Ana Sayfa İpuçları Mavericks’e Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar

Mavericks’e Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar

69

Mavericks’i WWDC’de ilk defa duyduktan sonra bütün yaz bekledik, beta’larını takip ettik, ve sonunda o gün geldi çattı. Mavericks artık indirilebiliyor. Peki biz Mavericks’e hazır mıyız? Mac’imiz hazır mı? 

Siz de Mavericks’i heyecanla bekliyor, ilk geçenlerden biri olmak istiyor musunuz? Bu yazıyı okuduktan sonra Mavericks’e geçmek için hazır olacaksınız. 🙂 Geçtiğimiz sene olduğu gibi, bu sene de yeni işletim sistemini yüklemeden önce işimize yarayacak bazı detayları bu yazıda toparlamaya ve sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 1a

Bu akşamki etkinlikle Apple bir süredir beklediğimiz Mavericks’i sonunda yükleyebileceğimiz haberini verdi. Hatta ilk defa işletim sistemini tamamen ÜCRETSİZ hale getirdiğini duyurdu! 🙂 Biz de artık mevcut sistemimizi Mavericks’e geçirebiliriz. Ancak Mavericks’e geçmeden önce biraz hazırlık yapmakta fayda var… 🙂

Mac’im Mavericks için uygun mu?

Mac’imize OS X 10.9 Mavericks yükleyebilmek için genel gereksinimleri şöyle özetleyebiliriz:

 • İşletim sistemi: Snow Leopard (OS X 10.6.8) ve üzeri
 • Bellek: En az 2 GB RAM
 • Disk Alanı: En az 8 GB
 • İşlemci: 64-bit Intel Core 2 Duo ve üzeri
 • İnternet bağlantısı 🙂

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 2

Eğer Snow Leopard kullanıyorsak, Lion’a veya Mountain Lion’a geçmediysek bile direkt olarak Mavericks’e geçiş yapabiliyoruz. Ancak bu durumda en güncel sürüm olan 10.6.8′e sahip olmamız gerekiyor.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 3

Eğer Mac’imizde yer sorunu yaşıyorsak, ve 8 GB’tan daha az bir alana sahipsek, geçiş öncesinde ufak bir temizlik yapmak iyi olabilir. Aksi halde geçiş yapamayabilir ya da performans sorunları yaşayabiliriz. Bunun için diskimizdeki film veya dizi gibi büyük dosyaları temizleyebilir, ya da CleanMyMac gibi bir uygulamadan yardım alabiliriz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 4

Hangi Mac modelleri Mavericks’e geçiş yapabiliyor?

Daha da net bir resim çizmek gerekirse, aşağıdaki modellerden birine sahipsek Mavericks’i yükleyebiliyoruz. 🙂

 • MacBook Air (2008-sonu veya daha yenisi)
 • MacBook (2008-sonu Aluminyum, ya da 2009-başı veya daha yenisi)
 • MacBook Pro (2007-ortası/sonu veya daha yenisi)
 • Mac mini (2009-başı veya daha yenisi)
 • iMac (2007-ortası veya daha yenisi)
 • Mac Pro (2008-başı veya daha yenisi)
 • Xserve (2009-başı)

Apple’ın Mavericks’e geçiş yapmak için gereken sistem gereksinimleri sayfasına göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 5

Eğer Lion veya Mountain Lion kullanıyor ve Mac’inizin modelini öğrenmek istiyorsak “Bu Mac Hakkında” yazısındaki yöntemle Mac’imizin modelini kolayca bulabiliyoruz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 10a

Eğer Snow Leopard kullanıyorsak yukarıdaki yöntem ile Mac’imizin modelini öğrenemiyoruz. Ancak Mactracker adlı uygulama sayesinde Mac’imizle ilgili bilgi almamız mümkün. Bu uygulamayı Mac App Store’dan yükledikten sonra çalıştırdığımızda açılan soldaki menüden “This Mac”i seçerek Mac’imizle ilgili detaylı bilgiyi alabiliyoruz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 8

Örneğin benim eski 2012-ortası MacBook Air’imin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 9

Hazırlıklar

Diskimizi Kontrol Edelim

Mavericks’e geçiş sırasında sorun olmaması için açılış diskimizi ne olur ne olmaz diye önceden kontrol etmekte fayda var. Bunun için şu adımları izliyoruz:

