdeki film veya dizi gibi büyük dosyaları temizleyebilir, ya da CleanMyMac gibi bir uygulamadan yardım alabiliriz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 3 cleanmymac

Hangi Mac modelleri Mountain Lion’a geçiş yapabiliyor? 

Daha da net bir resim çizmek gerekirse, aşağıdaki modellerden birine sahipsek Mountain Lion’ı yükleyebiliyoruz. 🙂

 • MacBook Air (2008-sonu veya daha yenisi)
 • MacBook (2008-sonu Aluminyum, ya da 2009-başı veya daha yenisi)
 • MacBook Pro (2007-ortası/sonu veya daha yenisi)
 • Mac mini (2009-başı veya daha yenisi)
 • iMac (2007-ortası veya daha yenisi)
 • Mac Pro (2008-başı veya daha yenisi)
 • Xserve (2009-başı)
Apple’ın Mountain Lion için sistem gereksinimleri sayfasına göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 4

Eğer Lion kullanıyor ve Mac’inizin modelini öğrenmek istiyorsak “Bu Mac Hakkında” yazısındaki yöntemle Mac’imizin modelini kolayca bulabiliyoruz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 5a

Eğer Snow Leopard kullanıyorsak yukarıdaki yöntem ile Mac’imizin modelini öğrenemiyoruz. Ancak Mactracker adlı uygulama sayesinde Mac’imizle ilgili bilgi almamız mümkün. Bu uygulamayı Mac App Store’dan yükledikten sonra çalıştırdığımızda açılan soldaki menüden “This Mac”i seçerek Mac’imizle ilgili detaylı bilgiyi alabiliyoruz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 6 mactracker 1

Örneğin benim eski 2008-sonu aluminyum MacBook modelimin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 7 mactracker 2

Ancak hatırlatmakta fayda var, uygulama en son mart 2012’de güncellendiği için 2012 model Mac’ler henüz listelerde yok… 🙂

Hazırlıklar

Diskimizi Kontrol Edelim

Mountain Lion’a geçiş sırasında sorun olmaması için açılış diskimizi ne olur ne olmaz diye önceden kontrol etmekte fayda var. Bunun için şu adımları izliyoruz:

Disk İzlencesi uygulamasını çalıştırıyoruz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 8

Sol taratan diskimizi seçtikten sonra, sağ taraftaki “İlk Yardım” sekmesi içerisindeki “Diski Doğrula” butonuna tıklıyoruz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 9a

Diskimiz kontrol edilmeye başlıyor. İşlem yapılırken bir süre Mac’imizi kullanamayabiliriz, hatta Mac’imiz kilitlenmiş gibi görünebilir. Bu yüzden boş bir zamanda yapmak daha iyi olabilir. Ancak ortalama 4-5 dakika içerisinde işlemin bitmiş olması gerekiyor.

Benim 256 GB’lık SSD diskimde işlem saniyeler içerisinde bitti… 🙂 Eğer sorun yoksa aşağıdaki gibi bir ekran görüyoruz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 10

Eğer bir problem varsa, diskimizi “Kurtarma Modu” ile açarak ya da hazırladığımız kurtarma diski ile açarak “Diski Onar” butonuna tıklamamız gerekebilir.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 11

Yedek Alalım

Ve elbette ki en kritik konu tahmin edebileceğiniz gibi yedek almak. Mac’in çok başarılı olduğu bu konuda Time Machine’i kullanarak kolayca yedek alabiliyoruz. Eğer Time Machine’i daha önce duymadıysanız “Time Machine ile Mac’imizi Yedeklemek” yazısına göz atabilirsiniz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 12 time machine

Sihirli Elma takipçilerinine bu konuyu o kadar çok hatırlatıyorum ki, umuyorum siz de düzenli olarak yedek alıyorsunuzdur… 🙂 Ancak elbette böyle önemli bir güncelleme öncesinde, aldığımız yedekleri kontrol etmekte fayda var. En azından son yedeğimizi açarak eski bir dosyayı deneme amaçlı geri getirerek bu yedeği test edebiliriz.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 13

Uygulamalarımızı ve İşletim Sistemini Güncelleyelim

Mac App Store Uygulamaları

Geçiş öncesinde dikkat etmemizde fayda olan bir diğer konu da uygulamalarımızın güncel olması. Bunun için Mac App Store üzerinden tüm uygulamalarımızı güncellemeli ve son sürümlerini kullanmalıyız. Bu işin kolay kısmı… 🙂

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 14

Diğer Uygulamalar

Ancak Mac App Store üzerinde olmayan diğer uygulamaları da en azından 1 defa çalıştırarak, varsa güncellemelerini tek tek yüklememiz gerekiyor. Böylece geçiş öncesinde destekleyen tüm uygumalalarımızı uyumlu hale getirmiş oluyoruz.

İşletim Sistemi (Mac OS X)

Ayrıca Mountain Lion’a geçmek için işletim sistemimizin son sürümünü yüklemiş olmamız gerekiyor. Eğer hala yapmadıysak, bunun için Apple menüsünden “Yazılım Güncelleme”ye tıklayarak Lion ya da Snow Leopard’ın son sürümlerini yükleyebiliriz.

 • Lion için son sürüm 10.7.4
 • Snow Leopard içinse son sürüm 10.6.8
Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 15

Bekleyelim… 🙂

Ve son olarak da internet bağlantımızın çalıştığından ve hızlı olduğundan emin olduktan sonra beklemeye devam ediyoruz… 🙂

Böyle öncemli ve büyük güncellemeler öncesinde son olarak hatırlatmak istediğim birkaç konu daha var:

 • Geçiş için acele etmeyin. 🙂 Ufak bir güncelleme değil, tüm işletim sistemi yenileniyor.
 • Mutlaka Mac App Store üzerinden yüklemeyi yapın. Alternatif yükleme senaryoları sunanları dinlemeyin, beta sürümleri sakın yüklemeyin.
 • Günlük işlerinizi yürüttüğünüz kritik bilgilerle dolu olan Mac’inize yüklemeden önce en az birkaç gün bekleyin. Her ne kadar test edilse de zaman zaman sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunlar ve çözümler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.
 • Mutlaka çalışan bir yedeğiniz olsun. Ne olur ne olmaz… 🙂

Küçük bir Hatırlatma: Çok soru geldiği için eklemek istedim. Mountain Lion’ı yüklediğimiz zaman hiç bir verimiz, uygulamamız ya da ayarımız silinmeyecek. 🙂 Ancak yine de tedbirli olup yedek almamız faydalı olabilir… 🙂

Eğer Snow Leopard’dan Mountain Lion’a geçiş yapacaksanız mutlaka “Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” yazısını okumanızı öneriyorum. Lion’a geçerken dikkat edilmesi gereken çok daha fazla konu vardı. Bu yüzden bu yazıyı okumanız sizin için kritik önem taşıyor olabilir. Özellikle eski PowerPC uygulamalarını destekleyen Rosetta’nın Lion ile birlikte hayatımızdan çıkması önemli bir değişiklik.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 16

Mountain Lion yayınlandığında nasıl yükleyeceğim?

Bu konuda ayrı bir yazı paylaşacağım. Dolayısıyla Mountain Lion’a geçmeden önce bu yazıyı okumanız faydalı olabilir. Ancak şimdilik Mountain Lion’ın yayınlanmasını bekliyoruz… 🙂

$19.99’a satın alabileceğimiz Mountain Lion ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz WWDC ’12 sonrasında paylaştığım “Mountain Lion ile yeni neler geliyor?” yazısına göz atabilirsiniz.

Mountain lion hero


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Subscribe
Notify of
guest
59 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
Recai Poyraz
Recai Poyraz
9 years ago

Faydali bir yazi olmus ellerinize saglik…
Birde sirket bilgisayari kullanan benim gibiler gecis icin sirketin talimatini beklemek zorunda kalmasalar pekte guzel olurdu 🙂

Emin
Emin
9 years ago

Mountainlion yuklerken resimlerim silinecek mı ? Veya müziklerim ve uygulamalarım ?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Emin

Hayır, hiç bir şey silinmeyecek ve ayarlarınız bile değişmeyecek. Ama yine de her ihtimale karşı yedek almanızda fayda var 🙂

Muammer
Muammer
9 years ago

Tüm uygulamalarımız güncel olmazsa ne kadar sıkıntı oluşturur. Ben geçen gün yeni bir Mac aldım ve icinden iLife paketi çıktı. Ama güncel degil. Satın almadığım icin de güncellemesini yapamıyorum diye biliyorum. Be yapmalıyım?