Disk İzlencesi uygulamasını çalıştırıyoruz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 11

Sol taratan diskimizi seçtikten sonra, sağ taraftaki “İlk Yardım” sekmesi içerisindeki “Diski Doğrula” butonuna tıklıyoruz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 12

Diskimiz kontrol edilmeye başlıyor. İşlem yapılırken bir süre Mac’imizi kullanamayabiliriz, hatta Mac’imiz kilitlenmiş gibi görünebilir. Bu yüzden boş bir zamanda yapmak daha iyi olabilir. Ancak ortalama 4-5 dakika içerisinde işlemin bitmiş olması gerekiyor.

Benim 256 GB’lık SSD diskimde işlem saniyeler içerisinde bitti… 🙂 Eğer sorun yoksa aşağıdaki gibi bir ekran görüyoruz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 13

Eğer bir problem varsa, diskimizi “Kurtarma Modu” ile açarak ya da hazırladığımız kurtarma diski ile açarak “Diski Onar” butonuna tıklamamız gerekebilir.

Yedek Alalım

Ve elbette ki en kritik konu tahmin edebileceğiniz gibi yedek almak. Mac’in çok başarılı olduğu bu konuda Time Machine’i kullanarak kolayca yedek alabiliyoruz. Eğer Time Machine’i daha önce duymadıysanız “Time Machine ile Mac’imizi Yedeklemek” yazısına göz atabilirsiniz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 14

Sihirli Elma takipçilerinine bu konuyu o kadar çok hatırlatıyorum ki, umuyorum siz de düzenli olarak yedek alıyorsunuzdur… 🙂 Ancak elbette böyle önemli bir güncelleme öncesinde, aldığımız yedekleri kontrol etmekte fayda var. En azından son yedeğimizi açarak eski bir dosyayı deneme amaçlı geri getirerek bu yedeği test edebiliriz.

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 15

Uygulamalarımızı ve İşletim Sistemini Güncelleyelim

Mac App Store Uygulamaları

Geçiş öncesinde dikkat etmemizde fayda olan bir diğer konu da uygulamalarımızın güncel olması. Bunun için Mac App Store üzerinden tüm uygulamalarımızı güncellemeli ve son sürümlerini kullanmalıyız. Bu işin kolay kısmı… 🙂

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 16

Diğer Uygulamalar

Ancak Mac App Store üzerinde olmayan diğer uygulamaları da en azından 1 defa çalıştırarak, varsa güncellemelerini tek tek yüklememiz gerekiyor. Böylece geçiş öncesinde destekleyen tüm uygumalalarımızı uyumlu hale getirmiş oluyoruz.

İşletim Sistemi (OS X)

Ayrıca Mavericks’e geçmek için işletim sistemimizin son sürümünü yüklemiş olmamız gerekiyor. Eğer hala yapmadıysak, bunun için Apple menüsünden “Yazılım Güncelleme”ye tıklayarak Lion ya da Snow Leopard’ın son sürümlerini yükleyebiliriz.

 • Mountain Lion için son sürüm 10.8.5
 • Lion için son sürüm 10.7.5
 • Snow Leopard içinse son sürüm 10.6.8

Sihirli elma mavericks gecis oncesi hazirlik 17

Mavericks’i yüklemeye hazırız, ama…

Ve son olarak da internet bağlantımızın çalıştığından ve hızlı olduğundan emin olduktan sonra artık son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.

Ancak böyle önemli ve büyük güncellemeler öncesinde son olarak hatırlatmak istediğim birkaç konu daha var:

 • Geçiş için acele etmeyin. 🙂 Ufak bir güncelleme değil, tüm işletim sistemi yenileniyor.
 • Mutlaka Mac App Store üzerinden yüklemeyi yapın. Alternatif yükleme senaryoları sunanları dinlemeyin, beta sürümleri sakın yüklemeyin.
 • Günlük işlerinizi yürüttüğünüz kritik bilgilerle dolu olan Mac’inize yüklemeden önce en az birkaç gün bekleyin. Her ne kadar test edilse de zaman zaman sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunlar ve çözümler hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.
 • Mutlaka çalışan bir yedeğiniz olsun. Ne olur ne olmaz… 🙂

Mavericks’e geçişte verilerim silinecek mi?