Bir de, eğer deneme sürümünde bir uygulamamız varsa, bir sorun oluşturur mu

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Muammer

Hiç sıkıntı oluşturmayabilir de. Ancak yine de risk almaya gerek yok 🙂

Muammer
Muammer
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkürler. Peki bu uygulamaları ileride herhangi bir şekilde güncelleme imkanım var mı? Yoksa mecburen satın mı almalıyım? Yada sonsuza kadar güncellemeden de kulanabilir miyim? 😀

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Muammer

Mac’inizle birlikte iLife paketi zaten geliyor 🙂 Bu uygulamalar sizin 🙂 Güncellemeleri yapabilirsiniz.

Yeni sürümleri, iPhoto ’12 veya ’13 mesela, çıktığında onları satın almak gerekebilir sadece…

Muammer
Muammer
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Aaa.. 😀 Ben Mac’i bana getiren arkadaş kendi hesabı ile yükledi sanmıştım. Bu güzel bir haber oldu şimdi benim için.. 🙂 Teşekkürler..

T Ozcan
T Ozcan
9 years ago

Benim cihazım Early 2011 ve lion içinde yüklüydü aldığımda il alınmış olduğu için format atma istiyordum bunun yerine yeni işletim sistemini sıfırdan kurabilirmiyim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  T Ozcan

Kurulum sırasında diskinizi silerek Mountain Lion’ı sıfırdan yükleme imkanınız olmayabilir. Bunu göreceğiz gelecek haftalarda.

Ancak yüklemeyi yaptıktan sonra şuradaki yöntemi kullanarak diskinizi silerek sıfırdan kurabilirsiniz elbette. http://www.sihirlielma.com/2011/11/29/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-hazirlik-silmek/

T Ozcan
T Ozcan
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

peki mountion lion u kurduktan sonra tekrar formatlma işlemi yaptığımda mountion lion mu kurulu olacak yoksa sadece lion mu ?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  T Ozcan

Mountain Lion’ı kurduktan sonra özel olarak uğraşmadığınız sürece yine Lion’a geri dönemezsiniz.

Geçiş sonrasında yazıda bahsedilen yöntemleri uyguladığınız zaman yine Mountain Lion kurulacaktır.

Muratweb
Muratweb
9 years ago

Ben siteye girdigimde surekli mobil temaya yonleniyorum. Dun boyle bir sorun yoktu nasil duzeltebiliriz.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Muratweb

Hangi cihazı ve tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

Muratweb
Muratweb
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Merhaba suanda duzelmis windows 7 kullaniyorum firefox ile girmistim.

Fgedik
Fgedik
9 years ago

Is seyahatimden döner dönmez, adim adim siraladiginiz islemleri yapacagim. Yukleme sirasinda, oncesinde ya da sonrasinda format atma sansimiz var mi acaba?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Fgedik

Yükleme sonrasında temiz bir sistem kurulumu yapabilirsiniz. Şu yazıda bahsedilen yöntemin benzerini uygulamanız gerekiyor: http://www.sihirlielma.com/2011/11/29/lion-sifirdan-yeniden-yuklemek-hazirlik-silmek/

hakan
hakan
9 years ago

göktuğ bey biraz konu dışı olcaka ama file vault hakkında bir bilgilendirme yazısı yazmanız mümkün mü
bu özelliği kullanmam gereken bir yerde çalışıyorum da
bilmediğim bir özellek olduğu için de verilerim kaybolur diye cesaret edemedim.
şimdiden teşekkürler.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  hakan

Bu konu benim de gündemimde var 🙂 FileVault’u Mountain Lion’a geçtikten sonra inceleyeceğim… 🙂

Ali.
Ali.
8 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

abi sitede görmedim bu ay içinde yazabilir misin?

Cingozh
Cingozh
9 years ago

Biri benim diğeri kuzenimin olmak üzere evde iki tane mac var.Birinden indirsek diğerinden aynı apple hesabıyla giriş yaparak ücret ödemeden ona da yukleyebilir miyiz?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Cingozh

Evet, Apple bu konuda aynı ev içerisindeki Mac’ler için aynı Apple Kimliğini kullanabileceğimizi belirtiyor. Bir kısıtlama yok.