Küçük bir Hatırlatma: Çok soru geldiği için eklemek istedim. Mavericks’i yüklediğimiz zaman hiç bir verimiz, uygulamamız ya da ayarımız silinmeyecek. 🙂 Ancak yine de tedbirli olup yedek almamız faydalı olabilir… 🙂

Ayrıca, eğer Snow Leopard’dan Mavericks’e geçiş yapacaksanız mutlaka “Lion’a Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” yazısını okumanızı öneriyorum. Lion’a geçerken dikkat edilmesi gereken çok daha fazla konu vardı. Bu yüzden bu yazıyı okumanız sizin için kritik önem taşıyor olabilir. Özellikle eski PowerPC uygulamalarını destekleyen Rosetta’nın Lion ile birlikte hayatımızdan çıkması önemli bir değişiklik.

Sihirli elma mountain lion gecis oncesi hazirlik 16

Mavericks’e geçmeye hazırım. Peki nasıl yükleyeceğim?

Bu konuda ayrı bir yazı paylaşacağım. Dolayısıyla Mavericks’e geçmeden önce o yazıyı okumanız faydalı olabilir. Ancak sizi kısa bir süre daha bekleteceğim. 🙂

Yine de Mavericks’e göz atmak, Mac App Store’dan incelemek isterseniz buyrun aşağıya tıklayın, ya da “Mavericks Mac App Store’da” yazısına göz atın… 🙂

Ücretsiz olarak indirip yükleyebileceğimiz Mavericks ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz WWDC ’13 sonrasında paylaştığım “Mavericks ile yeni neler geliyor?” yazılarına göz atabilirsiniz.

Sihirli elma os x 10 9 mavericks 1


Sihirlielma.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Sihirlielma okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Bir Yorum Bırakın

69 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar
trackback

[…] yapmadan önce bazı hazırlıklar yapmak iyi olabilir. Bu hazırlıkları yapmak için “Mavericks’e Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” adlı yazıya göz […]

Onur Karataş
Onur Karataş
9 years ago

Göktuğ hocam, yazıda iki kere ”Mavericks”yerine ”Mountain Lion” kullanılmış. Sanırım 1.5 saatlik event, bizler gibi sizi de biraz yordu. 🙂

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Onur Karataş

Biliyordum başıma bunun geleceğini. Güya güzelce kontrol etmiştim. 🙂 Bulduklarımı düzelttim, teşekkürler paylaştığınız için. Var mı hala hatalı bir yer? 🙂

Onur Karataş
Onur Karataş
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Yazıyı yeniden okudum, hiçbir sorun görünmüyor. Geçiş öncesi bilgilendirmesi için teşekkür ederiz, ellerinize sağlık.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Onur Karataş

Ben teşekkür ederim 🙂

Bahadır Kundak
Bahadır Kundak
9 years ago

yükleme diskini nasıl yapıcaz ?

Bahadır Kundak
Bahadır Kundak
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

merak ettiğim aynısımı yani mountain lion fa yaptığım işlemlerin aynısımı ?

yılmaz
yılmaz
9 years ago

Göktuğ bey ben maverickse geçtim ancak mavericks indirme butonu hala kuruldu veya yüklendi değilde ücretsiz ve uygulamayı yükle olarak gözüküyor.Birde bu keynote ve diğer apple uygulamaları bir ara ücretsiz diye gözüktü şimdi ücretli gözüküyor.Bu uygulamalar ücretli mi mavericks için.Selamlar.

Skaty
9 years ago

iPhone’larda olan yavaşlamadan sonra Mac’ime de yeni işletim sistemi kurmakta çekiniyor, ya bu da yavaşlarsa diye. Ah Apple!

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Skaty

Biraz beklemekte fayda olabilir, ama Mavericks gayet sağlam gibi görünüyor…

trackback

[…] indirme işlemi devam ederken “Mavericks’e Geçmeden Önce Yapmamız Gereken Hazırlıklar” yazısına da mutlaka göz atmanızı öneriyorum… […]

Sercan
Sercan
9 years ago

ben bu sefer temiz kurulum yapmak istiyorum. lion ve mountain lionla aynı mı o yazıları okuyarak yapabilir miyim, yeni yazıyı bekleyeyim mi?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Sercan

Büyük oranda benzer olacaktır. 🙂

Atıl G.
Atıl G.
9 years ago

Bugün ilk kez time machine ile yedek aldım . Yarın da Maverickse gönül rahatlıyla geçerim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Atıl G.