Onnick
Onnick
9 years ago

Merhabalar Göktuğ bey ben henüz snow leopard kullanıyorum ve konfigrasyonum Mountain Lion için uygun değil sanırım
Çünkü benim Macbook 2007 model benim sorum şu sizce apple mountain lionu appstore’da yayınladığı zaman osx lion’u appstore’dan kaldırırmı?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Onnick

Güzel soru 🙂 Bilemiyorum, ancak böyle bir şüpheniz varsa şimdiden satın almanızı önerebilirim 🙂

Ciwmen
Ciwmen
9 years ago

Selamlar yazınız yine her zaman ki gibi çok güzel, sabırsızlıklar bekliyorum yeni işletim sistemini ama benim size bir sorum olacaktı: Ben geçen sene Macbook Air i7 4gbramli mack aldım fakat sonradan bu leptopda düzgün oyun oynanılamadığını öğrendim, şimdi bir akrabam bunu istiyor ve değiştirmeye karar verdim sizce macbook pro retinanın en düşük versiyonu nasıl olur istediğim gibi oyun oynayabilir miyim yoksa bu leptoba devam mı edeyim? Şimdiden teşekkürler…

Ömer
Ömer
9 years ago

Göktuğ bey merhaba benim kafama takılan soru 
Bu 
Mountain Lion   recovery deki lion u da mı yükseltiyor sonradab sıfır kurulum yaptığımızda tekrar mı internetten indirip yükseltme yapıcaz mountain sürümüne
2.olarak  yeni lion  time machine deki eski sürüm üstüne nasıl yedekleme yapabilcek bu yedekleme sağlıklı olur mu. kolay gelsin

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Ömer

Evet, kurtarma diskimiz de ML’a geçtikten sonra hep ML kurulumu yapacak.
ML’a geçtikten sonra Time Machine’i çalıştırdığınızda hiç bir şey değişmeyecek. Apple bu konuları kendisi hallediyor… 🙂

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Ancak bir kere ML’da aldığınız yedeği, daha sonra Lion’a (eski sisteme) yükleyemeyebilirsiniz. Geriye doğru olarak bu işlem gerçekleşmeyebilir. Aman dikkat.. 🙂

trackback

[…] geliyor?” yazısına göz atabilir, geçiş için hazırlıklarınızı yapmadıysanız “Mountain Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” yazısına göz […]

trackback

[…] Lion ile yeni neler geliyor? Mountain Lion ‘a geçmeden önce yapmamız gerekenler. Benzer Yazı Yok.. Siz de yorumda […]

trackback

[…] yapmadan önce bazı hazırlıklar yapmak iyi olabilir. Bu hazırlıkları yapmak için “Mountain Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” adlı yazıya göz […]

Fatih
Fatih
9 years ago

Göktuğ Bey meraba,
ML yüklemeden önce bilgisayarımda yer açmaya çalışıyorum da. kullanabileceğim tek harici diski time machine yedeği olarak kullanıyor. Bahsettiğim harici disk te dolmuş. ben de harici diskteki time machine yedek klasörlerinden eski olanlarından seçerek sildim. ancak hala harici diskin boş alanı hiç değişmedi. yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkürler.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Fatih

Çöpü boşaltmayı deneyebilirsiniz.

Fatih
Fatih
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

TM diski bağlayınca sildiğim yedekler çöp kutusunda duruyor. ve çöpü boşaltmıyor. anlaşılan genelde TM yedeklerini silme imkanı yok.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Fatih

Çöpü neden boşaltamıyorsunuz?

trackback

[…] defa bir kontrol yapmakta fayda var… 🙂 Hangi hazırlıklar yapmamız gerektiğini bilmiyorsanız “Mountain Lion’a geçmeden önce yapmamız gereken hazırlıklar” yazısına göz […]

misafir7
misafir7
9 years ago

ben mountain lionu bu gün yükledim fakat memnun kalmadığım noktalar var. öncelikle bilgisayarım kapanmıyor ve snow leopardta alıştığım bazı özellikler bunda mevcut değil. geri dönmek istiyorum nasıl geçebilirim tekrar snow leoparda ?

Ibanez
Ibanez
9 years ago

Göktuğ Bey ben yakın zamanda Vatan Computer’dan MacBook Pro 13.3″ Intel i5 işlemcili 2012 model notebook almayı düşünüyorum acaba Mountain Lion’u yüklerken sorun çıkarır mı?Ben aldığım gibi başvuru yapacağım.Son olarak aldığımda gelen iLife paketi silinirmi ve silinirse satın almadan tekrar yükleme yolu var mı?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Ibanez

iLive paketinin silinmemesi gerekiyor. Ancak ilk aldığınızda zaten sizin Apple kimliğinize işlenecek bu uygulamalar. Daha sonra da silinse bile Mac App Store’dan ücretsiz indirebilirsiniz yeniden.

Mountain Lion konusunda ise şu ana kadar çözülemeyen bir sorun olmadı. Tüm Mac satın almış kullanıcılar teker teker kodlarına kavuştu 🙂

Muammer
Muammer
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Bir tek ben geçemedim hala. :S Başvurum yetkii satıcı değil bahanesi ile red edildi. Durumumu support kısmından açıklıyorum, ancak geri dönüş alamıyorum. Neredeyse 10 gün geçti ML’ın çıkmasından, ben hala uğraşıyorum.. :/

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Muammer

Muammer Bey iletişim kısmından mesaj atabilir misiniz size gelen yanıtı, yardımcı olmak isterim. Sizin de sorununuz en kısa sürede çözülür umarım…

Ibanez
Ibanez
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Göktuğ Bey çok teşekkür ederim Mac’e alışamam gibi düşüncelerim vardı bunu siteniz sayesinde giderdim en kısa zamanda bir MacBook edineceğim ve 6 senelik emektarım Acer Aspire 5715Z’den kurtulacağım 🙂

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Ibanez

Şimdiden hayırlı olsun diyorum o halde… 🙂

Ibanez
Ibanez
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkür ederim 🙂

mbk
mbk
9 years ago

mac os x 10.5.8 kullanıyorum, direk olarak mountain lion a geçiş yapabilir miyim? 

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  mbk

Hayır, Snow Leopard ya da Lion kullanıyor olmanız gerekiyor geçiş yapabilmek için.

Agop_ali
Agop_ali
9 years ago

macbook um 2007 model görünüyor acaba özelliklerini yükseltiğim zaman ram 2 gb gibi mountain lion kurma ihtimalim olur mu 

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Agop_ali

Eğer yukarıdaki teknik yeterlilikleri sağlıyorsanız kullanabilirsiniz.

Görkem Yamak
Görkem Yamak
9 years ago

Merhabalar. Benim Mac’im Mac OS X 10.6.8 ve diğer özellikler yüklemek için uygun. acaba Mountain Lion’ı yükleyebiliyor muyum?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Görkem Yamak

Eğer tüm koşulları sağlıyorsanız elbette geçebilirsiniz… 🙂

trackback

[…] Mountain Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar […]

zeynep
zeynep
8 years ago

hiçbirşey anlamıyorum ve yapamıyorum.mac benim için kabus oldu.ne yapacağımı bilemiyorum.Bursa’da oturuyorum,burda bana yardımcı olacak bir yer var mı acaba?bir sürü yapmam gereken şey var mac için ama olmuyor işte..

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  zeynep

Zeynep Hanım sorununuzu yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım…? 🙂

Kaan
Kaan
8 years ago

15 inç 2011 de aldığım macbook pro’ma Snow leopard’dan mountain liona geçiş yaptım ancak şarjı öncekine göre belirgin şekilde az gitmeye başladı bunun nedeni nedir? Eğer bu şarj durumuna çözüm bulamazsam snow leoparı geri nasıl yüklerim? Yardımcı olursanız sevinirim…

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Kaan

Merhaba Kaan Bey.

Mountain Lion ilk 2 sürümünde şarj süresini önemli ölçüde azaltıyordu. Ancak 10.8.3 ile bu sorun düzeldi. Şuradaki yazıya göz atabilirsiniz: http://www.sihirlielma.com/2012/09/21/os-x-10-8-2-pil-omru/

Kaan
Kaan
8 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Teşekkürler Göktuğ bey yazınızı okudum ancak zaten 10.8.3 son sürüm kullanıyorum ve %100 dolu iken tek google chrome açık olduğu halde pil ömrü 3 saat gözüküyor bunun daha fazla olması gerekmez mi acaba?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Kaan

Chrome’da açık olan sekmelerde Flash çalışıyorsa 3 saatin altına da düşebilir. 🙂 Flash ne yazık ki çoğunlukla problem yaratıyor bu konuda…

Şu yazılarda da bu konuya değinmiştim, göz atabilirseniz faydalı olabilir Kaan Bey.

http://www.sihirlielma.com/2011/07/28/sicak-mac-serin-sogutma-fan/

http://www.sihirlielma.com/2011/01/04/macbookumuzun-pil-omrunu-uzatmak/

Selamlar.

aziz
aziz
7 years ago

merhabalar benim mac g5 kasam var yalnız ona imovie yeni sürüm yüklemek istiyorum yüklemiyor acaba mac 10.5.8 versiyonu olduğu içinmi yüklemiyor,eğer ondansa nasıl yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim

aziz
aziz
7 years ago

merhablar göktuğ bey 10.5.8 sürümüne imovie yeni sürüm yüklenirmi