Sürekli Time Machine kullanmanız dileğiyle… 🙂

Emir
Emir
9 years ago

Göktuğ Bey bu rehber için çok teşekkür ederim, buradan okumasam sadece yedekleme yapıp yükleyecektim, fakat disk izlencesi ile kontrol ettiğimde diskimde problem çıktı. Neyseki düzelttim, şimdi indirme işlemine geçiyorum.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Emir

Rica ederim, selamlar 🙂

darkweather
darkweather
9 years ago

Güncellemek istemediğim programlar var. güncelleme yapmadan geçsem kurulumda mı bir sıkıntı olur, yoksa o programların çalışmasında mı? eğer sıkıntı programlarda ise sorun yok.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  darkweather

Sorun olursa ilgili uygulamalarda olur zaten. Yine de temkinli olmanızı öneririm.

Nebi Ünsal
Nebi Ünsal
9 years ago

Mountain Lion’dan Mavericks’e sorunsuz geçiş yaptım, Özellikle beğendiğim özellikler kilit ekranınızda bildirim var ise ekranda sizi bekliyor ve hiç bir bildirimi böylece kaçırmamış oluyorsunuz, ancak en beğendiğim yenilik Apple TV üzerinden TV’nizi 2. ekran olarak kullanmanız mükemmel olmuş. Number, Pages Keynote programlarında Türkçe olması ve Mavericks’in free olarak sunulması pastanın çileği olmuş 🙂

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Nebi Ünsal

Söylediklerinize katılıyorum. iWork paketine Türkçe desteği gelmesini 2 senedir bekliyordum, sonunda tanıtım yazılarını yazabilirim artık… 🙂

Nebi Ünsal
Nebi Ünsal
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Göktuğ Bey, Eğer bende bir sorun yok ise Numbers ve Pages Türkçe ancak Keynote programı halen İngilizce İWork paketinin tamamını Türkçe yapmamışlar.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Nebi Ünsal

Bende hepsi Türkçe görünüyor

Nebi Ünsal
Nebi Ünsal
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Şimdi kontrol ettim Numbers ve Pages otomatik güncellendiği için Türkçe olmuş Keynote programını indirip tekrar kurunca Türkçe oldu.

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
9 years ago
Cevapla  Nebi Ünsal

bende de hepsi Türkçe.

Esra
Esra
9 years ago

Yazıyı okumadan Mavericks e bir heyecan geçtim,, iphotom eski sürümmüş ve şu an uyumlu olmadığı için çalışmıyor. Yok mudur bunun bir çaresi, iphoto satın almam mı gerek?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Esra

Almanız gerekiyor sanırım. Mevcut sürümünüz hangisi?

Esra
Esra
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

9.2.3 iphoto. Mac im 10.6.8 idi, direkt 10.9 a yükselttiğim için böyle oldu sanırım. Lion dan yükleyenlerde böyle bir sorun yoktur diye tahmin ediyorum.

Murat
Murat
9 years ago
Cevapla  Esra

Bende de aynı sorun var malesef, bir çözüm bulabildiniz mi?

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
9 years ago
Cevapla  Esra

bende böyle bir sorun olmadı. iphoto 09 kullanıyordum. mavericks yükledikten sonrada kullanmaya devam ediyorum.

trackback

[…] önceki tüm yazılarda Mavericks’i yüklemek için acele etmememiz gerektiğinden bahsetmiştim. Sonuçta büyük bir sistem geçişi yapılıyor. Apple her ne kadar tüm sorunları […]

Sinan Eldem
9 years ago

Makale için teşekkürler, sorunsuz güncelledim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Sinan Eldem

Rica ederim, sorunsuz güncellemenize sevindim.

Emir
Emir
9 years ago

Göktuğ Bey kendiminkini hallettikten sonra eşimin MacBook Pro’suna da Mavericks kurmak istedim fakat disk izlencesinde sıkıntı çıktı. Aynı sıkıntı bende de çıkmıştı fakat kolayca recovery yapmıştım. Ancak eşimin kullandığı sürüm 10.6.8 Snow Leopard. Sanırım bu modelde recovery için USB disk oluşturmamız gerekiyor. Orijinal DVD nerede bilmiyoruz. Aslında bilgisayarın HD’i Mac HD ve Bootcamp olarak ikiye ayrılmış durumda, yine de hatalı diski düzeltmek için bir USB’ye recovery mi kurmamız gerekecek? Yardımcı olursanız sevinirim.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Emir

Snow Leopard’da bir recovery disk olmadığı için DVD ya da hazırladığınız bir USB’ye ihtiyacınız var. Başka türlü mümkün olmaz.

Ancak şunu deneyebilirsiniz. Mac’i safe mode ile açıp Disk İzlencesi üzerinden yeniden deneyebilirsiniz.

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
9 years ago

göktuğ bey en kısa zamanda sizden anahtar zinciri ile ilgili detaylı bir yazı bekliyoruz 🙂

Goktug Gedik
9 years ago

Yetişmeye çalışıyorum elimden geldiğince… 🙂 Sırada neler var neler…

Serkan ÇELİK
Serkan ÇELİK
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

sabırsızlıkla bekliyoruz. bu arada iwork paketinin türkçe olması ve takvimde türkiyeye ait önemli günleri otomatik eklemeleri büyük incelik. Apple türkiyeye gereken önemi vermeye başladı diye düşünüyorum.

ibrahim
ibrahim
9 years ago

göktug bey merhaba. macbook air 11 mid 2013 var. mavericks yükledim. parallels desktop satın aldım. ancak windows yükleniyor ekran üstünde installing windows 7 yazıyor kurulum devam ediyor gösteriyor ve tam kurulum yapılmıyor.

Mert Sarısu
Mert Sarısu
9 years ago

Merhaba, sorunsuz bir şekilde (şimdilik öyle görünüyor) Mavericks’e geçtim ama ethernet üzerinden internete bağlanamıyorum. Macbook air kullanıyorum, yani switch yardımıyla bağlanıyordum ağa. Geçtikten sonra switch’in driver’larını tekrar yükledim, ağa bağlı görünüyorum ama internete bağlanamıyorum. Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Mert Sarısu

Switch’in sürücüleri Mavericks uyumlu mu, kontrol ettiniz mi?

Mert Sarısu
Mert Sarısu
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Adaptörün internet sitesinde 10.9 için driver yok, 10.8 için olanı yükledim. Driver’ı yüklemeden önce ethernet ile bağlantı yoktu, yükledikten sonra bağlantı sağlandı, ağa bağlandım, ama internet erişimi gerçekleşmedi. Sorunun driver ile ilgili olduğunu düşünmedim o yüzden.

Engin AKPINAR
Engin AKPINAR
9 years ago

Müthiş bir yazı olmuş, teşekkürler.

Kadir
Kadir
9 years ago

Yeni iMovie update ile başım dertte ekteki resimde gorulecegi uzere 3 kere update yapıldı ama hala update var görünüyor bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Kadir

silip yeniden yüklemeyi deneyebilir misiniz?

Kadir
Kadir
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Gonderdigim mesajı aldınızmı ?

Ergin
Ergin
9 years ago

Maveicks sonrası dashboard’daki saat durumu:))Sebebi nedir ve nasıl giderilir?Bilen arkadaşlardan yardım.Sadece bu sorunsa var.Bunun dışında bence tamamdır..

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Ergin

Çok ilginç olmuş. 🙂 Bunu silip yeniden yüklediğinizde çözülebilir belki?

Ergin
Ergin
9 years ago
Cevapla  Goktug Gedik

Maalesef sildim ve tekrar yükledim. Ama düzelme olmadı…Belki başka yama sürümle hallolur..

Murat Özbay
Murat Özbay
9 years ago
Cevapla  Ergin

bende de saat aynı şekilde

meltem
meltem
9 years ago

Merhaba Göktuğ Bey, dün gece güncellememi yaptım. Bir sorun yaşamadım fakat ekran netliği iyi değil. Eskiye nazaran bulanık. Bu genel bir sorun mu? bilgisayarımı geçen yıl aldım. İşletim sistemim Lion’du. sistem tercihlerinden baktım çözünürlük ayarlarında bir sorun yok. Bu genel bir sorun mu acaba?

Rakalmuk
Rakalmuk
9 years ago

Göktuğ bey,
Maverick ve ios7 sonrası kişiler, takvim ve mail hesapları bilgisayar ile eşleşmiyor yani telefona eklediğimiz bir kişi bilgisayara işlenmiyor böylelikle diğer aygıtlara da yüklenemiyır bunuu için bir çözüm öneriniz varmı?
Saygılar

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  Rakalmuk

ayarları kapatıp-açmanızı önerebilirim.

Murat Özbay
Murat Özbay
9 years ago

bende Mavericks e geçtim ama pil ömrüm çok aşırı derecede düştü ! örneğin 1 saat önce %78 ile açtım hiç birşey yapmadım , bu 1 saatin yarım saatini uykuda geçirmesine rağmen şuan %46 pil gösteriyor ne yapmam lazım :/

ertunç ertekin
ertunç ertekin
9 years ago

iyi günler macbook pro md101 modelime bugün yükledim nete bağlanabiliyorum fakat appstore harita software uptade gibi kısımlarda internet işlemiyor neden olabilir acaba apple ile ilgili olanlarda nete bağlanamıyorum

Burcu
Burcu
9 years ago

Merhaba, macbook pro kullanıyorum.sürümüm OS X 10.8.2 ve bellek 4 GB yükemeyi başlattım sonra sizin yazınızı gördüm ve durdurdum.sanırım yüklememem gerek size bir sormak istedim şimdiden teşekkürler…

Gökay Demirezen
Gökay Demirezen
9 years ago

Merhaba Göktuğ Bey,

1. Sitemim Mac OS X 10.6.8
2.8 GHz Intel Core i5
12 GB 1333 MHz DDR3
2. Bu Siteme Kurmak istiyorum fakat çok faz dosyam var masa üstünde aynı zamanda işlerimde bulunmakta bunlar silinirmi ?? yüklü olan programlarıma herhangi bişey olurmu ?

Yazınızı okudum fakat orada silinmez ama önlem olarak yedek alın demişsiniz. 100 GB lık dosyalarımı aktarmak zaman alıcak ondan soruyorum. Şimdiden teekkür ederim.

Goktug Gedik
9 years ago

Farklı bir yanıt vermem mümkün değil. 🙂 Çünkü %0.001 ihtimalle bilgilerinize bir şey olursa sorumluluk yine sizde olacak. 🙂

Eğer zaten hiç yedeğiniz yoksa bile hemen yedeklemenizi tavsiye ediyorum. Harici disk fiyatları oldukça uygun.

Verilerimizi tamamen kaybettiğimiz durumlarda, onları kurtarmak için çok daha fazlasını gözden çıkarıyoruz. Ancak öncesinde bu basit işlemi hep atlıyoruz ne yazık ki…

umit
umit
9 years ago

OS X Mavericks yüklerken yedek almadım şuan dosyalarıma ulaşamıyorum ne yapmalıyım acil bilgi verebilirmisiniz

Goktug Gedik
9 years ago
Cevapla  umit

Keşke yedek alsaydınız… 🙁 Nasıl bir sorun yaşıyorsunuz?

Sorunuzu Soru&Cevap sayfamızda sorarak hem daha hızlı, hem de çok daha fazla kişinin yorumlarıyla daha doğru bir cevap alabilirsiniz. http://sorucevap.sihirlielma.com

savaş
savaş
9 years ago

bir sey danışcaktım

savaş
savaş
9 years ago

imac’ime mavericks yükledikten sonra çalıştığım eski adobe tekrar kopyalam sorunsuz çalışırmı
yardımcı olursanız sevinirim

Zeynep
Zeynep
8 years ago

Gökhan bey, diğer arkadaşlarımız ile aynı problemi yaşıyorum.
Iphoto eski sürüm olduğundan dolayı açılmıyor.
Tüm fotoğraflarım gitmişmi demekdir?
Eski haline döndürmemim bir yolu varmıdır

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  Zeynep

Selamlar, iPhoto’yu güncellemediniz mi?

trackback

[…] de Mavericks’in sistem gereksinimlerinin altında olmayacağını […]

trackback

[…] de Mavericks’in sistem gereksinimlerinin altında olmayacağını […]

onur
onur
8 years ago

Merhaba Verilerimi yedeklemeden Mavericks e geçersem verilerim silinir mi ?

Goktug Gedik
8 years ago
Cevapla  onur

Hayır, ancak mutlaka yedek almanızı öneririm.